OgródUprawa owocówUprawa warzyw

Kompost z liści. Kompostowanie liści w workach.

5/5 - (4 votes)

Jesień to czas opadania ogromnych ilości liści z drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych znajdujących się w naszych przydomowych ogrodach oraz na działkach. Warto je w odpowiedni sposób spożytkować, przygotowując np. cenną ziemię liściową. Jak przygotować kompost z liści? Jak wykorzystać ziemię z liści w ogrodzie?

Kompost z liści – jak przygotować?

Ziemia liściowa to nic innego, jak kompost przygotowany z opadłych liści drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych. Przygotowanie ziemi liściowej nie jest trudne i polega na umieszczeniu zgrabionych z ogrodu liści w foliowym worku, który następnie należy zawiązać. Warto również dodatkowo umieścić w nim dojrzały kompost lub obornik jako aktywator. Worek na liście powinien być gruby i wytrzymały.

ziemia liściowafot.: Owned by the author
Ziemia liściowa to kompost przygotowany z opadłych liści drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych.

Następnie należy go ponakłuwać w kilku miejscach ostrym narzędziem w celu umożliwienia odpływania nadmiaru wody. Ponadto raz na kilka tygodni warto potrząsnąć workiem z liśćmi, by proces kompostowania zachodził równomiernie. Tak przygotowany worek z liśćmi powinniśmy odłożyć w ustronne, najlepiej zacienione miejsce w ogrodzie na okres kilku lub kilkunastu miesięcy.

Jakie liście można kompostować?

Do przygotowania kompostu z liści możemy wykorzystać opadające na zimę liście drzew i krzewów owocowych, a także brzozy, grabu, lipy, wierzby, wiązu, dębu, głogu, klonu i magnolii. Do kompostowania wybieramy liście bez widocznych objawów chorób oraz wolne od śladów żerowania szkodników. Najlepiej, jeśli kompostowane liście zostaną zebrane po deszczu i są mokre. Jeśli liście będą suche, wówczas powinniśmy je podlać wodą i dopiero później ugnieść i umieścić w worku.

Kompostowanie liści w workach – jaki skład ma ziemia z liści?

Ziemia liściowa różni się od tradycyjnego kompostu przede wszystkim składem. Kompost z liści jest ubogi w azot, fosfor i potas, jednak bogaty w związki węgla, które stanowią budulec blaszek liściowych. Ponadto przygotowana ziemia liściowa w worku charakteryzuje się lekką i pulchną strukturą, dużą przewiewnością oraz pojemnością wodną. Odczyn ziemi kompostowej jest obojętny lub lekko kwaśny.

kompostowanie liści w worku fot.: Owned by the author
Kompost z liści jest ubogi w azot, fosfor i potas, jednak bogaty w związki węgla.

Ziemię liściową wspomagamy glebę najczęściej wiosną lub jesienią – w trakcie przygotowywania zasiewów lub nasadzeń. Powinniśmy jednak pamiętać, że ziemia liściowa, choć stwarza roślinom korzystne warunki do wzrostu, nie pokrywa w pełni ich zapotrzebowania na składniki pokarmowe, dlatego warto dodatkowo nawieźć je np. kompostem lub obornikiem.

Ziemia liściowa w worku – jak szybko liście zamienią się w ziemię?

Liście zamieniają się w ziemię w różnym czasie – w zależności od gatunku drzewa. Do przygotowania ziemi kompostowej najlepiej stosować liście roślin niezimozielonych. Małe liście z drzew i krzewów owocowych, lipy oraz brzozy rozkładają się w ciągu 6-12 miesięcy. Z kolei duże liście buku oraz dębu rozkładają się nieco dłużej – nawet do 2 lat. W celu skrócenia czasu rozkładania się liści w worku możemy np. rozdrobnić je przy pomocy kosiarki.

Kompost z liści – jak możemy wykorzystać ziemię kompostową?

Gotowy kompost z liści bardzo dobrze sprawdzi się jako nawóz w naszym ogrodzie, który wymieszany z podłożem w znacznym stopniu poprawi jego strukturę. Kompost z liści rozluźnia strukturę gleb ciężkich i wzbogaca gleby lekkie w substancję organiczną. Ziemia kompostowa może zostać również wykorzystana jako podłoże dla roślin warzywnych i ozdobnych o niewielkich wymaganiach pokarmowych.

kompostowanie fot.: Owned by the author
Kompost z liści rozluźnia strukturę gleb ciężkich i wzbogaca gleby lekkie w substancję organiczną.

Ponadto tak przygotowany kompost ogranicza wzrost chwastów oraz zwiększa wilgotność podłoża. Idealnie nadaje się również do ściółkowania. Często przekompostowane liście stanowią ważny składnik podłoży wykorzystywanych do wysiewu nasion oraz produkcji rozsady.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)