OgródUprawa warzyw

Dlaczego pomidory nie zawiązują owoców?

5/5 - (6 votes)

Zawiązywanie owoców pomidora następuje po zapyleniu rozwiniętych kwiatów. Bardzo często jednak w uprawie pomidorów – zarówno w gruncie, jak również pod osłonami pojawia się problem związany z zawiązywaniem owoców. Początkowo kwiaty pomidorów pięknie kwitną, jednak po pewnym czasie zasychają i opadają. Dlaczego pomidory nie zawiązują owoców?

Dlaczego pomidory nie zawiązują owoców – niedostateczne zapylenie

Pomidory to rośliny samopylne, których pyłek przenoszony jest najczęściej przez owady (zwłaszcza przez trzmiele) oraz wiatr, dlatego też wydawać by się mogło, że każde grono powinno obficie owocować. Niestety nie zawsze tak jest. Dlaczego pomidory nie zawiązują owoców? Pierwszą z przyczyn jest niedostateczne zapylenie, które zwiąże się z brakiem lub zbyt małą ilością owadów zapylających.

zawiązywanie owoców pomidorów fot.: Owned by the author
Pomidory to rośliny samopylne, których pyłek przenoszony jest najczęściej przez owady.

W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest potrząsanie gronami z wykształconymi kwiatami w taki sposób, aby pyłek osypał się na znamiona słupków. Aby poprawić zapylenie możemy również delikatnie pędzelkować kwiaty pomidorów – ta metoda sprawdza się zwłaszcza w amatorskiej uprawie pomidorów. Na kwitnienie i zawiązywanie owoców pomidorów niekorzystnie wpływają również pochmurne dni. Niedostateczna ilość światła powoduje osłabienie wierzchołka wzrostu oraz opadanie zawiązków.

Brak zawiązanych owoców pomidorów – temperatura i wilgotność powietrza

Pomidory nie zawiązują kwiatów przy zbyt wysokich i zbyt niskich temperaturach. Optymalna temperatura niezbędna do zawiązywania owoców mieści się w przedziale od 20 do 27°C. Temperatura powyżej i poniżej tej wyżej wymienionych wartości nie sprzyja zawiązywaniu owoców. W przypadku utrzymujących się wysokich temperatur w tunelach foliowych powinniśmy je wietrzyć poprzez pozostawianie otwartych drzwi oraz okien. Umożliwia to również dostawanie się owadów zapylających do tunelu.

dlaczego pomidor nie zawiązuje owocówfot.: Owned by the author
Optymalna temperatura niezbędna do zawiązywania owoców mieści się w przedziale od 20 do 27°C.

Dla pyłku niekorzystna jest również wysoka wilgotność powietrza – pod wpływem wilgoci, deszczu, mgły lub rosy pyłek skleja się, przez co nie nadaje się do zapylenia. Z kolei zbyt niska wilgotność powietrza powoduje, że pyłek wysycha i zamiera. W takiej sytuacji systematyczne nawadnianie pomidorów pomoże zwiększyć wilgotność w bezpośrednim sąsiedztwie roślin.

Dlaczego pomidory nie zawiązują owoców – nieodpowiednie nawożenie  

Zawiązywanie owoców na roślinach związane jest również z zasobnością gleby w składniki pokarmowe. Największe zapotrzebowanie pokarmowe pomidory wykazują w okresie silnego wzrostu wegetatywnego oraz zawiązywania owoców na kilku gronach. Dlaczego pomidory nie zawiązują owoców? Częstą przyczyną słabszego kwitnienia pomidorów i tym samym braku lub niewielkiej liczby owoców jest niewłaściwe nawożenie – zwłaszcza azotem.

uprawa pomidorówfot.: Owned by the author
Zawiązywanie owoców na roślinach związane jest również z zasobnością gleby w składniki pokarmowe.

Uprawa pomidora zarówno w gruncie, jak również w tunelu foliowym wymaga systematycznego dostarczenia azotu. Największe zapotrzebowanie na azot rośliny wykazują własnie podczas zawiązywania i formowania się owoców. W trakcie kwitnienia pomidory potrzebują również fosforu i potasu oraz mikroelementów.

 

 Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)