OgródUprawa warzyw

Jaki tunel foliowy wybrać do ogrodu?

5/5 - (4 votes)

Nie bez powodu tunele foliowe coraz częściej spotykamy w przydomowych ogrodach oraz na działkach. Ich niewątpliwą zaletą jest przedłużenie czasu uprawy roślin nawet do późnej jesieni. Zakup tunelu foliowego to inwestycja na wiele lat. Jaki tunel foliowy wybrać do ogrodu? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie tunelu ogrodniczego?

Jaki tunel foliowy wybrać do ogrodu – niski czy wysoki?

Tunel foliowy zapewnia roślinom idealne warunki do wzrostu i rozwoju, przede wszystkim dzięki większej ilości ciepła, które im „dostarcza”. Doskonale sprawdza się przy uprawie roślin ciepłolubnych, do których należą m.in. pomidory, ogórki oraz papryka. Jaki tunel foliowy wybrać – niski czy wysoki? Niskie tunele foliowe wykorzystujemy najczęściej w celu zapewnienia skutecznej ochrony roślinom przed przymrozkami. Wysokość takich tuneli nie przekracza zwykle 1,60 m, co uniemożliwia wykonywanie prac wewnątrz. Tego typu tunele sprawdzają się głównie przy wczesnej uprawie roślin, chroniąc je przed przymrozkami.

jaki tunel foliowy kupić fot.: Owned by the author
Tunel foliowy zapewnia roślinom idealne warunki do wzrostu i rozwoju.

Z kolei wysokie tunele foliowe idealnie sprawdzają się przy całosezonowej uprawie roślin, umożliwiając swobodne wykonywanie prac pielęgnacyjnych w ich wnętrzu. Ponadto przyspieszają wzrost roślin oraz chronią je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ich wysokość zaczyna się zwykle od 1,80 m. Jest to inwestycja droższa, jednak z pewnością przyniesie wiele korzyści użytkownikom.

Jakiej wielkości tunel kupić?

Wielkość tunelu foliowego powinniśmy dostosować przede wszystkim do przestrzeni, jaką dysponujemy w ogrodzie, a także do kwoty, jaką możemy przeznaczyć na jego zakup. Miejsce pod tunel ogrodniczy powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru, a sam tunel foliowy powinien stać wzdłuż linii północ-południe. Takie usytuowanie zapewni roślinom najlepszy dostęp do promieni słonecznych. Kiedy wybierzemy już miejsce, powinniśmy zastanowić się, jak duży tunel foliowy jest nam potrzebny.

usytuowanie tunelu foliowegofot.: Owned by the author
Miejsce pod tunel ogrodniczy powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru.

Najczęściej wybierane są tunele o szerokości 3 m. Z kolei długość tunelu uzależniona będzie od wielkości działki. Najczęściej wybieranymi tunelami ogrodniczymi są tunele o wymiarach 3×6 m. Taka powierzchnia umożliwia swobodną uprawę roślin na własne potrzeby.  

Jaki tunel foliowy kupić – stalowy czy z rurek PCV?

Osłonę tunelu foliowego stanowi folia, natomiast konstrukcja najczęściej wykonywana jest z elementów metalowych lub rurek PCV. Jaki tunel foliowy kupić, by służył nam przez długie lata? Stalowy tunel foliowy to solidna i stabilna konstrukcja o wysokiej odporności na uszkodzenia i silne porywy wiatru. Dodatkowo ocynkowane elementy konstrukcji zapewniają skuteczną ochronę stelaża przed korozją. Ponadto eksploatacja stalowego tunelu foliowego jest znacznie dłuższa.

tunel foliowyfot.: Owned by the author
Osłonę tunelu foliowego stanowi folia, natomiast konstrukcja najczęściej wykonywana jest z elementów metalowych lub rurek PCV.

Tunele wykonane z rurek PCV są w znacznym stopniu narażone na wygięcia i wszelkiego rodzaju uszkodzenia wynikające np. z niekorzystnych warunków atmosferycznych. Tego typu tunele są w znacznym stopniu narażone m.in. na silne podmuchy wiatru, które mogą je przesunąć lub przewrócić i uszkodzić. Pomimo wad, można je jednak z łatwością przenosić w dowolne miejsce w ogrodzie. Jeżeli tunel foliowy ma posłużyć nam przez wiele lat, lepszym rozwiązaniem może okazać się konstrukcja stalowa.

Jaki rodzaj folii wybrać?

Przy zakupie tunelu foliowego powinniśmy również zwrócić uwagę na rodzaj folii. Do wyboru mamy folie perforowane i folie bez perforacji. Folia perforowana posiada drobne otwory, których zadaniem jest zwiększenie cyrkulacji powietrza, co zmniejsza się ryzyko porażenia roślin przez choroby grzybowe. Tego typu folia w mniejszym stopniu utrzymuje jednak temperaturę i wysoką wilgotność powietrza.

jaki tunel foliowy do ogrodu wybraćfot.: Owned by the author
Przy zakupie tunelu foliowego powinniśmy również zwrócić uwagę na rodzaj folii.

Folia bez perforacji natomiast utrzymuje temperaturę i wilgotność, jednak powinna być wyposażona w okna, które zapewnią odpowiednią wentylację wnętrza tunelu. W przeciwnym razie uprawiane wewnątrz tunelu ogrodniczego rośliny zaparzą się, ponadto w znacznie większym stopniu narażone będą na infekcje ze strony patogenów grzybowych.

Tunel foliowy biały czy zielony?

Kolejną ważną kwestią jest wybór odpowiedniego koloru tunelu ogrodniczego. Tunel foliowy biały czy zielony – to pytanie zadaje sobie wiele osób przed planowanym zakupem tunelu. W sklepach znaleźć możemy zarówno tunele w kolorze białym, jak również zielonym. Tunel foliowy biały odbija znaczne ilości promieniowania słonecznego, przez co rośliny są w lepszym stopniu doświetlone.

tunel z oknami czy bezfot.: Owned by the author
Ważną kwestią jest wybór odpowiedniego koloru tunelu ogrodniczego.

Z kolei tunel foliowy zielony znacznie szybciej się nagrzewa, zapewniając roślinom lepsze cieniowanie – szczególnie tym, które są wrażliwe na poparzenie słoneczne, jak np. pomidory. Ponadto na tunelu ogrodniczym koloru białego zabrudzenia widoczne są w znacznie większym stopniu niż w tunelu zielonym. Kolor tunelu foliowego powinniśmy więc dostosować do wymagań planowanych do uprawy gatunków roślin oraz do warunków oświetleniowych, jakie panują w ogrodzie.  

Jaki tunel foliowy wybrać – z oknami czy bez?

W sklepach znaleźć można różne typy tuneli foliowych – zarówno z oknami, jak i bez nich. Okna w tunelu foliowym w znacznym stopniu ułatwiają jego wietrzenie, zapewniając tym samym odpowiednią wentylację wnętrza, co w znacznym stopniu ogranicza możliwość rozwoju chorób grzybowych i zaparzania roślin. Z drugiej strony okna w tunelu foliowym stanowią wrota, przez które z łatwością mogą przedostać się szkodniki. Jaki tunel foliowy więc wybrać?

wybór tunelu foliowegofot.: Owned by the author
Wielkość tunelu powinna przede wszystkim zapewnić komfort użytkowania.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup tunelu foliowego z oknami, które dodatkowo zaopatrzone są w moskitierę uniemożliwiającą przedostawanie się szkodników do wnętrza tunelu. Ważne jest również, by okna posiadały rzepy, które pozwolą je podpiąć w pozycji zwiniętej.  

Tunel foliowy dla właścicieli działek czy osób, które posiadają własne ogródki przydomowe wiąże się również z przyśpieszeniem zbiorów nawet o miesiąc. Ponadto uprawę roślin w tunelu foliowym można rozpocząć już w połowie lutego.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)