Ochrona owocówOchrona warzywOgród

Tablice lepowe na szkodniki

5/5 - (5 votes)

Tablice lepowe są idealnym sposobem na monitorowanie oraz ograniczanie populacji organizmów szkodliwych. Tablice lepowe na szkodniki można stosować zarówno w uprawach pod osłonami, jak również w gruncie oraz w sadach i na plantacjach owocowych. Jak stosować tablice lepowe? Jakie rodzaje tablic lepowych można wyróżnić?

 

Tablice lepowe na szkodniki

Tablice lepowe są ważnym elementem biologicznej ochrony roślin oraz biologicznej ochrony roślin pod osłonami. Ograniczają one liczebność szkodników bez konieczności stosowania chemicznej ochrony roślin. Tablice lepowe na szkodniki znajdują zastosowanie zarówno w uprawach roślin warzywnych i ozdobnych uprawianych w gruncie, jak również pod osłonami (tunele foliowe, szklarnie). Można je więc wykorzystywać nie tylko w uprawie amatorskiej, lecz również w uprawach towarowych.

tablice lepowe na szkodnikifot.: Owned by the author
Tablice lepowe ograniczają liczebność szkodników bez konieczności stosowania chemicznej ochrony roślin.

Najczęściej stosuje się żółte tablice lepowe. Są one skuteczne w walce m.in. z mączlikiem szklarniowym, miniarkami oraz ziemiórkami. Stosowanie tablic lepowych na szkodniki w sadach stanowi skuteczny sposób na odławianie m.in. nasionnicy trześniówki. Tablice pokryte są specjalnym klejem, który jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Tablice lepowe w ogrodzie wymienia się co 3-4 miesiące lub po zapełnieniu ich owadami.

Zastosowanie tablic lepowych

Tablice lepowe znajdują zastosowanie w uprawach pod osłonami, m.in. w tunelach foliowych oraz w szklarniach. Najczęściej w obiektach tych stosuje się żółte tablice lepowe. Celem stosowania tablic lepowych jest monitoring obecności szkodnika oraz ograniczenie liczebności populacji organizmów szkodliwych. Tablice lepowe na szkodniki stosuje się w celu odławiania mączlika szklarniowego oraz ziemiórek. Szczególnie groźny w uprawach pod osłonami bywa mączlik. Szkodnik ten namnaża się w bardzo szybkim tempie. Jedna samica jest w stanie złożyć od 150 do nawet 400 jaj. W ciągu roku powstać może nawet 8 pokoleń mączlika szklarniowego. W okresie wiosennym mączlik szklarniowy zasiedla rośliny w najcieplejszych miejscach w szklarni (np. przy elementach grzewczych), natomiast w okresie jesiennym np. przy wywietrznikach.

tablice lepowe na szkodnikifot.: Owned by the author
Tablice lepowe znajdują zastosowanie w uprawach pod osłonami, m.in. w tunelach foliowych oraz w szklarniach.

Tablice lepowe nie są szkodliwe, gdyż nie zawierają szkodliwych związków, a jedynie specjalny klej, do którego przyklejają się szkodniki. Znajdują one zastosowanie również w przydomowych ogrodach, na działkach, na balkonach oraz na tarasach z rosnącymi roślinami ozdobnymi. Jedna tablica lepowa wystarczy na ok. 20 m 2 uprawy. W przypadku zwiększenia nasilenia populacji szkodnika zaleca się zwiększenie ilości tablic.

Rodzaje tablic lepowych na szkodniki

Wyróżnić można kilka rodzajów tablic lepowych w ogrodzie. Najczęściej stosuje się żółte tablice lepowe, które przywabiają i eliminują wiele szkodników. Wykorzystuje się je głównie do zwalczania mączlika szklarniowego, ziemiórek oraz miniarek w szklarniach i tunelach foliowych. Pomarańczowe tablice lepowe stosuje się w celu monitoringu obecności nasionnicy trześniówki oraz miodówki gruszowej.

tablice lepowe na szkodnikifot.: Owned by the author
Najczęściej stosuje się żółte tablice lepowe, które przywabiają i eliminują wiele szkodników.

Białe tablice lepowe stosuje się w sadach do monitoringu obecności owocnic: jabłkowej, żółtorogiej i jasnej oraz kistnika malinowca. Z kolei w uprawach warzywnych w gruncie stosuje się je do odławiania śmietki kapuścianej. Rzadziej stosuje się niebieskie tablice lepowe. Wykorzystywane są one przede wszystkim do monitoringu i odławiania wciornastków. Znajdują one zastosowanie głównie w mnożarkach w obiektach szklarniowych – w początkowych etapach produkcji rozsady.

Jak stosować tablice lepowe?

Każda z tablic lepowych powinna znajdować się na wysokości ok. 25 cm nad wierzchołkiem rośliny. Wraz ze wzrostem roślin tablice należy podnosić wyżej. Formy dorosłe mączlika latają przede wszystkim w okolicach wierzchołków roślin (np. pomidorów czy też ogórków uprawianych pod osłonami). Rozwieszenie tablic powyżej wskazanej wysokości spowoduje, że nie będą one spełniały swoich funkcji. Tablice lepowe na szkodniki przyczepia się do konstrukcji szklarni lub tunelu przy pomocy specjalnych haczyków.

fot.: Owned by the author
Każda z tablic lepowych powinna znajdować się na wysokości ok. 25 cm na wierzchołkiem rośliny.

Tablice lepowe pod osłonami należy umieszczać przede wszystkim w miejscach, gdzie szkodniki pojawiają się w największym nasileniu. Zalicza się do nich m.in. drzwi, otwory wentylacyjne, rury grzewcze czy też instalację grzewczą. Dostępne są różne rozmiary tablic lepowych. Tablice lepowe w ogrodzie to niezwykle prosty i ekologiczny sposób walki ze szkodnikami.

Wady stosowania tablic lepowych

Wad związanych ze stosowaniem tablic lepowych jest stosunkowo niewiele. Tablice lepowe na szkodniki mogą niekiedy stanowić zagrożenie dla pożytecznych owadów. Często łapią się na nie pożyteczne złotooki, dziubałeczek mączlikowy lub nawet trzmiele. Dlatego tablic nie należy rozwieszać w zbyt dużych ilościach.

tablice lepowe na szkodnikifot.: Owned by the author
Tablice lepowe pod osłonami należy umieszczać przede wszystkim w miejscach, gdzie szkodniki pojawiają się w największym nasileniu.

Tablice lepowe znajdujące się na zewnątrz mogą z kolei stanowić pułapkę dla biedronek oraz błonkówek i muchówek.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)