Jak powstaje śnieg?
Śnieg jest rodzajem opadu atmosferycznego. Najczęściej pojawia się w zimie, kiedy temperatura powietrza zbliża się do 0 °C lub spada poniżej tej wartości. Często jednak opady śniegu pojawiają się również przy dodatnich temperaturach w okresie wiosennym i jesiennym – zwłaszcza na obszarach górskich i podgórskich. Jak powstaje śnieg? Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby zaobserwować ten rodzaj opadu?
Śnieg – charakterystyka opadu
Śnieg jest opadem atmosferycznym w formie kryształków lodu o różnych kształtach. Najczęściej przybiera on formę sześcioramiennych gwiazdek, które tworzą płatki śniegu. Płatki śniegu mogą mieć wielkość od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Po opadnięciu na podłoże śnieg tworzy warstwę pokrywy śnieżnej, której wielkość zależy od intensywności opadów. W przypadku występowania obfitych opadów śniegu w połączeniu z silnym wiatrem mamy do czynienia ze śnieżycą. Wówczas widoczność może spaść do nawet 100 m.
Zamieć śnieżna najczęściej pojawia się w temperaturze bliskiej 0 °C. Przy spadku temperatury poniżej 0 °C śnieżyce stają się coraz mniej obfite, a w zamian pojawiają się „gwiazdki śnieżne”. Zazwyczaj przy niskich temperaturach opady śniegu całkowicie ustępują. Jak powstaje śnieg? Co sprzyja tworzeniu się płatków śniegu?
Jak powstaje śnieg?
Śnieg posiada fizyczne właściwości optyczne, które związane są z absorpcją i odbijaniem światła. Jak powstaje śnieg? Śnieg powstaje w powietrzu, wysoko w chmurach przy temperaturze od -12 °C do -16 °C w wyniku procesu krystalizacji przechłodzonych kropli wody. W zależności od temperatury powietrza, wilgotności oraz ciśnienia kryształki śniegu przybierają różne kształty. Mogą mieć formę igiełek, gwiazdek, płytek itd.
Wygląd poszczególnych kryształków ściśle związany jest z procesem ich powstawania, Na początku tworzy się sześciokątny spłaszczony kryształ o niewielkich rozmiarach. Przy temperaturze od – 1 °C do – 4 °C oraz w przedziale od – 10 °C do -20 °C lód osadza się na krawędziach. Wówczas na krysztale powstaje sześć ramion. Z kolei przy temperaturze od -5 °C do -10 °C oraz poniżej wartości – 20 °C lód osadza się na powierzchni kryształków. Wówczas kryształ kształtem zbliżony jest do igły. Kryształki mogą mieć różną wielkość, która najczęściej waha się od 0,05 mm do nawet kilku mm. Grubość kryształków jest równoważna 1/10 ich średnicy. Są one prawie idealne symetrycznie. W momencie, gdy temperatura powietrza wynosi ok. 0 °C kryształki śniegu przez połączenie ze sobą tworzą płatki śniegu.
Przy jakiej temperaturze pada śnieg?
Wiemy już, jak powstaje śnieg. Przy jakich temperaturach najczęściej pojawiają się opady? Śnieg pada głównie przy temperaturze od -5°C do nawet + 8°C. Przy czym opady najczęściej pojawiają się przy temperaturze bliskiej 0 °C. Opady śniegu w postaci śnieżycy mogą występować w temperaturze 0 °C lub powyżej 0 °C. Śnieg może padać nawet w temperaturze dochodzącej do + 8°C. Jest to najczęściej okres wiosenny lub jesienny. W temperaturze od -5 °C do -10 °C opady śniegu występują bardzo rzadko.
Przy takich wartościach temperatur może pojawiać się jedynie pył diamentowy, który stanowi delikatny opad przybierający formę drobnych kryształków śniegu. Gdy temperatura powietrza spada poniżej -10°C, wówczas śnieg znajdujący się na podłożu wygląda jak miękki puch. Im temperatura jest wyższa, tym śnieg staje się coraz bardziej lepki.
Kiedy opady śniegu są najbardziej intensywne?
Warto pamiętać, że z najbardziej intensywnymi opadami śniegu mamy do czynienia w momencie, kiedy nad dany obszar napływa ciepłe powietrze. Przy temperaturze poniżej – 10 °C w powietrzu znajdują się niewielkie ilości wilgoci, dlatego też intensywne opady śniegu występują najczęściej w temperaturze zbliżonej do 0 °C. W zależności od panującej temperatury i wilgotności powietrza wyróżnia się kilka rodzajów śniegu: drobnoziarnisty, gruboziarnisty, suchy puszysty oraz wilgotny lepiący się.
Ubicie śniegu powoduje powstanie na drogach oraz chodnikach niebezpiecznej ślizgawicy śniegowej. Ślizgawica stwarza ogromne niebezpieczeństwo na drodze. Zwiększa się wówczas ryzyko wystąpienia kolizji drogowych. Gdzie pokrywa śnieżna utrzymuje się najdłużej?
Gdzie najczęściej pada śnieg?
W Polsce opady śniegu najczęściej pojawiają się na obszarach górskich i podgórskich oraz we wschodniej części kraju. Tam też liczba dni z utrzymującą się pokrywą śnieżną jest największa. Na nizinach opady śniegu występują nieco rzadziej. Na obszarach nizinnych najczęściej po opadach śniegu pojawia się cieplejsze powietrze, któremu towarzyszy odwilż – zwłaszcza w przypadku wyraźnie zaznaczonej cyrkulacji zachodniej.
Wiele teorii dowodzi, że nie istnieją dwa identyczne płatki śniegu. W praktyce dość łatwo można zauważyć nawet minimalne różnice pojawiające się w strukturze poszczególnych płatków śniegu. Dlatego też mało prawdopodobne jest zlokalizowanie dwóch identycznych płatków.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!