Pogoda

Cyrkulacja strefowa (zachodnia) – co warto o niej wiedzieć?

5/5 - (6 votes)

O tym, jak zmienna bywa pogoda, przekonało się już niejednokrotnie wielu z nas. Nierzadko w prognozach pogody pojawia się definicja „cyrkulacja strefowa (inaczej zachodnia)”. Co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem i jak w praktyce cyrkulacja zachodnia wpływa na pogodę? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w artykule.

Cyrkulacja strefowa – co tak naprawdę oznacza?

Kształtowanie się warunków pogodowych w Europie i w Polsce w dużej mierze zależy od kierunku napływu mas powietrza. Nasz kraj znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego, który cechuje się dużą zmiennością. Chodzi tutaj zarówno o roczny rozkład temperatury powietrza, jak i występowanie opadów atmosferycznych. Zarówno w zimie, jak i latem istotną rolę w kształtowaniu warunków termicznych na obszarze naszego kraju odgrywa między innymi strefowy przepływ powietrza. Cyrkulacja strefowa to rodzaj cyrkulacji, której cechą charakterystyczną jest dominacja wiatrów zachodnich.

Przepływ mas powietrza i ich wpływ na pogodęfot.: Owned by the author
Cyrkulacja strefowa ma istotny wpływ na pogodę w Europie i w Polsce.

Z cyrkulacją zachodnią związane są przemieszczające się z zachodu na wschód kraju ośrodki niskiego ciśnienia. Bardzo często towarzyszą im opady o zmiennym natężeniu. Nierzadko w momencie, kiedy mamy do czynienia z cyrkulacją strefową, wzrasta ryzyko rozwoju głębokich oraz aktywnych ośrodków niskiego ciśnienia. Wiąże się to z występowaniem między innymi nad Europą i Polską silnych wiatrów, a niekiedy nawet orkanów. Mogą one powodować znaczne straty materialne i stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Cyrkulacja zachodnia – jak wpływa na pogodę w poszczególnych porach roku?

Jeśli cyrkulacja strefowa zaznaczy swoją obecność na naszym kontynencie w porze chłodnej (np. zimą), wówczas oznaczać to będzie łagodną, wilgotną oraz wietrzną aurę. W chłodniejszej porze roku ponadto wiąże się ona najczęściej z wyższymi niż zwykle temperaturami powietrza oraz z większymi sumami opadów atmosferycznych. Z kolei dominacja cyrkulacji zachodniej w porze ciepłej (np. latem) powoduje, że mamy do czynienia z chłodną i deszczową aurą. Z pewnością nie wpływa to korzystnie na osoby planujące urlop lub przebywające na urlopach. Nierzadko prowadzi również do powstawania groźniejszych zjawisk burzowych, które często mogą powodować straty materialne.

Cyrkulacja zachodnia - charakterystykafot.: Owned by the author
Cyrkulacja zachodnia oznacza między innymi silny wiatr i częstsze opady.

Odwrotnością cyrkulacji zachodniej jest natomiast cyrkulacja południkowa, przy której wpływ Atlantyku na pogodę w Europie oraz w naszym kraju jest wówczas znikomy. Przy cyrkulacji południkowej napływ powietrza ma miejsce wzdłuż południków – z północy lub południa.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)