OgródUprawa warzyw

Czosnek zimowy – uprawa w ogrodzie

4.3/5 - (3 votes)

Czosnek zimowy jest niezwykle popularną rośliną przyprawową w każdej kuchni. Posiada również wiele właściwości leczniczych. Jak i kiedy sadzić czosnek zimowy w ogrodzie? Kiedy wykopać czosnek zimowy?

 

Uprawa czosnku zimowego w ogrodzie

Uprawa czosnku nie należy do czynności skomplikowanych. Czosnek jest rośliną dorastającą do wysokości nawet 120 cm, na ogół odporną na niskie temperatury. Spokojnie może przezimować w gruncie. Ma duże wymagania wodne. W przypadku braku opadów ważne jest regularne nawadnianie uprawy. Czosnek zimowy najlepiej uprawiać na glebach przewiewnych i przepuszczalnych – zasobnych w próchnicę, które cechują uregulowane stosunki wodne. Należy unikać sadzenia czosnku zimowego na stanowiskach, które mają tendencję do zaskorupiania się.

czosnek zimowyfot.: Owned by the author
Czosnek zimowy najlepiej uprawiać na glebach przewiewnych i przepuszczalnych.

Czosnek w ogrodzie najlepiej rośnie na glebach o pH w granicach 6,8. Najlepiej uprawiać go w drugim roku po oborniku. Podłoże przed posadzeniem można również zasilić kompostem. Do najlepszych przedplonów w przypadku uprawy czosnku zaliczyć można m.in. ogórki, kapustę i seler. Nie zaleca się uprawy czosnku po czosnku oraz po innych cebulowych.

Kiedy sadzić czosnek zimowy?

Odpowiedni termin sadzenia czosnku zimowego jest niezwykle ważny. Optymalnym terminem sadzenia czosnku zimowego jest okres od połowy września do połowy października. Ostatecznym terminem jest data 20 października. Jesienne sadzenie czosnku zimowego wpływa korzystniej na wielkość i jakość plonów w stosunku do sadzenia wiosennego. Termin sadzenia czosnku decyduje to tym, czy rośliny zdążą się ukorzenić jeszcze przed pierwszymi przymrozkami.

czosnek zimowyfot.: Owned by the author
Termin sadzenia czosnku decyduje to tym, czy rośliny zdążą się ukorzenić jeszcze przed pierwszymi przymrozkami.

Czosnku zimowego nie należy sadzić zbyt szybko, gdyż rośliny mogą za szybko się rozwinąć, co może doprowadzić do ich przemarznięcia w okresie zimowym.

Jak sadzić zimowy czosnek?

Do sadzenia czosnku zimowego warto wybierać ząbki o średniej wielkości lub duże z największych i najdorodniejszych główek. Każdy ząbek czosnku sadzi się pionowo, piętką skierowaną ku dołowi. Optymalna głębokość sadzenia czosnku zimowego powinna wynosić od 5 do 8 cm.

czosnek zimowyfot.: Owned by the author
Do sadzenia czosnku zimowego warto wybierać ząbki o średniej wielkości lub duże.

Zbyt głęboko posadzony czosnek zimowy może mieć problemy z prawidłowym wzrostem liści. Z kolei czosnek posadzony zbyt płytko może przemarznąć – pomimo dużej odporności na spadki temperatur.

Zabiegi pielęgnacyjne

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne związane z uprawą czosnku wiążą się z regularnym usuwaniem chwastów oraz z systematycznym nawadnianiem w przypadku niewystarczającej ilości wody opadowej. Warto pamiętać, aby zaniechać podlewania czosnku na ok. 2 tygodnie przed planowanym zbiorem.

czosnek zimowyfot.: Owned by the author
Uprawa czosnku wymaga regularnego odchwaszczania oraz nawadniania.

W celu utrzymania podłoża wolnego od chwastów glebę można ściółkować – np. słomą, trocinami, kompostem lub skoszoną trawą. Ściółkowanie podłoża stanowi skuteczną ochronę uprawy przed chwastami oraz utrzymuje wilgotność gleby na właściwym poziomie.

Kiedy wykopywać czosnek zimowy?

Zbiór czosnku zimowego przeprowadza się w momencie, kiedy liście zaczynają brązowieć i zasychać. Jest to najczęściej lipiec. W praktyce lepiej zebrać go nieco wcześniej, gdyż główka czosnku zebrana zbyt późno może się rozpaść. Czosnek zimowy najlepiej wykopywać z pomocą wideł.

czosnek zimowy fot.: Owned by the author
Po zbiorze czosnek pozostawia się na kilka dni na zewnątrz.

Następnie główki na kilka dni warto pozostawić na świeżym powietrzu, aby obeschły. Korzenie czosnku zimowego przycina się na ok. 1 cm. Czosnek najlepiej przechowywać w miejscach suchych i przewiewnych.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)