Ogród

Kwiaty jadalne w ogrodzie

Rate this post

Wiele roślin uprawiamy w ogrodzie m.in. ze względu na pachnące oraz kolorowe kwiaty, które stanowią ważną część każdego ogrodu. Wiele gatunków kwiatów możemy jednak wykorzystać nie tylko do celów ozdobnych. Kwiaty wielu gatunków roślin są jadalne. Jakie kwiaty jadalne możemy spotkać w ogrodzie?

Właściwości kwiatów jadalnych

Kwiaty wielu gatunków roślin spożywane są w szczególności w krajach azjatyckich oraz w krajach Europy Południowej. Są cennym źródłem witamin, cukrów, antocyjanów oraz flawonoidów. Wiele z nich zawiera olejki eteryczne, które dodają potrawom niesamowitego smaku i aromatu. Najczęściej pąki lub płatki kwiatów w krajach tych wykorzystywane są do przyrządzania smacznych potraw: sałatek, napojów i zup oraz do celów dekoracyjnych. Kwiaty jadalne gatunków roślin uprawianych w ogrodach od dłuższego czasu znajdują swoje miejsce również w polskiej kuchni, dodając każdemu z dań niezwykłej oryginalności oraz smaku.

Kwiaty jadalne w naszych ogrodach

Do najważniejszych kwiatów jadalnych w naszych ogrodach możemy zaliczyć m.in. kwiaty aksamitki, bzu czarnego, cukinii, szczypiorku, dyni, kalafiora, brokułu, karczocha, czosnku oraz fasolki.

kwiaty jadalnefot.: Owned by the author
Kwiaty jadalne wykorzystywane są m.in. do przyrządzania smacznych potraw oraz do celów dekoracyjnych.

Jadalne są również kwiaty pelargonii, róży, bratków, fiołka, lawendy, koniczyny, lwich paszczy, nagietków, nasturcji, stokrotek, rumianków, nasturcji ogrodowych, mniszka, ogóreczników, szałwii, malwy oraz hibiskusa. Kwiaty jadalne mają również słoneczniki, akacje (robinie), róże, goździki ogrodowe, komosy strzałkowate oraz koper ogrodowy.

Zasady zrywania kwiatów jadalnych

Przed przystąpieniem do zbierania kwiatów jadalnych powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, aby nie zrywać kwiatów, które rosną w bezpośrednim sąsiedztwie dróg oraz terenów, które są zanieczyszczone. Nie powinniśmy zrywać również kwiatów, na które stosowane były chemiczne środki ochrony roślin.

kwiaty jadalnefot.: Owned by the author
Zbieramy kwiaty osuszone z deszczu oraz rosy.

Powinniśmy również unikać kwiatów, które zostały porażone przez grzyby oraz nie zrywać kwiatów z widocznymi uszkodzeniami spowodowanymi przez owady. Zbieramy kwiaty osuszone z deszczu oraz rosy. Zrywamy tylko młode, świeże i dopiero rozwinięte kwiaty najlepiej podczas słonecznej aury. Kwiaty są o wiele bardziej delikatne w smaku w momencie, kiedy usuniemy z nich nasady płatków, kielichów, pylników oraz słupków.

Wykorzystanie jadalnych kwiatów

Kwiaty możemy wykorzystać na wiele sposobów, np. dodając je do sałatek lub faszerować, panierować czy też gotować przeróżne desery oraz napoje. Kwiaty jadalne możemy również suszyć, a także przyrządzać z nich przepyszne syropy lub konfitury.

Przykładowo kwiaty ogórecznika możemy wykorzystać do dekoracji potraw oraz do doprawiania sałatek. Z kolei liście ogórecznika możemy dodawać do gorących dań.

Płatki nagietka lekarskiego wykorzystane do potraw przez długi czas potrafią zachować świeżość. Nagietki wykorzystujemy również do kanapek, zup, sosów oraz zapiekanek.

Kwiaty dyni możemy wykorzystać do faszerowania, smażenia oraz do panierowania.

Zarówno kwiaty, jak również płatki bratka lekarskiego stosujemy do dekoracji ciast oraz tortów.

Inne zastosowania kwiatów jadalnych

Z kwiatów jadalnych czarnego bzu oraz mniszka lekarskiego możemy przygotować syropy, które znajdują zastosowanie zwłaszcza podczas przeziębień.

Z kolei z płatków róży oraz z malw możemy zrobić nalewki, smaczne galaretki oraz konfitury.

Kwiaty jadalne rumianku możemy wykorzystać do sałatek.

kwiaty jadalnefot.: Owned by the author
Aksamitki wykorzystywane są do doprawiania zup, potraw mięsnych oraz ryb, sałatek i deserów.

Kwiaty fiołków, róż oraz bratków możemy dodawać do mrożonej herbaty oraz napojów.

Aksamitki wykorzystywane są do doprawiania zup, potraw mięsnych oraz ryb, sałatek i deserów.

Kwiaty nasturcji możemy z powodzeniem wykorzystać do dań z jaj, twarogu oraz do surówek, którym dodają ostrości.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)