OgródUprawa owoców

Jak uprawiać czarne porzeczki w ogrodzie?

Rate this post

Czarne porzeczki są krzewami bardzo często uprawianymi w ogrodzie. Ich owoce są źródłem wielu cennych witamin i minerałów. Również liście czarnej porzeczki mają właściwości lecznicze. Jak uprawiać czarne porzeczki w ogrodzie?

 

Jak uprawiać czarne porzeczki – wymagania siedliskowe

Porzeczki są znanymi wszystkim krzewami owocowymi, które można spotkać w wielu ogródkach bądź na działkach. Zaliczane są do rodziny agrestowatych. Jak uprawiać czarne porzeczki? Najlepsze stanowisko pod uprawę porzeczek stanowią gleby gliniaste oraz piaszczysto gliniaste. Czarne porzeczki rosną najlepiej na glebach o pH z przedziału od 6,0 do 6,5. Potrzebują miejsc ciepłych i dobrze nasłonecznionych, które nie są narażone na działanie wiatru. Porzeczki są mrozoodporne, jednak niekorzystne działanie mroźnego wiatru może być szczególnie niebezpieczne zwłaszcza w przypadku młodych sadzonek.

jak uprawiać czarne porzeczkifot.: Owned by the author
Porzeczki są mrozoodporne, jednak niekorzystne działanie mroźnego wiatru może być szczególnie niebezpieczne zwłaszcza w przypadku młodych sadzonek.  

Przygotowanie podłoża i sadzenie krzewów czarnej porzeczki

Podłoże przeznaczone pod uprawę czarnej porzeczki należy odpowiednio przygotować. Jest to ważne z tego względu, że porzeczki będą rosły w tym samym miejscu przez kilka lat. W pierwszej kolejności należy usunąć chwasty wieloletnie, do których należy m.in. perz. Przed posadzeniem warto również poprawić żyzność gleby, dostarczając jej obornika lub kompostu. W tym celu stosuje się również nawozy zielone. Nawozy miesza się z górną warstwą gleby. W razie konieczności glebę należy zakwasić lub odkwasić.

Czarne porzeczki znajdujące się w doniczkach sadzi się przez cały okres ich wegetacji. Z kolei porzeczki, które mają goły korzeń sadzi się jesienią. Porzeczki należy sadzić ok. 10 cm głębiej w porównaniu do głębokości, na jakiej znajdowany się jeszcze w szkółce. Zaraz po posadzeniu krzewów czarnej porzeczki należy przyciąć je bezpośrednio nad ziemią. Krzewy sadzi się w rzędzie w odległości ok. 1 m od siebie, a odległości między rzędami powinny wynosić ok 1,5 m.

Nawożenie i pielęgnacja krzewów czarnej porzeczki

Uprawa czarnej porzeczki wymaga zasilania nawozami organicznymi, do których zaliczyć można obornik oraz kompost. Obornik stosuje się jesienią, natomiast kompost można stosować przez cały rok. Nawozy te są źródłem minerałów, które wzbogacają glebą. Duże znaczenie ma także ściółkowanie upraw porzeczek. Stosowanie ściółek ma korzystny wpływ na prawidłowy wzrost i dalszy rozwój krzewów. W tym celu stosuje się agrowłókninę lub korę sosnową. Ściółka ogranicza rozwój chwastów, a ponadto utrzymuje wilgoć w podłożu. W przypadku, kiedy nie jest stosowane ściółkowanie ważne jest regularne odchwaszczanie uprawy czarnej porzeczki. Chwasty usuwa się ręcznie lub przy pomocy motyczki. Jak uprawiać czarne porzeczki, aby uzyskać zadowalające plony?

jak uprawiać czarne porzeczkifot.: Owned by the author
Uprawa czarnej porzeczki wymaga zasilania nawozami organicznymi, do których zaliczyć można obornik oraz kompost.

Uprawa czarnej porzeczki wymaga regularnego nawadniania. Porzeczki mają duże wymagania wodne. Podlewa się je regularnie, jednak nie należy zalewać ich zbyt mocno. Ważne jest również regularne przycinanie krzewów. Porzeczki przycina się zaraz po posadzeniu. Oprócz tego każdego roku należy usuwać pędy z objawami chorobowymi, suche oraz połamane. Usuwa się również te pędy, które powodują nadmierne zagęszczenie krzewów. Porzeczka szczególnie dobrze owocuje na pędach jednorocznych oraz dwuletnich. Dlatego też pędy 3-letnie i starsze należy wycinać bezpośrednio przy podstawie.

Choroby i szkodniki – profilaktyka, zwalczanie

Porzeczki, podobnie jak wiele innych krzewów owocowych narażone są na częste ataki szkodników oraz porażenie przez choroby. Do najczęściej spotykanych szkodników porzeczek zaliczyć można wielkopąkowca porzeczkowego, przędziorka chmielowca, pryszczarka porzeczkowca, przeziernika porzeczkowca, mszyce oraz opuchlaka truskawkowca. W przypadku chorób najczęściej spotykana jest rewersja czarnej porzeczki, antraknoza liści porzeczek, mączniak agrestu oraz szara pleśń.

W przypadku ochrony upraw czarnych porzeczek przed groźnymi chorobami i szkodnikami ważna jest profilaktyka. Powinna ona opierać się m.in. na sadzeniu odmian porzeczek odpornych na choroby i szkodniki. W przypadku zauważenia pędów z objawami chorób należy je bezzwłocznie usunąć, aby zapobiec dalszej infekcji. W przypadku zwalczania chorób i szkodników czarnej porzeczki stosować można naturalne wyciągi z roślin. Zalicza się do nich m.in. wyciąg z czosnku, wyciąg z mniszka lekarskiego raz wyciąg z pokrzywy. Niszczą one m.in. mszyce, przędziorki oraz choroby pochodzenia bakteryjnego i grzybowego. Więcej informacji na temat ochrony przed chorobami i szkodnikami znajduje się w artykule poświęconym biologicznej ochronie roślin. Taka ochrona zapewnia uzyskanie zdrowych i pozbawionych chemii owoców.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)