Ochrona owocówOchrona warzywOgródRośliny ozdobneUprawa owocówUprawa warzyw

Ekologia w ogrodzie – najważniejsze zasady

5/5 - (5 votes)

Ogród ekologiczny to miejsce przyjazne nie tylko środowisku, ale także człowiekowi. Ekologia w ogrodzie to idealny sposób na uzyskanie zdrowych owoców i warzyw z własnej uprawy, przy jednoczesnym zachowaniu równowagi z otaczającym nas środowiskiem. Dlaczego ekologiczny ogród przydomowy i działkowy jest tak ważny i jakie są najważniejsze zasady ekologicznej uprawy?

Ekologia w ogrodzie przydomowym i działkowym

Posiadanie własnego kawałka ziemi dla wielu z nas oznacza liczne korzyści. Ekologiczny ogród przydomowy lub działka są bardzo dobrym sposobem na uzyskanie zdrowych, smacznych oraz bogatszych w składniki odżywcze oraz witaminy owoców i warzyw, przy jednoczesnym poszanowaniu otaczającego nas środowiska.

eko ogród fot.: Owned by the author
Ogród ekologiczny to miejsce przyjazne nie tylko środowisku, ale także człowiekowi.

Ekologia w ogrodzie oznacza szeroko pojęte życie w zgodzie z naturą. W pełni ekologiczna uprawa pozwala w znacznym stopniu ograniczać rozwój groźnych patogenów chorobotwórczych oraz szkodników bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Ekologia w ogrodzie to także właściwa segregacja odpadów – nie tylko tych pochodzących z ogrodu, lecz również odpadów z kuchni.

Najważniejsze zasady ekologii w ogrodzie

Ekologiczny ogród to ogród, w którym stosujemy właściwy płodozmian oraz odpowiednie sąsiedztwo roślin. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia nawożenia. Ekologia w ogrodzie to m.in. stosowanie naturalnych nawozów organicznych, w tym niezwykle cennego i prostego w uzyskaniu kompostu, a także obornika. Ważną rolę ogrywają również nawozy zielone, w tym m.in. gorczyca oraz łubin. Odpowiednio przygotowane podłoże jest gwarancją uzyskania wysokiej jakości plonów roślin warzywnych i owocowych.

ekologiczny ogród fot.: Owned by the author
Ekologiczny ogród to ogród, w którym stosujemy właściwy płodozmian oraz odpowiednie sąsiedztwo roślin.

W walce z chorobami i szkodnikami sięgamy wyłącznie po preparaty pochodzenia naturalnego. Bardzo dobrze sprawdzają się wyciągi i gnojówki z pokrzywy, wrotyczu, czosnku oraz krwawnika. Uprawiając ekologiczny ogród powinniśmy zadbać również o odpowiedni system podlewania. Przydomowy ogród lub działkę możemy zaopatrzyć w system odprowadzający wodę opadową do specjalnych zbiorników, np. beczek. Korzystanie z wody deszczowej jest bardzo dobrym rozwiązaniem nie tylko dla nas i dla naszego ogrodu, ale również dla środowiska.

Eko ogród – płodozmian w ogrodnictwie ekologicznym  

Płodozmian odgrywa ogromne znaczenie w ekologicznej uprawie roślin. To nic innego, jak zaplanowana na kilka lat zmiana miejsca uprawy poszczególnych roślin. Taki rodzaj uprawy pozwala optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń oraz utrzymuje glebę w bardzo dobrym stanie. Stosowanie płodozmianu w przydomowych ogrodach oraz na działkach oznacza wiele korzyści dla uprawianych roślin.

ekologia w ogródku fot.: Owned by the author
Posiadanie własnego kawałka ziemi dla wielu z nas oznacza liczne korzyści.

Uprawa warzyw z różnych grup w odpowiedniej kolejności po sobie w znacznym stopniu ogranicza rozwój chorób i szkodników oraz pomaga zachować składniki odżywcze w podłożu. Celem płodozmianu oprócz osiągnięcia wysokiej jakości plonów jest również poprawa aktywności biologicznej podłoża. Płodozmian ma także korzystny wpływ na organizmy glebowe, do których należą m.in. pożyteczne dżdżownice. Odpowiednie przygotowanie płodozmianu pozwala również na właściwą regulację zachwaszczenia.

Uprawa warzyw ekologicznych – sąsiedztwo roślin

Wzajemne oddziaływanie na siebie roślin może być zarówno pozytywne, jak i negatywne. Dobra znajomość wzajemnego oddziaływania roślin na siebie pozwala nam na zapewnienie lepszej uprawy oraz ochrony poszczególnych gatunków roślin użytkowych. Do najbardziej znanych pozytywnych oddziaływań roślin możemy zaliczyć oddziaływania: cebula – marchew, por – ogórek, pomidor – pietruszka, truskawka – czosnek, ziemniaki – fasola, szpinak – rzodkiewka. Warto również sadzić rośliny ozdobne w bezpośrednim sąsiedztwie upraw warzywnych. Przykładowo aksamitki i nagietki chronią rośliny warzywne przed nicieniami korzeniowymi. Z kolei nasturcje zapewniają ochronę przed mszycami i ślimakami.

ekologiczne uprawyfot.: Owned by the author
Ekologiczny ogród przydomowy lub działka są bardzo dobrym sposobem na uzyskanie zdrowych i smacznych owoców.

Bezpośrednio pod drzewami owocowymi nie powinna rosnąć trawa, ponieważ hamuje ona wzrost korzeni, szczególnie w przypadku młodych drzewek. Trawę zastąpić możemy np. mieszanką roślin motylkowatych, m.in. łubinu i gorczycy, które posiadają głęboki system korzeniowy ułatwiający rozwój korzeni drzew owocowych. Z kolei winorośl warto uprawiać przy morwie, ponieważ uzyskamy wówczas większe plony i lepszy smak winogron.

Ekologia w ogrodzie – naturalne nawozy organiczne

W ekologicznym ogrodzie bardzo dużą uwagę przykłada się do nawożenia. Ekologia w ogrodzie wiąże się m.in. ze stosowaniem naturalnych nawozów organicznych. Do najpopularniejszych nawozów stosowanych w eko ogrodzie zaliczamy kompost, obornik oraz nawozy zielone. Nawozy te zawierają wszystkie niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin użytkowych substancje odżywcze.

ekologia w ogrodzie działkowymfot.: Owned by the author
Ekologia w ogrodzie wiąże się m.in. ze stosowaniem naturalnych nawozów organicznych.

Naturalne nawozy organiczne dostarczają uprawianym roślinom niezbędne do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju makro- oraz mikroelementy. Ponadto w czasie procesów rozkładu wzbogacają podłoże w cenną próchnicę. Oprócz tego poprawiają strukturę i żyzność gleby. Stosując naturalne nawozy organiczne ograniczamy także niekorzystne zjawisko, jakim jest erozja gleby.

Ogród ekologiczny – życie w zgodzie z naturą

Posiadanie ekologicznego ogrodu wiąże się z nie tylko z uzyskaniem zdrowych owoców i warzyw, ale również z dążeniem do zachowania równowagi oraz zamkniętego cyklu obiegu materii organicznej. Regularnie stosowane nawozy organiczne w pełni zaspokajają potrzeby pokarmowe uprawianych roślin, utrzymując jednocześnie odpowiednią strukturę i żyzność gleby. Ekologia w ogrodzie wiąże się również ze stwarzaniem warunków przyjaznych dla owadów pożytecznych.

zasady ekologicznego ogrodufot.: Owned by the author
Ekologia w ogrodzie wiąże się również ze stwarzaniem warunków przyjaznych dla owadów pożytecznych.

W ekologicznym ogrodzie powinniśmy znaleźć miejsce na hotel dla owadów, który będzie stanowił schronienie dla zapylaczy oraz kryjówkę dla wielu pożytecznych owadów. Pamiętajmy, że tylko ok. 20% roślin zapylanych jest przez wiatr, natomiast aż 80% roślin zapylają właśnie owady. Warto również założyć łąkę kwietną z mieszanek nasion traw ozdobnych i roślin o ozdobnych kwiatach. Takie rozwiązania zapewnią naszemu ogrodowi bioróżnorodność, dając schronienie owadom pożytecznym, ptakom oraz małym ssakom.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)