OgródUprawa warzyw

Rozsada na parapecie okiennym

5/5 - (4 votes)

Samodzielne wyprodukowanie rozsady nie jest trudne. Rozsada na parapecie okiennym jest sprawdzonym sposobem na uzyskanie zdrowych roślin, które w odpowiednim czasie wydadzą wysokie plony dobrej jakości. Jakie zalety niesie takie rozwiązanie i na czym polega przygotowanie rozsady na parapecie?

Rozsada na parapecie – zalety uprawy roślin z rozsady

Pod pojęciem „rozsada” rozumiemy metodę uprawy roślin, która polega na wczesnym wysiewie nasion do specjalnie przeznaczonych do tego celu pojemników. Następnie po kilku tygodniach przygotowaną rozsadę umieszcza się w gruncie. Rozsada na parapecie posiada wiele zalet. Do najważniejszych zaliczyć można m.in. wcześniejsze plonowanie roślin w porównaniu z wysiewem nasion bezpośrednio do gruntu w ogrodzie.

rozsada na parapecie okiennymfot.: Owned by the author
Rozpoczęcie przygotowania rozsady możemy rozpocząć już w lutym.

Ponadto możliwe jest znacznie łatwiejsze kontrolowanie zachwaszczenia, ponieważ chwasty bardzo często zagłuszają siewki z siewu bezpośredniego, natomiast w przypadku gotowej rozsady znacznie łatwiej można je rozpoznać i usunąć. Do plusów wczesnowiosennych wysiewów na parapetach zaliczyć możemy także niższe koszty związane z zakupem rozsady – materiał siewny jest tańczy niż gotowe sadzonki.

Kiedy możemy zacząć przygotowywanie rozsady i jakie wybrać miejsce?

Rozpoczęcie przygotowania rozsady możemy rozpocząć już w lutym. Wcześniej, bo już na początku miesiąca warto zaopatrzyć się w nasiona gatunków roślin, które zamierzamy uprawiać w naszym ogrodzie. Uzyskanie zdrowej rozsady możliwe jest wtedy, gdy kiełkującym nasionom i młodym siewkom zapewnimy odpowiednie warunki świetlne, temperaturowe oraz wilgotnościowe.

fot.: Owned by the author
Uzyskanie zdrowej rozsady możliwe jest wtedy, gdy kiełkującym nasionom i młodym siewkom zapewnimy odpowiednie warunki.

Najlepszym miejscem dla naszej rozsady będzie parapet okienny. Najlepiej wybrać parapet znajdujący się od strony południowej – wówczas siewki będą odpowiednio doświetlane. W przypadku domków jednorodzinnych warto przygotować np. szklarnię z rozsadnikami. Powinniśmy również pamiętać o podpisaniu poszczególnych doniczek nazwą gatunku/odmiany, ponieważ w przeciwnym razie możemy mieć trudności z późniejszą identyfikacją roślin. 

Warunki niezbędne do przygotowania sadzonek na parapecie

Rozsada na parapecie powinna znajdować się w pobliżu kaloryfera. Optymalna temperatura niezbędna do wzrostu siewek powinna mieścić się w przedziale 18-20°C. Ważne jest również regularne podlewanie rozsady na parapecie oraz utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża. Powinniśmy jednak pamiętać, by podłoże było lekko wilgotne, ale nie mokre.

własna rozsadafot.: Owned by the author
Optymalna temperatura niezbędna do wzrostu siewek powinna mieścić się w przedziale 18-20°C.

Dobrym rozwiązaniem jest zraszanie nasion wodą o temperaturze pokojowej, które wpływa korzystnie na ich wzrost. W celu zapobiegania przesuszania podłoża, naszą rozsadę możemy przykryć np. folią śniadaniową z przygotowanymi dziurkami. Pomoże ona utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża, zapewniając jednocześnie właściwą cyrkulację powietrza.

Rozsada na parapecie – co możemy wysiewać w lutym, a co w marcu?

W lutym z powodzeniem możemy wysiewać nasiona ziół: bazylii, cząbru lub majeranku, a także warzyw z rodziny kapustowatych: kapusty oraz kalafiora, a także sałaty. Zioła do gruntu możemy sadzić w maju, kiedy minie ryzyko wystąpienia przymrozków, natomiast wyżej wymienione warzywa już w kwietniu.

własne sadzonki fot.: Owned by the author
Powinniśmy pamiętać, by podłoże było lekko wilgotne, ale nie mokre.

Z kolei marzec jest miesiącem wysiewu nasion selera korzeniowego, szpinaku, rzodkiewki oraz marchewki. Pod koniec marca możemy rozpocząć uprawę warzyw ciepłolubnych: pomidorów i papryki oraz brokuła, cebuli, a także pora. Z kolei w kwietniu możemy przygotowywać rozsadę ogórków.

Szczegółowe informacje na temat przygotowania rozsady warzyw znaleźć można w artykułach: rozsada ogórków, rozsada pomidorów oraz rozsada sałaty.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)