OgródPOLECANEUprawa warzyw

Co siejemy w marcu?

5/5 - (2 votes)

Marzec w ogrodzie jest miesiącem, w którym przyroda budzi się do życia. To właśnie w marcu rozpoczynamy intensywne prace na działkach i w ogrodach. Co siejemy w marcu? Nasiona których warzyw powinniśmy wysiewać w marcu w pierwszej kolejności?

Co siejemy w marcu?

Jeśli aura w lutym nie była sprzyjająca, wówczas na początku marca możemy rozpocząć siew nasion wielu gatunków warzyw. Co siejemy w marcu? Siew rozpoczynamy w tunelach foliowych. W tunelach wysiewamy rzodkiewki, por, szpinak, koper oraz sałatę masłową.

co siejemy w marcufot.: Owned by the author
Wczesnowiosenny siew warzyw zapewni nam znacznie wcześniejsze zbiory.

Wysiane nasiona na początku warto zabezpieczyć przed nocnymi przymrozkami, stosując przeznaczoną do tego celu agrowłókninę. W domowych warunkach na początku marca możemy rozpocząć produkcję rozsady pora i selera oraz majeranku i bazylii.

Wysiew nasion przeznaczonych do produkcji rozsady

Już w drugiej połowie marca powinniśmy rozpocząć uprawę warzyw ciepłolubnych z rozsady. Należą do nich m.in. pomidory oraz papryka. Doniczki z rozsadą umieszczamy na parapecie blisko grzejnika, zapewniając jej jednocześnie stały dostęp do światła oraz odpowiednią wilgotność i temperaturę.

co siejemy w marcufot.: Owned by the author
Już w drugiej połowie marca rozpoczynamy produkcję rozsady warzyw ciepłolubnych.

Już pod koniec marca w sprzyjających warunkach atmosferycznych do gruntu wysiewamy nasiona gatunków warzyw odporne na przymrozki. Nasiona najlepiej wysiewać w rzędach, co ułatwi nam ich późniejszą pielęgnację.

Jakie gatunki warzyw wysiewamy w drugiej połowie marca?

Już w drugiej połowie/pod koniec marca bezpośrednio do gruntu wysiewać możemy m.in. rzodkiewkę, jarmuż, wcześniejsze odmiany marchwi, koper ogrodowy, cebulę, groch, szpinak oraz pietruszkę naciową i korzeniową. Stanowisko przeznaczone do uprawy warzyw w naszym ogrodzie powinno być słoneczne i osłonięte przed niekorzystnym działaniem silnego wiatru.

co siejemy w marcufot.: Owned by the author
Marzec jest odpowiednim terminem na siew wielu gatunków warzyw.

Wysianym nasionom powinniśmy zapewnić odpowiednią wilgotność. Międzyrzędzia powinny być regularnie odchwaszczane. Wczesnowiosenny siew warzyw zapewni nam znacznie wcześniejsze zbiory.

Jakie kwiaty siejemy w marcu?

Marzec jest miesiącem, w którym możemy rozpocząć siew roślin jednorocznych, do których należy m.in. cynia, aster, szałwia oraz lwia paszcza. Najlepsze podłoże pod uprawę kwiatów stanowi mieszanka torfu oraz piasku (2:1). Dobrze sprawdzają się również gotowe podłoża przeznaczone do produkcji rozsady, które możemy kupić w każdym sklepie ogrodniczym.

co siejemy w marcufot.: Owned by the author
W drugiej połowie marca możemy rozpocząć siew aksamitek.

Nasiona kwiatów najlepiej wysiewać do balkonowych skrzynek, pojemników po jogurtach lub do wielodoniczek. Co jeszcze siejemy w marcu? W drugiej połowie marca możemy również rozpocząć siew aksamitek oraz kocanek ogrodowych pod osłony foliowe.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)