OgródUprawa warzyw

Co siejemy w lutym?

5/5 - (2 votes)

Luty to miesiąc, w którym powinniśmy rozpocząć przygotowania do wysiewu wielu gatunków warzyw uprawianych z rozsady. Co siejemy w lutym? Jakie warzywa i zioła w pierwszej kolejności powinniśmy wysiać?  

Pierwsze przygotowania do wysiewu nasion w lutym

Przed wysiewem nasion powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie nasiona, podłoże do wysiewu (lub ziemię kompostową) oraz doniczki lub skrzynki. Możemy wykorzystać również opakowania po jogurtach lub inne plastikowe pojemniki.

co siejemy w lutymfot.: Owned by the author
Przed siewem nasion powinniśmy zaopatrzyć się m.in. doniczki lub skrzynki

Warto również zapoznać się z warunkami, jakie potrzebne są do prawidłowego rozwoju nasion poszczególnych gatunków warzyw. Co siejemy w lutym? O czym powinniśmy pamiętać, wysiewając nasiona?

Co siejemy w lutym?

Luty jest najlepszym miesiącem na rozpoczęcie uprawy warzyw z rozsady. Co siejemy w lutym? Już w połowie lutego powinniśmy rozpocząć siew wczesnych odmian, kapusty, sałaty, selera, pora, cebuli, kalafiora oraz bobu.

co siejemy w lutymfot.: Owned by the author
Luty jest najlepszym miesiącem na rozpoczęcie uprawy warzyw z rozsady.

Luty to również doskonały czas na siew pierwszych ziół. Na dobrze nasłonecznionym domowym parapecie możemy hodować m.in. estragon, rozmaryn oraz szałwię lekarską.

Siew nasion w lutym

Nasiona warzyw wysiewamy do przygotowanych wcześniej doniczek lub skrzynek, które wypełniamy specjalnym podłożem do rozsady. Ziemię najlepiej przygotować kilka dni wcześniej w domu, aby mogła się odpowiednio ogrzać. Wsypane do skrzynek nasiona delikatnie przysypujemy ziemią, a następnie przykrywamy folią lub szybą w celu ograniczenia parowania wody i utrzymania odpowiedniej temperatury.

co siejemy w lutymfot.: Owned by the author
Nasiona warzyw wysiewamy do przygotowanych wcześniej doniczek lub skrzynek.

Skrzynki powinniśmy umieścić na parapecie w miejscu dobrze nasłonecznionym, najlepiej od strony południowej. Optymalna temperatura potrzebna do produkcji rozsady powinna wynosić ok. 21°C. Rozsadę podlewamy wodą, która ma temperaturę pokojową – najlepiej przy użyciu spryskiwacza, aby nie wypłukać nasion.

Siew warzyw w lutym do gruntu

W sprzyjających warunkach (kiedy podłoże rozmarznie, a warunki termiczne są korzystne) już pod koniec lutego w tunelach foliowych możemy wysiać nasiona wczesnych odmian marchwi, kopru, szpinaku, czosnku oraz rzodkiewki.

co siejemy w lutymfot.: Owned by the author
Pod koniec lutego (lub na początku marca) do gruntu możemy wysiać wczesne odmiany pietruszki, czosnku lub pasternaku.

Co siejemy w lutym do gruntu? Pod koniec lutego (lub na początku marca) przy sprzyjających warunkach termicznych i rozmarzniętym podłożu do gruntu możemy wysiać wczesne odmiany pietruszki, czosnku lub pasternaku. Warto jednak zapewnić im odpowiednią ochronę termiczną. Przydatna może okazać się agrowłóknina, która zapewni roślinom idealną ochronę przed przymrozkami.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)