Maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie jest miesiącem intensywnych prac, których głównym celem jest osiągnięcie satysfakcjonujących plonów. W maju pojawiają się jeszcze przymrozki (zimni ogrodnicy i zimna Zośka – 12-15 maja), po których temperatura najczęściej nie spada już poniżej 0 °C. Jakie prace w maju w ogrodzie powinniśmy wykonać?

Maj w ogrodzie warzywnym

Miesiąc maj jest okresem, w którym bezpośrednio do gruntu wysiewamy wiele gatunków warzyw, do których zaliczamy m.in. ogórki, fasolę szparagową i tyczną, marchew, buraki ćwikłowe oraz rzodkiewkę. Maj w ogrodzie jest miesiącem, w którym do gruntu sadzimy również gotową rozsadę pomidorów (rozsadę możemy przygotować wcześniej w domu), ogórków, selera, roślin dyniowatych (cukinii, dyni) oraz papryki w momencie, kiedy minie ryzyko wystąpienia majowych przymrozków (po 15 maja).

maj w ogrodzie
Maj jest miesiącem, w którym bezpośrednio do gruntu wysiewamy wiele gatunków warzyw.

Pomidory po posadzeniu wymagają palikowania, ponieważ ich łodygi są jeszcze słabe i tym samym szczególnie podatne na działanie wiatru. W przypadku gatunków ciepłolubnych możemy zastosować również ściółkowanie gleby.

Maj w sadzie owocowym

W przypadku młodych drzew owocowych przy niedostatecznych sumach opadów w maju bardzo ważne jest ich regularne podlewanie. Najlepiej, jeśli drzewka i krzewy owocowe w ogrodzie będziemy podlewać rzadziej, jednak obficiej, niż częściej, lecz słabiej. Ważne jest także spulchnianie podłoża. W maju często pojawiają się jeszcze przymrozki.

maj w ogrodzie
Maj w ogrodzie jest miesiącem, w którym do gruntu sadzimy gotową rozsadę warzyw ciepłolubnych.

Majowe przymrozki w sadach mogą powodować straty w postaci uszkodzonych kwiatów oraz zawiązków owoców. Skuteczną metodą ochrony krzewów owocowych przed przymrozkami jest stosowanie agrowłókniny. W przypadku ochrony drzew owocowych przed przymrozkami skuteczne jest stosowanie metody zadymiania przy pomocy ściętych i wysuszonych gałęzi z dodatkiem wilgotnej trawy. Ponadto, aby drzewa owocowały każdego roku, pod koniec maja powinniśmy oberwać część zawiązków owoców, które są słabo wykształcone lub uszkodzone.

Ochrona drzew i krzewów owocowych przed szkodnikami

Maj w ogrodzie jest miesiącem, w którym szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na ochronę drzew i krzewów owocowych przed szkodnikami. Na drzewach owocowych warto zawiesić pułapki wabiące szkodniki. Są one skutecznym sposobem walki z owocówkami oraz nasionnicą trześniówką, które są groźnymi szkodnikami naszych sadów.

W maju szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na ochronę roślin.

Bardzo często w maju zarówno na drzewach, jak również na krzewach owocowych możemy zaobserwować pojawiające się kolonie mszyc. Ekologiczna walka z mszycami polega m.in. na usuwaniu liści i pędów, które uległy porażeniu. Warto również przeprowadzić opryski przygotowanym wcześniej wyciągiem z pokrzywy, cebuli lub czosnku.

Maj w ogrodzie – nawadnianie roślin i zbiory

Rośliny warzywne rosnące w naszych ogrodach wymagają przeprowadzania zabiegów pielęgnacji, a w szczególności spulchniania, odchwaszczania oraz regularnego nawadniania. Odpowiednią ilość wody powinniśmy regularnie dostarczać m.in. pomidorom uprawianym zarówno w gruncie, jak również pod osłonami, a pod koniec maja również truskawkom, które w tym okresie wykazują coraz większe potrzeby wodne.

maj w ogrodzie
Rośliny warzywne rosnące w naszych ogrodach wymagają regularnych zabiegów pielęgnacji.

Maj w ogrodzie to czas zbiorów cebuli, rzodkiewki oraz szczypioru uprawianych w tunelach foliowych. W maju zbieramy również warzywa wieloletnie, m.in. rabarbar, szczaw oraz szparagi.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
PINTEREST
PINTEREST
INSTAGRAM

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)