OgródPOLECANEZ kalendarza ogrodnika

Marzec w ogrodzie

5/5 - (6 votes)

Marzec z ogrodniczego punktu widzenia jest niezwykle ważnym miesiącem. To właśnie w marcu rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. W marcu w sprzyjających warunkach powinniśmy zabrać się za wiosenne prace porządkowe w ogrodzie. Jak wygląda marzec w ogrodzie? Jakie prace powinniśmy wykonać w marcu?

Marcowe prace w sadzie

W marcu w ogrodzie rozpoczynamy pierwsze „większe” prace porządkowe na działce. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, wówczas w pierwszej kolejności powinniśmy wygrabić liście, które pozostały na trawniku jeszcze z zeszłego roku. Marzec w ogrodzie to czas lustracji drzew i krzewów owocowych pod kątem ewentualnych uszkodzeń mrozowych po zimie oraz możliwości wystąpienia infekcji ze strony patogenów chorobotwórczych.

marzec w ogrodziefot.: Owned by the author
W marcu w ogrodzie rozpoczynamy pierwsze „większe” prace porządkowe na działce.

Sprawdzamy również, czy na konarach nie ma śladów pęknięć oraz ran, które mogą świadczyć o obecności raka bakteryjnego drzew owocowych. W przypadku wystąpienia ran zainfekowane części drzewa powinniśmy wyeliminować.

Ciecie prześwietlające w marcu

Marzec to odpowiedni czas na przeprowadzenie zabiegu cięcia prześwietlającego koron drzew owocowych znajdujących się w naszym ogrodzie. Celem cięcia prześwietlającego jest m.in. zapewnienie lepszego dostępu światła słonecznego do wnętrza korony drzew oraz lepszego przewietrzenia konarów i gałęzi.

marzec w ogrodziefot.: Owned by the author
Marzec to odpowiedni czas na przeprowadzenie cięcia prześwietlającego drzew owocowych.

Wykonując ciecie prześwietlające, ograniczymy rozwój groźnych chorób grzybowych, do których należy m.in. parch jabłoni oraz brunatna zgnilizna drzew pestkowych i ziarnkowych. Usuwamy również gałęzie i pędy stare oraz zaschnięte.

Cięcie krzewów owocowych w marcu

W marcu w ogrodzie powinniśmy wykonać również cięcie prześwietlające krzewów jagodowych, a w szczególności porzeczek, agrestu czy też jagody kamczackiej. Eliminujemy również stare pędy malin. W marcu możemy również rozpocząć przycinanie żywopłotów w naszych ogrodach. Marzec w ogrodzie to również czas sadzenia drzew i krzewów owocowych.

Zasilanie podłoża po zimie

Marzec to miesiąc, w którym możemy rozpocząć nawożenie podłoża w ogrodzie, które zamierzamy przeznaczyć dla roślin rozpoczynających w najbliższym czasie wiosenną wegetację. Najlepszym naturalnym nawozem organicznym jest kompost oraz obornik.

marzec w ogrodziefot.: Owned by the author
Marzec to miesiąc, w którym możemy rozpocząć nawożenie podłoża.

Nawożenie organiczne zapewni uprawianym roślinom potrzebne do ich prawidłowego wzrostu i dalszego rozwoju składniki pokarmowe.

Marcowe prace związane z uprawą warzyw

W marcu powinniśmy dokonać zakupu nasion (jeśli nie kupiliśmy ich jeszcze w lutym) tych gatunków warzyw, na których nam szczególnie zależy. Marzec w ogrodzie to czas wysiewu nasion warzyw do tuneli foliowych oraz do gruntu. W tunelu foliowym oraz w inspektach w sprzyjających warunkach termicznych możemy wysiać m.in. rzodkiewkę, sałatę na wczesny zbiór, kalarepę oraz kalafior.

marzec w ogrodziefot.: Owned by the author
Marzec w ogrodzie to czas wysiewu nasion warzyw do tuneli foliowych oraz do gruntu.

Przy odpowiedniej temperaturze możemy rozpocząć siew nasion warzyw, które są odporne na niskie temperatury do gruntu. Siejemy przede wszystkim rzodkiewkę, wczesną marchew, bób, groch, koper oraz cebulę.

Produkcja rozsady warzyw ciepłolubnych w marcu

Już od drugiej połowy marca możemy rozpocząć domową produkcję rozsady pomidorów oraz papryki. Są to rośliny ciepłolubne, dlatego też do gruntu będziemy mogli je posadzić dopiero w drugiej połowie maja, kiedy minie ryzyko wystąpienia majowych przymrozków (zimni ogrodnicy i zimna Zośka).

fot.: Owned by the author
Już od drugiej połowy marca możemy rozpocząć domową produkcję rozsady pomidorów.

Produkując rozsadę w domu powinniśmy pamiętać, aby zapewnić roślinom odpowiednią ilość światła oraz odpowiednią temperaturę potrzebną do ich prawidłowego wzrostu i dalszego rozwoju.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)