OgródUprawa warzyw

Paliki do pomidorów – jakie wybrać podpory dla pomidorów?

5/5 - (5 votes)

Uprawiane przez nas pomidory w odpowiednich warunkach mogą dorastać do wysokości nawet 2-3 metrów. Rośliny te w okresie pełni owocowania nie są w stanie samodzielnie utrzymać się w pionie i mogą się łamać. Dlatego też konieczne jest podpieranie pomidorów. W tym celu najlepiej zastosować odpowiednie paliki do pomidorów, do których będą przywiązywane pędy.

Paliki do pomidorów

Uprawiane przez nas w przydomowych ogrodach oraz działkach pomidory wymagają palikowania. Zadaniem palików jest m.in. utrzymanie zwiększającego się wraz z rozwojem i wzrostem ciężaru pomidorów oraz zapewnienie im odpowiedniego podparcia podczas silnego wiatru. Dlatego też paliki do pomidorów powinniśmy dobrać w taki sposób, aby były stabilne i przede wszystkim wytrzymałe. Bardzo dobrym rozwiązaniem są drewniane, plastikowe lub metalowe pręty, a także patyki oraz kijki z bambusa. Wysokość palików powinna wynosić co najmniej 120-150 cm, a ich średnica powinna mieścić się w przedziale 2-2,5 cm. W przypadku metalowych podpór do pomidorów ich średnica może być mniejsza.

podpory dla pomidorów fot.: Owned by the author
Zadaniem palików jest m.in. utrzymanie zwiększającego się wraz z rozwojem i wzrostem ciężaru pomidorów.

Możemy również zakupić spiralne tyczki przeznaczone podpierania pomidorów, które także doskonale spełnią swoją funkcję. Podpory do pomidorów zapewniają oszczędność miejsca – wiele odmian pomidorów dorasta do 2,5 m wysokości i bez podpór zajmowałyby znacznie więcej miejsca. Paliki do pomidorów to także mniej złamanych łodyg – zwłaszcza odmiany o sztywnych łodygach bez podpór bardzo często się łamią. Podpory ograniczają również ryzyko związane z rozwojem chorób grzybowych, ponieważ ograniczeniu ulega ich kontakt z podłożem.

Palikowanie pomidorów – kiedy i jak robić podpory?

Jeśli zaopatrzyliśmy się już w paliki do pomidorów, kolejnym krokiem powinno być przygotowanie podpór dla naszych roślin. Palikowanie pomidorów wykonujemy jeszcze przed ich sadzeniem. Palików nie wbijamy w ziemię po posadzeniu roślin, ponieważ możemy w ten sposób uszkodzić ich rozrośnięty już system korzeniowy. Paliki do pomidorów umieszczamy najlepiej od strony północnej, aby nie zacieniały roślin. Wbijamy je jak najgłębiej w podłoże, aby zapewniały naszym roślinom odpowiednie podparcie. Paliki umieszczamy w odległości 3-6 cm od nasady pędów.

paliki do pomidorów w ogrodziefot.: Owned by the author
Palików nie wbijamy w ziemię po posadzeniu roślin, ponieważ możemy w ten sposób uszkodzić ich rozrośnięty już system korzeniowy.

Do podwiązywania używamy sznurków wykonanych z tworzyw sztucznych lub naturalnych, a także z pociętych pasków materiału. Pomidory podwiązujemy sznurkiem co 2-3 liście, aby zapewnić im jak najlepsze wsparcie. Rośliny musimy umocować w taki sposób, aby nie osuwały się pod wpływem rosnącego ciężaru dojrzewających owoców. Wiązanie nie powinno być jednak zbyt ciasne, ponieważ może wówczas spowodować uszkodzenie pędu.

Paliki do pomidorów po sezonie

Po zakończeniu sezonu i likwidacji pomidorów podpory możemy suszyć, przechowując je w zadaszonym i najlepiej zamkniętym pomieszczeniu. Takie paliki z powodzeniem możemy wykorzystać w kolejnym sezonie. Warto również każdego roku opalać końce naszych palików, aby zapobiec ich butwieniu. Paliki do pomidorów mogą być więc używane wielokrotnie. Nie zaleca się zabezpieczania podpór chemicznymi impregnatami, ponieważ szkodliwe substancje mogą przedostać się do podłoża.

 

 Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)