Pogoda

Training storms – definicja, powstawanie, zagrożenia

5/5 - (5 votes)

Burza to znane każdemu z nas zjawisko meteorologiczne, któremu towarzyszą wyładowania atmosferyczne wraz z intensywnymi opadami deszczu, lokalnie gradu oraz silniejszymi porywami wiatru. Co natomiast oznacza pojęcie training storms? Kiedy mamy do czynienia z tego typu zjawiskiem?

Training storms – co oznacza to pojęcie?

Zjawisko training storms to na ogół dobrze zorganizowany system ośrodków burzowych, przemieszczający się sukcesywnie jeden po drugim. Bardzo często system ten tworzy burzę wielokomórkową, którą z kolei tworzy kilka połączonych ze sobą pojedynczych komórek burzowych, znajdujących się w różnych stadiach rozwoju (stadium początkowe, stadium dojrzałe lub stadium rozpadu).

burza wielokomórkowafot.: Owned by the author
Training storms to na ogół dobrze zorganizowany system ośrodków burzowych.

W praktyce zjawisko to oznacza przemieszczanie się nawet kilku ośrodków burzowych nad tym samym obszarem. Często burza może być obserwowana nawet przez kilka godzin nad tym samym rejonem. W rejonie występowania zjawiska występują miejsca z prądami wstępującymi i zstępującymi. Dlatego bardzo często nie jesteśmy w stanie stwierdzić, kiedy skończyła się jedna burza, a rozpoczęła druga.  

Jak powstaje zjawisko training storms?

Tego typu zjawisko może stanowić poważny problem zwłaszcza w miesiącach ciepłych. Zjawisko training storms powstaje przy obecności aktywnych i wolno przemieszczających się lub stacjonarnych frontów atmosferycznych, kiedy przepływ powietrza odbywa się równolegle do przebiegającej granicy frontu atmosferycznego. Burze te rozwijają się w jednym obszarze niestabilności stacjonarnej, a następnie przemieszczają się wzdłuż jednej ścieżki.

jak powstaje training storms fot.: Owned by the author
Zjawisku temu oprócz intensywnych opadów deszczu towarzyszyć mogą również opady gradu.

Do wystąpienia wysokich sum opadów na danym obszarze przyczynić się może m.in. ciąg burz, które przechodzą nad danym obszarem jedna po drugiej. Ciąg ten przybiera formę łańcucha lub kolejki poruszającej się po torze po jednej ścieżce – stąd nazwa zjawiska training storms. Zjawisku temu oprócz intensywnych opadów deszczu towarzyszyć mogą również opady gradu, silne porywy wiatru, a w sprzyjających warunkach również trąby powietrzne.

Zagrożenia związane ze zjawiskiem

Każdej burzy przeważnie towarzyszą intensywne opady deszczu, natomiast kilkukrotne przemieszczanie się nad tym samym obszarem burz z intensywnymi (często nawalnymi) opadami deszczu może doprowadzić do podtopień i zalań, a nierzadko również do wystąpienia powodzi błyskawicznej. Jest ona rodzajem powodzi, która prowadzi do zalania obszarów, nad którymi m.in. kilkukrotnie przemieszczały się burze wraz z intensywnymi opadami deszczu.

training storms zagrożeniafot.: Owned by the author
Kilkukrotne przemieszczanie się nad tym samym obszarem burz z intensywnymi opadami deszczu może doprowadzić do wystąpienia powodzi błyskawicznej.

Bardzo często obszary, na których dochodzi do potopień i powodzi błyskawicznych nie zawsze ograniczają się wyłącznie do miejsc, nad którymi przemieszczały się burze. Często podtopienia i zalania związane z training storms mogą wystąpić nawet na obszarze do kilku kilometrów od miejsca wystąpienia zjawiska.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)