OgródUprawa owoców

Uprawa czereśni

5/5 - (1 vote)

Czereśnie są popularnymi drzewami owocowymi uprawianymi w przydomowych ogrodach i na działkach. Jak wygląda uprawa czereśni? Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę, aby uzyskać wysokie plony dobrej jakości. Kiedy powinniśmy rozpocząć zbiór czereśni?

Uprawa czereśni w ogrodzie

Czereśnie to zdrowe i niezwykle smaczne owoce, bogate w cukry proste, witaminy B1, B2, A i C. Stanowią również bogate źródło potasu, fosforu, magnezu oraz żelaza. Wyróżniamy odmiany czereśni wcześnie, średnio późno oraz późno owocujące.

jak uprawiać czereśnie?fot.: Owned by the author
Czereśnie nie preferują stanowisk wilgotnych.

Najlepiej rosną na glebach piaszczysto-gliniastych. Czereśnie nie preferują stanowisk wilgotnych, ponieważ zbyt duża wilgotność może prowadzić do pękania owoców, które tracą na wyglądzie. Czereśnie najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych i dobrze osłoniętych od wiatru.  

Przygotowanie podłoża pod uprawę czereśni

Czereśnie to gatunki wrażliwe na przymrozki, które wiosną mogą prowadzić do uszkodzeń zawiązków owoców, a w późniejszym terminie – również kwiatów. Najlepiej rosną w ciepłe lata z przelotnymi opadami deszczu. Czereśnia bardzo dobrze rośnie na glebach żyznych – o wysokiej zawartości próchnicy, przewiewnych i ciepłych.

uprawa czereśni w ogrodziefot.: Owned by the author
Czereśnia bardzo dobrze rośnie na glebach żyznych.

Uprawa czereśni wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. W tym celu przed planowanym sadzeniem przygotowujemy dołek o szerokości ok. 1 m oraz głębokości ok. 60 cm, a następnie wykopaną ziemię mieszamy z naturalnym nawozem (np. kompostem), a następnie sadzimy w niego czereśnię. Drzewa te najlepiej rosną na podłożu o pH od 6,7 do 7,1.

Uprawa czereśni – pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne związane są głównie z odchwaszczaniem bezpośredniego sąsiedztwa czereśni. Uprawa czereśni wiąże się również z zabiegami systematycznego cięcia oraz kształtowania korony drzewa. Cięcie prześwietlające powinniśmy wykonywać każdego roku – po upływie 3 lat od momentu posadzenia drzewa.

czereśnie fot.: Owned by the author
Ciecie prześwietlające zapewnia znacznie lepszy dostęp promieni słonecznych do każdej gałęzi drzewa.

Ten rodzaj cięcia polega na wycinaniu po zakończonych zbiorach chorych, zniekształconych lub krzyżujących się ze sobą gałęzi. Ciecie prześwietlające zapewnia znacznie lepszy dostęp promieni słonecznych do każdej gałęzi drzewa, co wpłynie korzystnie na dojrzewanie i wybarwianie owoców.

Zbiór czereśni

Pierwszy zbiór czereśni możliwy jest już w 2-3 roku po jej posadzeniu. Termin zbioru czereśni uzależniony jest głównie od odmiany czereśni. W pełni dojrzałe owoce czereśni z łatwością odrywają się od szypułki. To od nas zależy, czy będziemy zbierać w pełni dojrzałe czereśnie czy owoce lekko dojrzałe.

zbiór czereśnifot.: Owned by the author
Pierwszy zbiór czereśni możliwy jest już w 2-3 roku po jej posadzeniu.

W przypadku utrzymujących się przez dłuższy czas opadów deszczu owoce powinniśmy zrywać wcześniej, aby zapobiec ich pękaniu i gniciu. Przed zbiorem owoce na drzewie warto zabezpieczyć specjalną siatką, która zapewni ochronę przed ptakami. Szczególnie uciążliwe są stada szpaków, gawronów oraz kawek.

 

 Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)