Medycyna naturalnaNaturalne środki lecznicze

Apiterapia – stosuj produkty pszczele na zdrowie!

Rate this post

Apiterapia to nic innego, jak leczenie różnego rodzaju dolegliwości miodem i produktami pszczelimi. To dział medycyny niekonwencjonalnej, który w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularny. W czym może być przydatna apiterapia?

Czym jest apiterapia?

Apiterapia to dział medycyny naturalnej, który polega na leczeniu miodem i produktami pszczelimi, do których należą wosk pszczeli, propolis, pyłek kwiatowy, pierzga, mleczko pszczele, jad pszczeli i zasklep miodowy. Nazwa Apiterapia pochodzi od słów apis (pszczoła) i therapia (leczenie). Apiterapia jest popularna nie tylko w medycynie ludowej  – wyroby pszczele stanowią również surowiec do wyciągów stosowanych w lekach z dziedziny medycyny konwencjonalne. Pisaliśmy już o znaczeniu pszczół w ogrodzie. Są one jednak (a konkretnie produkty pochodzenia pszczelego) również wyjątkowo cenne dla naszego zdrowia.

apiterapia produkty pszczelefot.: Owned by the author

Dlaczego właśnie produkty pszczele?

Miód i inne produkty pochodzenia pszczelego wykorzystywane są już od dawna, jednak w ostatnich latach apiterapia staje się szczególnie popularna. Dlaczego właśnie produkty pszczele? Ponieważ posiadają wiele cennych składników. Zaliczyć można do nich kwasy organiczne, białka, witaminy, aminokwasy egzogenne i biopierwiastki. Produkty pszczele charakteryzuje działanie wzmacniające i bakteriobójcze, a co ważne – nasz organizm bardzo łatwo przyswaja składniki produktów pochodzenia pszczelego.

Właściwości lecznicze produktów pszczelich

O właściwościach leczniczych miodów pisaliśmy w artykule rodzajach miodów. W tym artykule skupimy się na innych produktach pszczelich i ich właściwościach.

Wosk pszczeli

Wykorzystywany jest głównie w kosmetyce. Często znajdziemy go w składzie kremów i maści – zwłaszcza takich, które stosuje się na schorzenia reumatyczne, trudno gojące się rany czy artretyzm.

Pyłek pszczeli

W swoim składzie zawiera dużo substancji białkowych, polecany jest zatem zwłaszcza osobom, które cierpią na niedobory białka w diecie. Pyłem pszczeli ma właściwości antybiotyczne. Działa wzmacniająco na układ odpornościowy i odtruwa organizm.

Pierzga

Pierzga to utrwalony pyłek kwiatowy. Ma więcej białka niż sam pyłek kwiatowy, więc polecana jest osobom, które spożywają mało białka w diecie. Sprawdzi się w przypadku rekonwalescentów, ponieważ ma działanie regenerujące. Pierzga wzmacnia układ nerwowy – będzie przydatna przy depresji, a także w stanach zwiększonego wysiłku umysłowego. Pierzga posiada również wysoką zawartość witaminy K, dzięki czemu sprawdzi także w przypadku chorób związanych z układem krwionośnym i naczyniami krwionośnymi.

Propolis

Propolis jest substancją wykorzystywaną przez pszczoły do uszczelniania uli. Propolis ma silne właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Sprawdzi się w stanach zapalnych jamy ustnej, a ponadto będzie przydatny w leczeniu chorób skóry, łagodzenia oparzeń i przyspieszania gojenia ran. Będzie również skutecznym sprzymierzeńcem przy leczeniu przeziębień i grypy oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Mleczko pszczele

Mleczko pszczele wykorzystywane jest w ulu przez robotnice do karmienia larw i pszczelej matki. Jest wyjątkowo bogate w składniki odżywcze. Dodaje energii i pozytywnie wpływa na aktywność. Bardzo pozytywnie działa na układ naczyniowo-sercowy, a także na układ nerwowy Wykorzystywane jest do wspomagania gojenia ran i odleżyn, a także oparzeń.

Jad pszczeli

Sprawdza się przy chorobach reumatycznych, a także przy artretyzmie. Sprawdzi się także przy stwardnieniu rozsianym, a także nadciśnieniu i nerwicy. Jad pszczeli jest ponadto składnikiem wielu maści i kremów. Jad pszczeli powinien być stosowany pod nadzorem lekarza.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Agnieszka Matuszewska

Zawsze staram się być jak najbliżej natury i to z niej czerpać siłę. Uwielbiam zwierzęta, kocham zieleń, wolną przestrzeń i kontakt z przyrodą. Jestem mgr Biotechnologii. Interesuję się zdrowym odżywianiem i medycyną naturalną. Zdając sobie sprawę z tego jak wygląda dzisiejszy przemysł, staram się wszystko (co jestem w stanie) przygotowywać sama, z naturalnych składników - od uprawy własnych warzyw począwszy, po wyrób wędlin, kosmetyków, środków czystości. Kocham gotować. Cały czas uczę się medycyny naturalnej i ziołolecznictwa. W wolnych chwilach poszerzam również swoje umiejętności w tematyce rękodzieła i DIY. Prywatnie, jestem mamą dwóch cudownych, pełnych energii maluchów, w których chcę zaszczepić miłość do natury.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)