Medycyna naturalna i ziołolecznictwo – dlaczego warto postawić na naturę?
Medycyna naturalna i ziołolecznictwo powoli wracają do łask i na nowo zaczynają być doceniane przez coraz szersze grono ludzi. Przez wielu są niestety jeszcze nadal kojarzone z zacofaniem i dziwactwem – czy słusznie?
Medycyna naturalna i ziołolecznictwo oraz kontrowersje z nimi związane
Medycyna naturalna i ziołolecznictwo to szeroki i kontrowersyjny temat – jedni go kochają, a inni nienawidzą. Zainteresowanie naturalnymi metodami leczenia bardzo często odbierane jest jako dziwactwo i irracjonalizm – sceptyczne podejście do naturoterapii towarzyszy nie tylko zwykłym ludziom, ale również służbie zdrowia. Tymczasem pojawia się coraz więcej badań naukowych, których wyniki jednoznacznie pokazują, że warto warto zaufać naturze.
Medycyna naturalna i ziołolecznictwo – czyli co konkretnie?
Zwolennicy medycyny naturalnej i ziołolecznictwa pokazują, że nasz styl życia i jakość pożywienia, które codziennie w siebie wrzucamy mają bezpośredni wpływ na stan naszego zdrowia. Nie jest to odkrycie na miarę nagrody Nobla – każdy z nas ma gdzieś głęboko krytą świadomość tej prawdy. Pytanie tylko, co z tym robimy? Nie zmieniamy stylu życia, nie zmieniamy diety – kupujemy tabletki. Bo mamy mało magnezu (co z tego, że kawa zastępuje nam wodę), bo w reklamie mówią że mamy mało wit.D (co z tego, że 90% swojego czasu spędzamy przed komputerem), bo wątroba ma problemy z trawieniem (kolejnej porcji tłustego mięsa i czwartego kawałka ciasta). Tabletki. Tableteczki. Tabletki. Tableteczki. Magiczna tabletka i problem znika…na godzinę…i kolejna tabletka. Biznes idealny. To właśnie biznes, który sami nakręcamy. Biznes – nie medycyna. Leczyć – nie wyleczyć. Medycyna naturalna i ziołolecznictwo to inny sposób leczenia – nastawiony na to, by leczyć przyczyny, a nie łagodzić skutki.
Medycyna naturalna i ziołolecznictwo sięgają do źródeł problemu
Co to znaczy leczyć przyczyny? Medycyna naturalna i ziołolecznictwo starają się leczyć problem u źródła. Sięgają do przyczyn dolegliwości – by wyeliminować objawy, a nie załagodzić je do czasu kolejnej tabletki. Medycyna naturalna i ziołolecznictwo leczą u źródła sięgając do źródła. Stosuje naturalne produkty oraz metody, których głównym celem jest prewencja. Medycyna naturalna i ziołolecznictwo traktują człowieka jako całość – uwzględniają nie tylko jego ciało, ale również umysł i duszę. Pokazują ścieżki, wskazują drogi, uczą świadomości i zrozumienia własnego ciała. Celem medycyny naturalnej i ziołolecznictwa jest zlikwidowanie przyczyn choroby, a także przywrócenie organizmowi pełnej harmonii.
Główne metody wykorzystywane w medycynie naturalnej
Ziołolecznictwo i kuracje roślinne
Ziołolecznictwo i kuracje roślinne wykorzystują siłę drzemiącą w naturze do leczenia dolegliwości i chorób człowieka, a także do profilaktyki. Wykorzystywane są tutaj preparaty roślinne, które zawierają naturalne składniki, często o bardzo mocnym działaniu. Zioła wykorzystywane są między innymi do naparów, okładów, płukanek.
Aromaterapia
Aromaterapia wykorzystuje materiały roślinne i i naturalne olejki eteryczne do poprawy samopoczucia, a także poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego.
Homeopatia
Homeopatia z założenia ma leczyć człowieka, a nie chorobę. Bazuje na prawie prawdopodobieństwa, które mówi, że podobne należy leczyć podobnym. Jeśli zatem podane lekarstwo wywołuje u zdrowego człowieka dane efekty – może być wykorzystane do leczenia chorób, o podobnych objawach.
Akupunktura
Akupunktura jest metodą leczenia, polegającą na nakłuwaniu ciała cieniutkimi igłami, co ma przywrócić równowagę energii w organizmie. Nakłuwanie działa na naczynia krwionośne, odruchy nerwowe, pobudza ośrodki nerwowe mózgu, a także działa na ośrodkowy układ nerwowy (wydzielanie endorfin).
Akupresura i masaże
Akupresura i masaże leczą poprzez stosowanie różnego stopnia nacisku na tkanki zewnętrzne. Pomagają w przywracaniu prawidłowego przepływu energii życiowej w organizmie – terapeuta odnajduje miejsce zatoru energetycznego (który jest powodem dolegliwości czy choroby) i odblokowuje go poprzez stymulację odpowiednich punktów na ciele.
Apiterapia
Apiterapia polega na leczeniu miodem i produktami pszczelimi – np. mleczkiem pszczelim, propolisem, woskiem pszczelim, pierzgą itd.
Chiropraktyka
Chiropraktyka jest utożsamiana z kręgarstwem. Polega na diagnozie i leczeniu, a także na zapobieganiu dysfunkcjom narządu ruchu poprzez manipulacje kręgosłupem. Według jednej z pierwszych hipotez chiropraktyki, wiele problemów zdrowotnych może mieć swoje źródło w schorzeniach układu ruchu.
Bioenergoterapia
Bioenergoterapia to leczenie chorego dzięki energii biologicznej terapeuty. Tu znów stawia się na leczenie człowieka, jako całości – nie poszczególnych chorób i dolegliwości. Według podstaw bioenergoterapii człowiek to nie tylko układy biologiczne (jak układ krążenia czy układ nerwowy), ale również układ energetyczny – u chorego człowieka energia krąży w sposób nieprawidłowy,
Co z medycyną konwencjonalną? Czy powinniśmy ślepo trzymać się medycyny naturalnej i ziołolecznictwa?
To nie jest oczywiście tak, że wszystko, co związane z medycyną konwencjonalną, to zło. Jednak niestety wielu z nas miało już nieprzyjemność odwiedzenia służbisty (czy jeszcze gorzej – sprzedawcy), który poświęcając 3 minuty na wywiad wypisał 3 recepty na…no właśnie – na co? Na lek, który pomaga? Na lek, który jest potrzebny? Niestety nie zawsze – nie w dzisiejszych czasach. Dziś wszystko się sprzedaje. Apteki mają normy do wyrobienia i na pytanie „co mi pani poleci dobrego…”, polecają to, co aktualnie MAJĄ polecać, nie to, co jest dobre. Podobnie jest niestety bardzo często z lekarzami.
Oczywiście jest jeszcze również (na szczęście) sporo porządnych lekarzy, którzy traktują swój zawód jako powołanie, ale dostać się do takiego graniczy z cudem. Moim marzeniem jest pójść do lekarza, który potrafi połączyć medycynę naturalną i ziołolecznictwo z medycyną konwencjonalną. Tak dobrego lekarza ze świecą szukać.
Skrajna nieodpowiedzialność w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie?
Oczywiście medycyna naturalna i ziołolecznictwo to potencjał, z którego powinniśmy korzystać jak najczęściej. Warto poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie i umiejętnie korzystać z dobrodziejstw natury. Właściwie nie tylko warto, ale również trzeba tą wiedzę cały czas poszerzać – medycyna naturalna i ziołolecznictwo mogą bowiem być bardzo potężnym narzędziem – mogą również być bardzo groźne, zwłaszcza jeśli korzystamy z ich dóbr bez wiedzy.
Kolejnym zagrożeniem jest oczywiście przesada. Należy do wszystkiego podchodzić z głową – również do medycyny naturalnej i ziołolecznictwa. Najgorsze, co można zrobić, to popadanie w skrajności. Pamiętajmy, że skrajne dobro przestaje być dobrem i może wyrządzić krzywdę. Medycyna naturalna i ziołolecznictwo nie są lekiem na każde zło, nie wyleczą również wszystkich chorób świata. Jeśli naturalne metody nie dają rady lub jeśli zagrożone jest czyjeś życie – warto (należy!) wówczas skorzystać z medycyny konwencjonalnej. Dobrze jednak znaleźć specjalistę z prawdziwego zdarzenia – który nie pozjadał wszystkich rozumów i nie ma klapek na oczach (zwłaszcza, jeśli tymi klapkami miałyby być bonusy od firm farmaceutycznych).
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!