Medycyna naturalna i ziołolecznictwo – dlaczego warto postawić na naturę?

Medycyna naturalna powoli wraca do łask i na nowo zaczyna być doceniana przez coraz szersze grono ludzi. Przez wielu jest niestety jeszcze nadal kojarzona z zacofaniem i dziwactwem – czy słusznie?

 

Medycyna naturalna to szeroki i kontrowersyjny temat – jedni go kochają, a inni nienawidzą. Zainteresowanie naturalnymi metodami leczenia bardzo często odbierane jest jako dziwactwo i irracjonalizm – sceptyczne podejście do naturoterapii towarzyszy nie tylko zwykłym ludziom, ale również służbie zdrowia.  Tymczasem pojawia się coraz więcej badań naukowych, których wyniki jednoznacznie pokazują, że warto warto zaufać naturze.

Medycyna naturalna – czyli co?

Zwolennicy medycyny naturalnej pokazują, że nasz styl życia i jakość pożywienia, które codziennie w siebie wrzucamy mają bezpośredni wpływ na stan naszego zdrowia. Nie jest to odkrycie na miarę nagrody Nobla – każdy z nas ma gdzieś głęboko krytą świadomość tej prawdy. Pytanie tylko, co z tym robimy? Nie zmieniamy stylu życia, nie zmieniamy diety – kupujemy tabletki. Bo mamy mało magnezu (co z tego, że kawa zastępuje nam wodę), bo w reklamie mówią że mamy mało wit.D (co z tego, że 90% swojego czasu spędzamy przed komputerem), bo wątroba ma problemy z trawieniem (kolejnej porcji tłustego mięsa i czwartego kawałka ciasta). Tabletki. Tabletki. Tabletki. Tabletki. Magiczna tabletka i problem znika…na godzinę…i kolejna tabletka. Biznes idealny. Biznes, który sami nakręcamy. Biznes – nie medycyna.  Leczyć – nie wyleczyć.

Medycyna naturalna stara się leczyć problem u źródła. Sięga do przyczyn – by wyeliminować objawy, a nie załagodzić je do czasu kolejnej tabletki. Medycyna naturalna leczy u źródła sięgając do źródła. Stosuje naturalne produkty oraz metody, których głównym celem jest prewencja.  Medycyna naturalna traktuje człowieka jako całość – uwzględnia nie tylko jego ciało, ale również umysł i duszę. Pokazuje ścieżki, wskazuje drogi, uczy świadomości i zrozumienia własnego ciała. Celem medycyny naturalnej jest zlikwidowanie przyczyn choroby, a także przywrócenie organizmowi pełnej harmonii.

medycyna naturalnafot.: Photo by Jonathan Perez on Unsplash

Główne metody wykorzystywane w medycynie naturalnej

Ziołolecznictwo i kuracje roślinne

– Aromaterapia

– Homeopatia

– Akupunktura

– Akupresura i masaże

– Apiterapia

– Chiropraktyka

– Bioenergoterapia

Co z tą medycyną konwencjonalną? 

To nie jest oczywiście tak, że wszystko, co związane z medycyną konwencjonalną, to zło. Jednak niestety wielu z nas miało już nieprzyjemność odwiedzenia służbisty (czy jeszcze gorzej – sprzedawcy), który poświęcając 3 minuty na wywiad wypisał 3 recepty na…no właśnie – na co? Na lek, który pomaga? Na lek, który jest potrzebny? Niestety nie zawsze – nie w dzisiejszych czasach. Dziś wszystko się sprzedaje. Apteki mają normy do wyrobienia i na pytanie “co mi pani poleci dobrego…”, polecają to, co aktualnie MAJĄ polecać, nie to, co jest dobre. Podobnie jest niestety bardzo często z lekarzami.

Kiedyś synek z przedszkola przyniósł wredne choróbsko. Zaraziliśmy się wszyscy, zbliżały się święta, więc profilaktycznie – kierunek lekarz. Pediatra dzieciom przepisała leki przeciwwirusowe – mąż od naszego lekarza dostał receptę na  jeden antybiotyk, ja od innego lekarza – na inny antybiotyk, o innym spektrum działania. Zgaduj zgadula? Wyleczyliśmy się domowymi metodami, ale uraz pozostał. Uraz, który jest nakręcany przez podobne sytuacje, o których nawet nie chcę wspominać, bo szlag człowieka trafia.

Oczywiście jest jeszcze również (na szczęście) sporo porządnych lekarzy(ponoć), którzy traktują swój zawód, jako powołanie, ale dostać się do takiego graniczy z cudem. 

 

Skrajna nieodpowiedzialność

Medycyna naturalna to potencjał, z którego powinniśmy korzystać jak najczęściej. Warto poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie i umiejętnie korzystać z dobrodziejstw natury. Należy jednak do wszystkiego podchodzić z głową. Najgorsze, co można zrobić, to popadanie w skrajności. Skrajne dobro przestaje być dobrem i może wyrządzić krzywdę – pamiętajmy o tym. Medycyna naturalna nie jest lekiem na każde zło, nie wyleczy również wszystkich chorób świata. Jeśli naturalne metody nie dają rady lub jeśli zagrożone jest czyjeś życie- warto (a właściwie – należy) wówczas skorzystać z medycyny konwencjonalnej. Dobrze jednak znaleźć specjalistę z prawdziwego zdarzenia – który nie pozjadał wszystkich rozumów i nie ma klapek na oczach (zwłaszcza, jeśli tymi klapkami miałyby być bonusy od firm farmaceutycznych). 

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
https://lovenatura.pl/medycyna-naturalna-ziololecznictwo/
Twitter
INSTAGRAM

Źródło zdjęć:

  • Medycyna naturalna: Photo by Jonathan Perez on Unsplash

Agnieszka Matuszewska

Zawsze staram się być jak najbliżej natury i to z niej czerpać siłę. Uwielbiam zwierzęta, kocham zieleń, wolną przestrzeń i kontakt z przyrodą. Jestem mgr Biotechnologii. Interesuję się zdrowym odżywianiem i medycyną naturalną. Zdając sobie sprawę z tego jak wygląda dzisiejszy przemysł, staram się wszystko (co jestem w stanie) przygotowywać sama, z naturalnych składników - od uprawy własnych warzyw począwszy, po wyrób wędlin, kosmetyków, środków czystości. Kocham gotować. Cały czas uczę się medycyny naturalnej i ziołolecznictwa. W wolnych chwilach poszerzam również swoje umiejętności w tematyce rękodzieła i DIY. Prywatnie, jestem mamą dwóch cudownych, pełnych energii maluchów, w których chcę zaszczepić miłość do natury.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)