Ochrona owocówOgród

Kędzierzawość liści brzoskwini – zwalczanie choroby

Rate this post

Brzoskwinie zaliczane są do najsmaczniejszych owoców naszych sadów i ogrodów. Niestety, podobnie jak większość drzew owocowych często chorują. Jedną z groźnych chorób brzoskwiń jest kędzierzawość liści brzoskwini. Jak zwalczać kędzierzawość liści brzoskwiń? Jakie są ekologiczne sposoby zwalczania kędzierzawości liści?

 

Kędzierzawość liści brzoskwini – charakterystyka choroby

kędzierzawość liści brzoskwiń fot.: Owned by the author
Kędzierzawość liści brzoskwini jest powszechną chorobą brzoskwiń.

Sprawcą kędzierzawości liści brzoskwini jest grzyb Taphrina deformans. Kędzierzawość liści brzoskwini jest niestety bardzo powszechną i groźną chorobą brzoskwiń. Rozwój grzyba od początku wegetacji odbywa się razem z liśćmi. Po przejściu cyklu rozwojowego tworzy on worki z zarodnikami workowymi i konidialnymi, które po dojrzeniu wydostają się z nich. Jest to najczęściej koniec czerwca. Zarodniki w czasie opadów deszczu dostają się na pędy oraz łuski przyszłorocznych pąków.

Tam też pozostają do momentu rozpoczęcia kolejnego sezonu w formie nieinwazyjnej. Miejscem zimowania sprawców choroby są przede wszystkim pędy oraz pojawiające się na drzewach spękania kory. Grzyb ten zimuje w postaci zarodników workowych oraz zarodników konidialnych. Na rozwój konidiów ogromny wpływ mają warunki atmosferyczne występujące w okresie spoczynku brzoskwini. Jest to głównie przedwiośnie i wczesna wiosna.

Warunki sprzyjające rozwojowi choroby

Wilgotne i umiarkowanie ciepłe przedwiośnie oraz okres wiosenny z temperaturą w przedziale od 10 do 20 °C wraz z pojawiającymi się opadami deszczu sprzyja rozwojowi choroby. W okresie wiosennym część zarodników infekuje młode tkanki roślinne. Liście brzoskwiń porażane są już we wczesnych fazach rozwoju. Podczas pełni sezonu wegetacyjnego nie dochodzi do zakażeń wtórnych, ponieważ wraz z zamierającymi liśćmi zamiera również grzybnia. Jakie są objawy kędzierzawości liści brzoskwini?

Objawy kędzierzawości liści brzoskwini

Objawy choroby obserwuje się w różnym stopniu nasilenia, w zależności od występujących w danym sezonie wegetacyjnym warunków atmosferycznych. Warto dokładnie poznać biologię sprawcy choroby oraz śledzić na bieżąco warunki atmosferyczne, mające ogromne znaczenie w przypadku rozwoju i dalszego przebiegu choroby.

kędzierzawość liści brzoskwinifot.: Owned by the author
W początkowej fazie porażenia grzybem liście stają się jasnozielone, lekko pofałdowane oraz kruche.

Objawy kędzierzawości liści brzoskwini widoczne są przede wszystkim na liściach drzew. W początkowej fazie porażenia grzybem liście stają się jasnozielone, lekko pofałdowane oraz kruche. Dalszy rozwój liści prowadzi do rozwoju grzybni w tkance miękiszowej. Wówczas liście zmieniają barwę na żółtą. Ostatecznie stają się czerwonawe.

Następnie na blaszce liściowej zaobserwować można szary nalot związany z dojrzewaniem worków, które wypełnione są zarodnikami.  Najczęściej pod koniec czerwca lub w lipcu porażone liście w większości opadają. Kędzierzawość liści brzoskwini czasami objawiać się może także opadaniem kwiatów oraz występowaniem przebarwień na skórce owoców.

Szkodliwość choroby  

Początkowo pomimo utraty liści drzewa wytwarzają wówczas kolejne liście. Kędzierzawość liści brzoskwini to przede wszystkim osłabienie wzrostu i plonowania brzoskwiń. Tworzenie kolejnych liści powoduje osłabienie roślin, które wiąże się z koniecznością powtórnego rozpoczęcia wegetacji. Ma to niekorzystny wpływ na wielkość i jakość plonowania w obecnym oraz kolejnym sezonie wegetacyjnym. Oprócz tego okres wegetacji brzoskwiń kończy się później niż zwykle, w związku, z czym brzoskwinie w późniejszym okresie wchodzą w okres zimowego spoczynku. Może to spowodować ich przemarznięcie w zimie.

kędzierzawość liści brzoskwinifot.: Owned by the author
Kędzierzawość liści brzoskwini to przede wszystkim osłabienie wzrostu i plonowania brzoskwiń.

Tak więc niezwalczana kędzierzawość liści brzoskwini może spowodować wzrost wrażliwości drzewa na przemarzanie. Jak zwalczać kędzierzawość liści brzoskwini?  Objawy kędzierzawości liści brzoskwini często można pomylić z objawami niedoboru fosforu na brzoskwiniach. Niedobór fosforu nie powoduje tak ogromnych deformacji liści jak w przypadku pojawienia się kędzierzawości liści brzoskwini.

Zwalczanie kędzierzawości liści brzoskwini

Istnieje kilka metod zapobiegania i zwalczania choroby. Kędzierzawość liści brzoskwini należy bezwzględnie zwalczać, gdyż w przeciwnym razie może doprowadzić nawet do śmierci rośliny. Najlepiej stosować ekologiczne sposoby zwalczania kędzierzawości liści brzoskwiń.

kędzierzawość liści brzoskwinifot.: Owned by the author
Kędzierzawość liści brzoskwini należy bezwzględnie zwalczać, gdyż w przeciwnym razie może doprowadzić nawet do śmierci rośliny.

– Ważna jest profilaktyka związana ze zwalczaniem kędzierzawości liści brzoskwini, która polega przede wszystkim na usuwaniu porażonych liści oraz młodych pędów.

– W momencie, kiedy porażanie chorobą w poprzednim sezonie wegetacyjnym było znaczne, warto wówczas przeprowadzić cięcie prześwietlające brzoskwini. Warto wykonać silne cięcie brzoskwiń, aby usunąć wszystkie słabsze pędy (brzoskwinia najlepiej owocuje na pędach jednorocznych i dwuletnich). Prześwietlanie korony drzew najlepiej wykonać po wystąpieniu pierwszych objawów choroby.

– W przypadku niewielkiego porażenia kędzierzawością liści we wcześniejszym sezonie warto wówczas wykonać oprysk wyciągiem z pokrzywy, skrzypu polnego, czosnku lub wyciągiem z krwawnika. Należy pamiętać o dokładnym i obfitym pokryciu całej powierzchni rośliny – zarówno gałęzi, liści jak również pni.

– Można przeprowadzić również oprysk lub podlewać brzoskwinie, wykorzystując do tego celu gnojówkę ze skrzypu lub z pokrzywy.

– Ważne jest regularne usuwanie opadłych liści brzoskwiń (i ich zakopanie głęboko w ziemi) oraz zaschniętych mumii lub owoców.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)