OgródUprawa warzyw

Jak i kiedy sadzić pomidory?

5/5 - (3 votes)

Uprawa pomidorów w przydomowych ogrodach oraz na działkach z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Nic nie zastąpi nam bowiem smaku świeżych i zdrowych pomidorów zerwanych prosto z krzaka. W przypadku uprawy pomidorów ważny jest odpowiedni termin sadzenia, ponieważ rośliny te nie są odporne na przymrozki. Kiedy sadzić pomidory w gruncie, w kiedy pod osłonami?

Kiedy sadzić pomidory?

Decydując się na sadzenie pomidorów w gruncie powinniśmy pamiętać, że rośliny te nie są odporne na przymrozki, dlatego też nawet minimalny spadek temperatury poniżej 0°C może spowodować ich śmierć. Nie powinniśmy również sadzić pomidorów w momencie, kiedy temperatura w ogrodzie spada poniżej 10°C, ponieważ ich wzrost zostaje wówczas zahamowany. Kiedy sadzić pomidory?

kiedy sadzić pomidoryfot.: Owned by the author
Pomidory do gruntu najlepiej sadzić w drugiej dekadzie maja.

Optymalnym terminem przeniesienia sadzonek do gruntu jest druga dekada maja, kiedy mija ryzyko wystąpienia majowych przymrozków (zimni ogrodnicy i zimna Zośka). W przypadku uprawy pomidorów w tunelach foliowych w sprzyjających warunkach termin sadzenia rozsady możemy przyśpieszyć do początku maja.

Optymalna wielkość rozsady przed posadzeniem pomidorów do gruntu

Zanim umieścimy sadzonki pomidorów w gruncie powinniśmy pamiętać o właściwej wielkości sadzonek. Kiedy sadzić pomidory? Optymalna wielkość sadzonek pomidorów przeznaczonych do sadzenia powinna mieścić się w przedziale od 15 do 40 cm, a średnica pędu głównego powinna wynosić od 4 do 7 mm. Z kolei optymalna ilość liści na roślinie powinna wynosić od 5 do 8.

kiedy sadzić pomidoryfot.: Owned by the author
Pomidory przed posadzeniem do gruntu powinny mieć odpowiednią wielkość.

Powinniśmy pamiętać, aby liście nie miały żadnych przebarwień. Jasny kolor liści świadczy bowiem o braku składników pokarmowych lub o zbyt dużej ilości wody, jaką otrzymały pomidory. Z kolei ciemna barwa liści świadczy o przenawożeniu roślin.

Jak sadzić pomidory w gruncie?

Przed umieszczeniem pomidorów w gruncie podłoże dokładnie odchwaszczamy, po czym przygotowujemy dołki w odstępach co 40-55 cm. Optymalna obsada roślin na powierzchni każdego m2 wynosić powinna 3-4 sztuki. Przy każdym dołku w odległości 10 cm od niego wbijamy palik (wysoki na 1,5 m,), do którego przywiążemy krzak pomidora, aby się nie złamał.

kiedy sadzić pomidoryfot.: Owned by the author
Rozsady nie sadzimy zbyt blisko siebie.

Roślin nie powinniśmy sadzić zbyt blisko siebie, ponieważ będą one w większym stopniu podatne na ataki groźnych chorób i szkodników, a ich owoce będą o wiele gorzej się wybarwiały.

Na jaką głębokość sadzić rozsadę?

Rozsadę pomidorów sadzimy do przygotowanych wcześniej dołków głębiej niż rosła w pojemniku, nie obsypując ziemią dolnych liści. Korzenie sadzonek nie powinny być podwinięte, lecz powinny być luźno rozłożone w dołku. Każdą roślinę obsypujemy ziemią, dociskając ją do korzeni. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy letnią wodą. Strumień wody kierujemy tylko na podłoże pod sadzonkę, ograniczając kontakt liści i łodygi pomidorów do minimum.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)