Jak i kiedy sadzić pomidory?

Uprawa pomidorów w przydomowych ogrodach oraz na działkach z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Nic nie zastąpi nam bowiem smaku świeżych i zdrowych pomidorów zerwanych prosto z krzaka. W przypadku uprawy pomidorów ważny jest odpowiedni termin sadzenia, ponieważ rośliny te nie są odporne na przymrozki. Kiedy sadzić pomidory w gruncie, w kiedy pod osłonami?

Kiedy sadzić pomidory?

Decydując się na sadzenie pomidorów w gruncie powinniśmy pamiętać, że rośliny te nie są odporne na przymrozki, dlatego też nawet minimalny spadek temperatury poniżej 0°C może spowodować ich śmierć. Nie powinniśmy również sadzić pomidorów w momencie, kiedy temperatura w ogrodzie spada poniżej 10°C, ponieważ ich wzrost zostaje wówczas zahamowany. Kiedy sadzić pomidory?

kiedy sadzić pomidory
Pomidory do gruntu najlepiej sadzić w drugiej dekadzie maja.

Optymalnym terminem przeniesienia sadzonek do gruntu jest druga dekada maja, kiedy mija ryzyko wystąpienia majowych przymrozków (zimni ogrodnicy i zimna Zośka). W przypadku uprawy pomidorów w tunelach foliowych w sprzyjających warunkach termin sadzenia rozsady możemy przyśpieszyć do początku maja.

Optymalna wielkość rozsady przed posadzeniem pomidorów do gruntu

Zanim umieścimy sadzonki pomidorów w gruncie powinniśmy pamiętać o właściwej wielkości sadzonek. Kiedy sadzić pomidory? Optymalna wielkość sadzonek pomidorów przeznaczonych do sadzenia powinna mieścić się w przedziale od 15 do 40 cm, a średnica pędu głównego powinna wynosić od 4 do 7 mm. Z kolei optymalna ilość liści na roślinie powinna wynosić od 5 do 8.

kiedy sadzić pomidory
Pomidory przed posadzeniem do gruntu powinny mieć odpowiednią wielkość.

Powinniśmy pamiętać, aby liście nie miały żadnych przebarwień. Jasny kolor liści świadczy bowiem o braku składników pokarmowych lub o zbyt dużej ilości wody, jaką otrzymały pomidory. Z kolei ciemna barwa liści świadczy o przenawożeniu roślin.

Jak sadzić pomidory w gruncie?

Przed umieszczeniem pomidorów w gruncie podłoże dokładnie odchwaszczamy, po czym przygotowujemy dołki w odstępach co 40-55 cm. Optymalna obsada roślin na powierzchni każdego m2 wynosić powinna 3-4 sztuki. Przy każdym dołku w odległości 10 cm od niego wbijamy palik (wysoki na 1,5 m,), do którego przywiążemy krzak pomidora, aby się nie złamał.

kiedy sadzić pomidory
Rozsady nie sadzimy zbyt blisko siebie.

Roślin nie powinniśmy sadzić zbyt blisko siebie, ponieważ będą one w większym stopniu podatne na ataki groźnych chorób i szkodników, a ich owoce będą o wiele gorzej się wybarwiały.

Na jaką głębokość sadzić rozsadę?

Rozsadę pomidorów sadzimy do przygotowanych wcześniej dołków głębiej niż rosła w pojemniku, nie obsypując ziemią dolnych liści. Korzenie sadzonek nie powinny być podwinięte, lecz powinny być luźno rozłożone w dołku. Każdą roślinę obsypujemy ziemią, dociskając ją do korzeni. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy letnią wodą. Strumień wody kierujemy tylko na podłoże pod sadzonkę, ograniczając kontakt liści i łodygi pomidorów do minimum.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)