Jesteś tym, co jeszZdrowe odżywianie

Dieta dla zdrowia i dobrego samopoczucia – jedzenie wpływa nie tylko na nasz wygląd zewnętrzny!

Rate this post

Warto zwrócić uwagę na skład wybieranego przez nas pożywienia – nie tylko w lustrze możemy zobaczyć odbicie swojego talerza. Dieta dla zdrowia jest bardzo ważna – dla samopoczucia również. 

Nieprawidłowa dieta może być przyczyną wielu dolegliwości

Układ pokarmowy nazywany jest czasami również naszym drugim mózgiem. To, co trafia do naszego żołądka ma bardzo duży wpływ nie tylko na nasz wygląd zewnętrzny, ale również na to jak się czujemy, jakie towarzyszą nam emocje i nastroje. Dieta dla zdrowia powinna być przemyślana i odpowiednio zaplanowana. Zła, nieprzemyślana dieta może wpływać niekorzystnie nie tylko na to jak wyglądamy, ale i jak się zachowujemy.

-> Wykazano, że duże ilości czerwonego mięsa w diecie przyczyniają się do zwiększonego wytwarzania testosteronu, hormonu kojarzonego z agresją.

-> Śmieciowe jedzenie, duże ilości słodyczy i fast foody wiązane są ze zwiększoną nadpobudliwością. 

-> Alergia pokarmowa, kojarzona zwykle z wysypką, może również objawiać się jako bóle głowy, uczucie niepokoju, stany grypopodobne, skoki nastroju czy nawet kołatnie serca.

Masz podobne objawy i kojarzysz je ze stresem? Może to niewłaściwie odżywianie? Może warto postawić na dietę dla zdrowia?

Prawidłowa dieta dla zdrowia pomoże Ci uporać się z dolegliwościami

Jakość diety wpływa zarówno na nasz wygląd zewnętrzny i zdrowie fizyczne, jak i na nasze zachowania, nastroje, libido, zdolność uczenia, sprawność umysłową, zmęczenie, koncentrację i osobowość. Czy można więc za pomocą właściwej diety dla zdrowia stymulować organizm do pozytywnych bodźców – walczyć z depresją, zmęczeniem czy stymulować pamięć? 

Dieta dla zdrowia to Magnez, który Cię uszczęśliwi

– pierwiastek ten bierze udział w syntezie dopaminy, zwanej również „hormonem szczęścia”,
– dużo magnezu zawierają produkty pełnoziarniste, orzechy, kakao, banany i rośliny strączkowe.

Witaminy z grupy B walczą ze zmęczeniem i depresją

– łagodzą objawy stresu i pomagają walczyć z depresją, zmęczeniem, bezsennością,
– bogate w witaminy z grupy B. są produkty pełnoziarniste, mięso, drożdże, orzechy, rośliny strączkowe, jaja, przetwory mleczne.

Lecytyna na pamięć

– wpływa na koncentrację, pamięć, zdolność uczenia i ogólną sprawność umysłową,
– zawierają ją jaja, soja, orzeszki ziemne, wątróbka.

Cynk w diecie dla zdrowia nie tylko na libido

– ważny dla prawidłowego rozwoju fizycznego, umysłowego i płciowego, warunkuje wydzielanie insuliny i testosteronu, kontroluje libido,
– cynk znajdziemy w produktach pełnoziarnistych, rybach, owocach, roślinach strączkowych.

Żelazo na humor

– poprawia samopoczucie, dodaje energii,
– szukaj go w szpinaku i natce pietruszki, wątróbce, kakao, suszonych owocach, płatkach owsianych.

Omega-3 dla mózgu

– zwiększają wydzielanie serotoniny – chronią przed depresją i agresją, poprawiają nastrój,
– znajdziesz je w rybach i olejach roślinnych oraz w orzechach.

Warzywa i owoce dla dobrego nastroju

– wyjątkowo bogate źródło licznych witamin i składników mineralnych, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie powinno zabraknąć ich w żadnej diecie dla zdrowia oraz dobrego samopoczucia.

Dieta dla zdrowia i Chrom na przekąskę

– jest niezbędny do prawidłowego działania receptorów insulinowych, a ponadto poprawia samopoczucie oraz znacznie przyspiesza przemianę materii,
– bogate w chrom są drożdże, wątróbka, żółte sery, orzechy.

Dieta dla zdrowia i do samoleczenia

Warto zwrócić uwagę na sygnały, jakie otrzymujemy od naszego ciała. Umiejętne ich odczytywanie, połączone z wiedzą przytoczoną w tym artykule, może pomóc w „samoleczeniu”.  Dieta dla zdrowia to mądra i przemyślana dieta. Objawy ze strony psychiki często mają podłoże pokarmowe i jesteśmy w stanie sami odpowiednio je wyregulować – wystarczy wiedzieć, co zjeść.

Na nasze samopoczucie może również wpływać pogoda – wiedziałeś?

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Agnieszka Matuszewska

Zawsze staram się być jak najbliżej natury i to z niej czerpać siłę. Uwielbiam zwierzęta, kocham zieleń, wolną przestrzeń i kontakt z przyrodą. Jestem mgr Biotechnologii. Interesuję się zdrowym odżywianiem i medycyną naturalną. Zdając sobie sprawę z tego jak wygląda dzisiejszy przemysł, staram się wszystko (co jestem w stanie) przygotowywać sama, z naturalnych składników - od uprawy własnych warzyw począwszy, po wyrób wędlin, kosmetyków, środków czystości. Kocham gotować. Cały czas uczę się medycyny naturalnej i ziołolecznictwa. W wolnych chwilach poszerzam również swoje umiejętności w tematyce rękodzieła i DIY. Prywatnie, jestem mamą dwóch cudownych, pełnych energii maluchów, w których chcę zaszczepić miłość do natury.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)