Medycyna naturalnaNaturalne środki lecznicze

Ekodetoks od stóp do głów – Zbigniew T. Nowak

5/5 - (19 votes)

Chemia towarzyszy nam każdego dnia. Nie da się tego ukryć i już dzieci w przedszkolu się o tym uczą. Ale czy wiesz, że codziennie możemy mieć styczność nawet z 10 tys. różnych związków chemicznych, z czego zdecydowana większość nie jest korzystna dla naszego zdrowia? A wiesz, że aż 97% najpowszechniej otaczających nas substancji chemicznych nie jesteśmy w stanie rozpoznać przy użyciu zmysłów? Jeśli czujesz, że Twój organizm od jakiegoś czasu nie działa prawidłowo, najprawdopodobniej jest on już przepełniony toksynami. Pora na gruntowne porządki. Pomoże Ci w tym najnowsza książka Zbigniewa T. Nowaka Ekodetoks od stóp do głów, z którą miałam przyjemność się ostatnio zapoznać.

Apteka? Jasne! Ale przede wszystkim Apteka Przyrody!

Oczywiście już na wstępie zaznaczę, że są sytuacje, kiedy medycyna konwencjonalna to jedyna opcja i wówczas nie ma miejsca, a często i czasu, na alternatywne sposoby leczenia. Trzeba działać i najlepsze, co możemy zrobić, to udać się do lekarza. Myślę, że każdy miłośnik medycyny naturalnej powinien mieć to na uwadze, a człowiek, który głowy używa nie tylko do uderzania w mur, ale również do myślenia, doskonale będzie wiedział, kiedy należy zwrócić się po pomoc do lekarza. Oczywiście wiele przypadłości można leczyć naturalnie lub naturalnie im zapobiegać, bez wiecznych wizyt w aptece. Mam wrażenie, że dzisiejsze reklamy telewizyjne w 90% składają się z reklam piwa przeplatanych reklamami cudownych syntetyków i specyfików na każdą przypadłość – nawet tą wymyśloną. Człowiek taką reklamę usłyszy i od razu robi się chory, a potem wydaje pieniądze na specyfiki, które robią więcej szkody niż pożytku. Natura jest hojna, musimy jednak nauczyć się wykorzystywać to, co dostajemy od niej za darmo. Apteka Przyrody to miejsce, gdzie powinniśmy udać się w pierwszej kolejności, kiedy organizm zaczyna szwankować.

Potrafisz sprzątać? A sprzątasz?

Sprzątania uczymy już małe dzieci. Powoli przejmują one kolejne obowiązki, od odkładania rzeczy na miejsce i dbania o nie, po bardziej gruntowne porządki. W końcu dzieci dojrzewają, wyprowadzają się od rodziców i samodzielnie dbają o ład i porządek we własnym domu. Nikt za nie tego nie zrobi – jak się nie posprząta, to będzie się żyć w brudzie, co w krótkim czasie nawet dla tych najbardziej opornych staje się uciążliwe. Sprzątanie to jednak pojęcie bardzo szerokie. O ile o ład w mieszkaniu wielu z nas w mniejszym lub większym stopniu dba, to często zapominamy o równie ważnym porządku – tym, który dotyczy naszego ciała. Codziennie mamy styczność z ponad 10 tysiącami substancji chemicznych i (choć wydaje się to szokujące) mnóstwo z nich jest szkodliwych dla naszego zdrowia. Chemia jest wszędzie – to nie podlega dyskusji. Niestety takie toksyny gromadzą się latami w naszym organizmie, jak brudne naczynia w zlewie. Jeśli nie posprzątamy w porę, zaczyna się problem. Książka Ekodetoks od stóp do głów to poradnik, który pomoże Ci zrobić gruntowne porządki w swoim organizmie, bez względu na to, jak jest on już zaniedbany.

Ekodetoks od stóp do główfot.: Owned by the author

Ekodetoks od stóp do głów

W książce Ekodetoks od stóp do głów znajdziemy proste przepisy, dzięki którym oczyścimy swoje ciało między innymi z toksyn, które wdychamy wraz ze smogiem. Jest tu również sporo miejsca poświęconego na kuracje oczyszczające wątrobę, żołądek i jelita, a także na te, które oczyszczają trzustkę, nerki, drogi moczowe i pęcherz. Znajdziemy tu ponadto przepisy na pozbycie się pasożytów jelitowych, odbudowanie przyjaznej flory bakteryjnej, a także na odtruwanie organizmu po antybiotykoterapii. Specyfiki z najdalszych zakątków świata? Ależ skąd! Większość roślin, które mogą pomóc nam w odtruwaniu organizmu rośnie niedaleko nas. Wystarczy nauczyć się dostrzegać to, co daje nam natura. Znajdziemy tu przepisy z pokrzywą w roli głównej, z różą, kurkumą, octem jabłkowym, jagodami, topinamburem, brzozą, poziomką, skrzypem polnym, jarmużem i aronią. Część z nich znam i stosuję od lat. Część bardzo mnie zaciekawiła, jak np. przetwory z topinamburu, które dbają o florę bakteryjną i likwidują zaparcia. To jeden z wielu przepisów, które oznaczyłam w książce, by koniecznie wypróbować.

Ekodetoks od stóp do główfot.: Owned by the author

Należy zaznaczyć, że Ekodetoks od stóp do głów to nie tylko przepisy, ale również spora dawka wiedzy – zarówno o tym, co nam szkodzi, jak i o tym, co i dlaczego pomoże nam organizm oczyścić. Spodobało mi się również samo wydanie książki – ładne zdjęcia i rysunki dobrze komponują się z treścią i sprawiają, że całość nie jest monotonna i przytłaczająca. Książkę dobrze się czyta – trafi zarówno do osób, które posiadają już wiedzę z zakresu medycyny naturalnej i ziołolecznictwa, jak i do zupełnych laików, którzy zaczynają swoją przygodę z medycyną alternatywną.

Zbigniew T. Nowak – ekspert od medycyny naturalnej i ziołolecznictwa

Zbigniew T. Nowak to autor ponad 60 książek, ponad 1500 artykułów i kilkuset audycji radiowych, w których popularyzuje swoją szeroką wiedzę z zakresu medycyny naturalnej, ziołolecznictwa, zdrowego odżywiania i apiterapii. To również ekspert, który swoją wiedzą dzieli się regularnie w „Pytaniu na śniadanie”. Ten, kto nie zna książek Zbigniewa T. Nowaka, z pewnością powinien nadrobić zaległości. Każda z nich to wartościowe źródło wiedzy, a tej nigdy dosyć, jeśli chodzi o medycynę naturalną i ziołolecznictwo. Czytelnicy znaleźć tu mogą nie tylko porady, jak żyć zdrowiej i jeść zdrowiej oraz jak leczyć się naturalnie, ale również jak domowymi sposobami zapobiegać rozwojowi wielu chorób. Autor bardzo często wraca do korzeni, znajdziemy tu zapomniane przepisy naszych babć, które zostały wyparte przez rozwój koncernów farmaceutycznych. To nie tylko przepisy na naturalne leki, ale również na przetwory, napoje i potrawy, a nawet na lecznicze kąpiele. Co koniecznie należy zaznaczyć – nie są to przepisy „z kosmosu”, których przygotowanie jest niesamowicie trudne. To proste, a jednocześnie skuteczne receptury, które warto poznać i wypróbować.

Inne warte uwagi książki Zbigniewa T. Nowaka

Na uwagę zasługuje między innymi książka Zioła Polskich Łąk, czyli kompletny poradnik, jak umiejętnie korzystać z darów natury. To książka, w której znajdziemy informacje o ziołach i ich działaniu na organizm, a także porady kiedy i gdzie należy je zbierać. Są tu również oczywiście także przepisy, które pomogą nam korzystać z dobroczynnych właściwości ziół. Dla osób żądnych szczegółów doskonała będzie z pewnością Złota Kolekcja Ziół tego autora – miałam okazję zapoznać się z książkami z tej serii o Mniszku Lekarskim (Mniszek Lekarski w walce z nowotworami), Róży (Róża przedłuża życie) i Żurawinie (Żurawina – samo zdrowie), dzięki którym nie tylko poszerzyłam swoją wiedzę, ale również znalazłam wiele nowych przepisów, które koniecznie muszę wypróbować. Książek z tej kolekcji jest znacznie więcej i planuję uzupełnić swoją kolekcję o kolejne. Ten, kto obserwuje nas na FB i Instagramie doskonale wie, że przetwory to dla nas podstawa, obok samodzielnej uprawy warzyw, owoców i ziół. Dlatego właśnie tak przypadła mi do gustu również książka Domowa spiżarnia zdrowia. Przetwory, które leczą!, a zwłaszcza przepisy dotyczące przetworów z pomidorów, które jak wiecie, uprawiamy w ilościach hurtowych na działce.

Zbigniew T. Nowak inne książki.fot.: Owned by the author

Książka Ekodetoks od stóp do głów miała premierę 14 czerwca 2019. Wcale nie musisz czekać na wiosenne porządki. Najlepszy czas na sprzątanie organizmu to…teraz!

 

Testowanie produktu

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Agnieszka Matuszewska

Zawsze staram się być jak najbliżej natury i to z niej czerpać siłę. Uwielbiam zwierzęta, kocham zieleń, wolną przestrzeń i kontakt z przyrodą. Jestem mgr Biotechnologii. Interesuję się zdrowym odżywianiem i medycyną naturalną. Zdając sobie sprawę z tego jak wygląda dzisiejszy przemysł, staram się wszystko (co jestem w stanie) przygotowywać sama, z naturalnych składników - od uprawy własnych warzyw począwszy, po wyrób wędlin, kosmetyków, środków czystości. Kocham gotować. Cały czas uczę się medycyny naturalnej i ziołolecznictwa. W wolnych chwilach poszerzam również swoje umiejętności w tematyce rękodzieła i DIY. Prywatnie, jestem mamą dwóch cudownych, pełnych energii maluchów, w których chcę zaszczepić miłość do natury.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)