Gorączka u dziecka – naturalni sprzymierzeńcy

Gorączka u dziecka – zwłaszcza małego, zawsze budzi niepokój rodziców, którzy często wobec choroby własnego dziecka czują się bezsilni i zdezorientowani. Wiadro zimnej wody w tym przypadku czasem bardziej potrzebne jest przejętemu rodzicowi niż choremu maluchowi. W artykule podpowiemy jak naturalnymi sposobami walczyć z gorączką u dzieci i nie stracić przy tym głowy.

Należy pamiętać, że gorączka u dziecka to objaw – nie choroba. Podwyższona temperatura ciała to znak, że w organizmie coś się dzieje – może to być reakcja na infekcję wirusową, bakteryjną, uraz, oparzenie, przegrzanie. Gorączka uruchamia proces walki z infekcją – jest to reakcja obronna – nie należy więc zbijać jej, kiedy tylko przekroczy wartość „normalną”. Jeśli dziecko dobrze się czuje, nie jest osowiałe, płaczące, pokładające się, marudzące – nie powinniśmy ingerować nadmiernie. Pamiętajmy, że podwyższona temperatura ciała skraca czas choroby. O gorączce, którą należy zbijać u dziecka mówimy, kiedy temperatura ciała osiągnie 38,5ºC i więcej.

Gorączka u dziecka – naturalne sposoby walki

Najważniejsze w czasie wysokiej gorączki jest uzupełnianie płynów – najgorsze co może nieść za sobą “przeciętna” gorączka u dziecka to właśnie odwodnienie. Podawaj dziecku jak najwięcej picia – nie martw się, jeśli nie chce jeść – w tym momencie najważniejsze jest właściwe nawodnienie organizmu. Sok z malin sprawdzi się tu bardzo dobrze – nie tylko uzupełni płyny, ale i działa napotnie.  Sprawdzą się również napary z lipy, czarnego bzu, dzikiej róży, sok z jeżyn i syrop z brzozy. Niezawodnym, starym sposobem na gorączkę u dziecka jest również napój z miodem, imbirem i cytryną (pamiętajmy, że miód podajemy jedynie starszym dzieciom). Imbir działa przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie.

Zadbaj także o to, żeby dziecko nie było za grubo ubrane – lżejsze okrycie i optymalna temperatura otoczenia mogą dużo pomóc. Dobrze jest także zrobić dziecku chłodniejsze okłady na kark, czoło, czy przeguby. Jeśli Ci się uda przemycić czosnek – przemycaj jak najwięcej! Czosnek ma silne właściwości antywirusowe – pomoże organizmowi w walce z chorobą. Warto postawić na naturalne, domowe sposoby walki z chorobą.

Najważniejsze w walce z gorączką jest baczne obserwowanie własnego dziecka. Nie należy upierać się przy umownej temperaturze 38,5ºC – jeśli dziecko czuje się bardzo źle już przy niższej temperaturze – powinniśmy działać wcześniej. Pamiętajmy, że to rodzic najlepiej zna własne dziecko i jego zachowania. Ponadto, jeśli temperatura ciała jest podwyższona przez 3-5 dni dziecko powinien zbadać lekarz.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
https://lovenatura.pl/goraczka-u-dziecka/
Twitter
INSTAGRAM

Agnieszka Matuszewska

Zawsze staram się być jak najbliżej natury i to z niej czerpać siłę. Uwielbiam zwierzęta, kocham zieleń, wolną przestrzeń i kontakt z przyrodą. Jestem mgr Biotechnologii. Interesuję się zdrowym odżywianiem i medycyną naturalną. Zdając sobie sprawę z tego jak wygląda dzisiejszy przemysł, staram się wszystko (co jestem w stanie) przygotowywać sama, z naturalnych składników - od uprawy własnych warzyw począwszy, po wyrób wędlin, kosmetyków, środków czystości. Kocham gotować. Cały czas uczę się medycyny naturalnej i ziołolecznictwa. W wolnych chwilach poszerzam również swoje umiejętności w tematyce rękodzieła i DIY. Prywatnie, jestem mamą dwóch cudownych, pełnych energii maluchów, w których chcę zaszczepić miłość do natury.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)