Medycyna naturalnaNaturalne środki lecznicze

Gorączka u dziecka – jak zbić gorączkę u dziecka

5/5 - (4 votes)

Gorączka u dziecka – zwłaszcza małego, zawsze budzi niepokój rodziców, którzy często wobec choroby własnego dziecka czują się bezsilni i zdezorientowani. Wiadro zimnej wody w tym przypadku czasem bardziej potrzebne jest przejętemu rodzicowi niż choremu maluchowi. W artykule podpowiemy jak naturalnymi sposobami walczyć z gorączką u dzieci i nie stracić przy tym głowy.

Co należy wiedzieć o gorączce u dziecka?

Należy pamiętać, że gorączka u dziecka to objaw – nie choroba. Podwyższona temperatura ciała to znak, że w organizmie coś się dzieje – może to być reakcja na infekcję wirusową, bakteryjną, uraz, oparzenie, przegrzanie. Gorączka uruchamia proces walki z infekcją – jest to reakcja obronna – nie należy więc zbijać jej, kiedy tylko przekroczy wartość „normalną”. Jeśli dziecko dobrze się czuje, nie jest osowiałe, płaczące, pokładające się, marudzące – nie powinniśmy ingerować nadmiernie. 
Warto postawić na naturalne, domowe sposoby walki z chorobą. Pamiętajmy, że podwyższona temperatura ciała skraca czas choroby. O gorączce, którą należy zbijać u dziecka mówimy, kiedy temperatura ciała osiągnie 38,5 ºC i więcej. Jak skutecznie walczyć z gorączką u dziecka? Jeśli to możliwe, najlepiej naturalnie.

gorączka u dzieckafot.: Owned by the author

Najważniejsze w walce z gorączką jest baczne obserwowanie malucha.

Gorączka u dziecka – naturalne sposoby walki z gorączką

Nie każda gorączka u dziecka wymaga stosowania leków zbijających temperaturę. Często wystarczą naturalne, domowe sposoby na obniżenie temperatury. 

Domowe sposoby na obniżenie gorączki u dziecka: NAWADNIANIE

Najważniejsze w czasie wysokiej gorączki jest uzupełnianie płynów – najgorsze co może nieść za sobą „przeciętna” gorączka u dziecka to właśnie odwodnienie. Organizm podczas gorączki poci się – a więc naturalnie traci płyny, które koniecznie należy uzupełniać. Podawaj dziecku jak najwięcej picia – nie martw się, jeśli nie chce jeść – w tym momencie najważniejsze jest właściwe nawodnienie organizmu.  Sprawdzą się tu napary i syropy z malin, lipy, czarnego bzu, dzikiej róży, jeżyn czy syrop z brzozy. Warto mieć takie syropy lub choć suszone owoce/liście w domu – nie tylko kiedy mamy dzieci, ale również kiedy sami jesteśmy podatni na choroby. My oczywiście polecamy przygotowanie takich syropów i suszonych owoców/liści samodzielnie – w sezonie. 

Maliny

Zarówno owoce, jaki i liście malin są cennym narzędziem w walce z gorączką u dziecka. Sok z malin sprawdzi się bardzo dobrze przy obniżaniu gorączki – nie tylko uzupełni płyny, ale i działa napotnie – pocenie się pomaga w obniżeniu wysokiej temperatury ciała. Również napar z suszonych malin będzie skuteczny. Maliny mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Lipa

Kwiatostany lipy są bardzo często stosowane w czasie walki z gorączką i innymi objawami przeziębienia. Z lipy korzystały nasze babcie – my również nie powinniśmy zapominać o jej dobroczynnym działaniu. Lipa zawiera mnóstwo flawonoidów, fitosteroli, garbników, kwasów organicznych, soli mineralnych, a ponadto witaminę PP i witaminę C. Napary z kwiatostanów lipy pomagają zredukować gorączkę.

Czarny Bez

Kwiaty i owoce czarnego bzu są bardzo bogate w flawonoidy, fitosterole, sole mineralne i olejki eteryczne. Napar z czarnego bzu działa napotnie i doskonale obniża gorączkę.

Jeżyny

Sok z jeżyn to idealne lekarstwo na walkę z gorączką u dziecka i przeziębieniami. Sprawdzą się tu zarówno owoce, jak i liście jeżyn.

Miód z imbirem i cytryną

Niezawodnym, starym sposobem na gorączkę u dziecka jest również napój z miodem, imbirem i cytryną. Pamiętajmy, że miód doskonale stymuluje układ odpornościowy i działa przeciwbakteryjnie, jednak podajemy jedynie starszym dzieciom. Imbir działa przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Cytryna to natomiast spora dawka witaminy C, która pomaga osłabionemu organizmowi.

Mleko z miodem i czosnkiem

Jeśli Ci się uda przemycić czosnek – przemycaj jak najwięcej! Czosnek ma silne właściwości antywirusowe – pomoże organizmowi w walce z chorobą. Znanym od wieków sposobem na gorączkę u dziecka jest również ciepłe mleko z miodem i czosnkiem

Jak obniżyć gorączkę u dziecka: CHŁODZENIE

Zadbaj także o to, żeby dziecko nie było za grubo ubrane – lżejsze okrycie i optymalna temperatura otoczenia mogą dużo pomóc. Dobrze jest także zrobić dziecku chłodniejsze okłady na kark, łydki, czoło, czy przeguby. Kompresy należy zmieniać co 10-15 minut. Można również skorzystać z kąpieli dziecka – jednak należy pamiętać o tym, by woda nie była za zimna, bo możemy wywołać szok. Jeśli zdecydujemy się na kąpiel, należy wybrać temperaturę zaledwie o 2 stopnie niższą niż temperatura ciała dziecka – należy również umieszczać w kąpieli dziecko powoli. 

Domowe sposoby na gorączkę u dziecka: OKŁADY

Nasze babcie na gorączkę stosowały również okłady na czoło, stopy i przeguby z surowych ziemniaków, cebuli oraz kapusty.  Wchłaniają ciepło z ciała i pozwalają obniżyć jego temperaturę. Warto zaufać medycynie naturalnej przy walce z gorączką i innymi infekcjami.

Przy gorączce bacznie obserwuj swoje dziecko

Najważniejsze w walce z gorączką jest baczne obserwowanie malucha. Gorączka u dziecka nie zawsze musi być groźna – jednak nigdy nie jest przyjemna. Nie należy upierać się przy umownej temperaturze 38,5ºC – jeśli dziecko czuje się bardzo źle już przy niższej temperaturze – powinniśmy działać wcześniej. Nie zawsze pomogą domowe sposoby – czasem trzeba działać lekami. Pamiętajmy, że to rodzic najlepiej zna własne dziecko i jego zachowania. Ponadto, jeśli temperatura ciała jest podwyższona przez 3-5 dni dziecko powinien zbadać lekarz.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Agnieszka Matuszewska

Zawsze staram się być jak najbliżej natury i to z niej czerpać siłę. Uwielbiam zwierzęta, kocham zieleń, wolną przestrzeń i kontakt z przyrodą. Jestem mgr Biotechnologii. Interesuję się zdrowym odżywianiem i medycyną naturalną. Zdając sobie sprawę z tego jak wygląda dzisiejszy przemysł, staram się wszystko (co jestem w stanie) przygotowywać sama, z naturalnych składników - od uprawy własnych warzyw począwszy, po wyrób wędlin, kosmetyków, środków czystości. Kocham gotować. Cały czas uczę się medycyny naturalnej i ziołolecznictwa. W wolnych chwilach poszerzam również swoje umiejętności w tematyce rękodzieła i DIY. Prywatnie, jestem mamą dwóch cudownych, pełnych energii maluchów, w których chcę zaszczepić miłość do natury.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)