Oni też kochają naturę - poznaj ich!Życie w zgodzie z naturą

Wciąż jemy za mało warzyw i owoców!

Rate this post

Statystyki są miażdżące. Mimo wyraźnie widocznej, coraz większej świadomości społeczeństwa, wciąż jemy za mało warzyw i owoców! Nie jemy ich w wystarczających ilościach sami, nie podajemy ich również swoim dzieciom, których właściwa dieta jest przecież szczególnie ważna. Według przeprowadzonej ankiety tylko 12% badanych sięga po warzywa kilka razy dziennie. Z owocami nie jest wiele lepiej – tu wynik wynosi zaledwie 14%.  

Świadomość – a rzeczywistość

Według badań zrealizowanych w 2017 r. na potrzeby kampanii „Warzywa i owoce – na szczęście” ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie codziennie większej ilości warzyw i owoców w znaczący sposób poprawiłoby ich samopoczucie. Mimo tej świadomości, po warzywa i owoce kilka razy dziennie sięga zaledwie odpowiednio 12% i 14% badanych. Pomijając fakt, że lekko ponad 50-procentowy wynik świadomości sam w sobie nie jest miażdżący, a tym bardziej satysfakcjonujący, należy zadać sobie pytanie skąd tak duża różnica między tym, co mamy w głowie, a tym, co mamy na talerzu? Coraz więcej wiemy na temat zdrowego odżywiania. Rośnie nasza świadomość, dostęp do informacji mamy wręcz nieograniczony, a jednak uzyskana wiedza nie jest przekładana na rzeczywistość – wciąż jemy za mało warzyw i owoców. To jak tłumaczenie dziecku, że słodycze są niezdrowe i jedzenie ich po kryjomu wieczorem.  Czy działanie na szkodę samych siebie mamy w naturze? A może jednak wciąż wiemy za mało?

Jemy za mało warzyw i owoców i prawie wcale się nie ruszamy!

To, że jemy za mało warzyw i owoców to dopiero początek. Z tych samych badań wynika, że wciąż również zdecydowanie za mało się ruszamy! Jedynie 15% z badanych regularnie ćwiczy lub uprawia sport, a zaledwie 12% z nich robi to z przyjemnością i satysfakcją. Wyniki ankiety są przerażające – eksperci podają, że spożywanie odpowiednich ilości warzyw i owoców, a także regularny ruch są niezbędne do zachowania zdrowia fizycznego i dobrego samopoczucia.  II edycja ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Warzywa i owoce – na szczęście!” ruszyła w celu promocji spożycia polskich warzyw i owoców, a także uświadomienia społeczeństwu, jak ważne są dla naszej kondycji psychicznej i fizycznej – tym razem przebiega pod hasłem „odWARZ się i… podejmij wyzwanie!

W pierwszej edycji kampanii staraliśmy się przekazać wiedzę i budować wśród Polaków świadomość dotyczącą wpływu warzyw i owoców na nasze zdrowie i dobry nastrój. Zainicjowaliśmy też dyskusję na temat szczęścia – co je determinuje, co oddziałuje na nasz dobrostan. Teraz chcemy przejść do realnego działania i dlatego w tym roku do wsparcia kampanii zaprosiliśmy ekspertów w swoich dziedzinach: dietetyka sportowego, trenera personalnego i psychologa sportu. Pokażą oni, jak wcielić w czyn zalecenia w trzech obszarach: właściwej, zrównoważonej diety, bogatej w warzywa i owoce, aktywności fizycznej oraz dobrego samopoczucia i motywacji do uprawiania sportu. Wprowadziliśmy również element rywalizacji, który z pewnością stanie się dodatkowym czynnikiem aktywizującym  – mówi Agnieszka Falba-Gałkowska, Dyrektor Biura Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, organizatora kampanii

Zadbaj o zdrowie swoje i swoich dzieci!

Zadbaj o zdrowie swoje i swoich dzieci. Skoro wciąż jemy za mało warzyw i owoców – zacznij jeść ich więcej (niby banalne, jednak jak widać wielu z nas ma problem z przełożeniem wiedzy na działanie). Najlepiej jeśli będziesz jeść warzywa i owoce sezonowo! Nie tylko poprawi to kondycję Twojego zdrowia, ale również portfela. Sezonowe warzywa i owoce są zdrowsze i tańsze – zdecydowanie warto na nie postawić. W sezonowym jedzeniu pomóc Ci może nasz kalendarz sezonowy, w którym dowiesz się kiedy warto kupować i jeść odpowiednie warzywa i owoce. Zwróć uwagę na to, co i w jakich ilościach trafia na Twój talerz – zacznij się zdrowo odżywiać i koniecznie naucz tego swoje dzieci. Zamiast batonika włóż dziecku do plecaka jabłko – pamiętaj, że słodkie dzieciństwo ma swoje konsekwencje! Co trzecie europejskie dziecko ma nadwagę – nawyki żywieniowe kształtują się w dzieciństwie – predyspozycje do wielu chorób również!

Ruszaj się – z przyjemności, nie z przykrego obowiązku. Bądź bliżej natury. Nic nie zmieni się, jeśli nie wykonasz pierwszego kroku. Sama świadomość, jak się okazuje – to jeszcze za mało. Potrzeba czynów. Nie przetwarzaj biernie informacji, tylko przełóż je na konkretne działania. Zamiast kolejnego wakacyjnego dnia przed telewizorem lub komputerem wybierz rodzinną wycieczkę rowerową. Odbije się to korzystnie nie tylko na Waszej kondycji fizycznej, ale również psychicznej!

Skąd brać dobre warzywa i owoce?

Wiemy już, że Polacy wciąż jedzą za mało warzyw i owoców. Wiemy również, że wymaga to natychmiastowych i konsekwentnych zmian. Skąd jednak brać najbardziej wartościowe owoce i warzywa, tak aby faktycznie dostarczyć organizmowi jak najwięcej cennych witamin, a nie chemii?

  • Jeśli tylko masz możliwość polecamy (i zawsze polecać będziemy) pielęgnowanie własnego ogrodu i ekologiczne uprawianie własnych warzyw i owoców – to nie tylko najlepszy sposób na to, aby mieć pełną kontrolę nad jakością tego, co trafia na twój talerz, ale również idealny sposób na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu.
  • Jeśli jednak nie masz możliwości uprawiania własnego kawałka ziemi lub nie wszystko jesteś w stanie hodować, polecamy zakupy u sprawdzonych i dobrych sprzedawców lokalnych, polskich warzyw i owoców. Zawsze zwracaj jednak szczególną uwagę na to, co kupujesz, a także pamiętaj o właściwym myciu warzyw i owoców i ich odpowiednim przechowywaniu.

 

Źródło informacji o kampanii i wykorzystanego cytatu: komunikat prasowy

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Agnieszka Matuszewska

Zawsze staram się być jak najbliżej natury i to z niej czerpać siłę. Uwielbiam zwierzęta, kocham zieleń, wolną przestrzeń i kontakt z przyrodą. Jestem mgr Biotechnologii. Interesuję się zdrowym odżywianiem i medycyną naturalną. Zdając sobie sprawę z tego jak wygląda dzisiejszy przemysł, staram się wszystko (co jestem w stanie) przygotowywać sama, z naturalnych składników - od uprawy własnych warzyw począwszy, po wyrób wędlin, kosmetyków, środków czystości. Kocham gotować. Cały czas uczę się medycyny naturalnej i ziołolecznictwa. W wolnych chwilach poszerzam również swoje umiejętności w tematyce rękodzieła i DIY. Prywatnie, jestem mamą dwóch cudownych, pełnych energii maluchów, w których chcę zaszczepić miłość do natury.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)