Uprawa winorośli w tunelu

Winorośl można uprawiać zarówno w gruncie, jak również w tunelach foliowych i w szklarniach. Uprawa winorośli w tunelu znacznie przyspiesza termin zbioru winogron oraz poprawia ich smak i wielkość plonów. Jak zatem uprawiać winorośl w tunelu?

 

Uprawa winorośli w tunelu foliowym – sadzenie

Ilość krzewów winorośli, jaką posadzimy zależy od rozmiarów posiadanego przez nas w ogrodzie tunelu foliowego oraz od wielkości upraw współrzędnych. Uprawa winorośli w tunelu wymaga dużej wiedzy oraz doświadczenia. Sadzonki w tunelu foliowym można sadzić pojedynczo, gdyż pod osłonami uprawiane są najczęściej odmiany samopylne. Przy większej liczbie zaplanowanych do posadzenia w tunelu foliowym winorośli sadzi się je w odstępach ok. 1 m w rzędzie oraz ok. 1,5 m między poszczególnymi rzędami.

uprawa winorośli w tunelu
Uprawa winorośli w tunelu wymaga dużej wiedzy oraz doświadczenia.

Odległość uprawianych w tunelu winorośli od folii powinna wynosić przynajmniej 0,5 m. Sadzenie młodych sadzonek winorośli w pojemnikach zaleca się od marca do listopada. Z kolei krzewy wykopywane z ziemi można sadzić wiosną lub jesienią. Krzewy winorośli sadzimy na głębokość od 25 do 35 cm.

Sąsiedztwo roślin dla winorośli w tunelu

Dzięki niewielkim rozmiarom krzewów winorośli w tunelu foliowym możliwa jest również uprawa współrzędna innych gatunków roślin. Rośliny winorośli okres wegetacji zaczynają nieco później (od końcówki marca do maja). Dlatego też w tunelu foliowym obok winorośli można uprawiać wcześniejsze gatunki warzyw: sałatę, rzodkiewkę oraz rozsady. Od maja łącznie z uprawą winorośli można prowadzić uprawę roślin ciepłolubnych, do których należy m.in. pomidor, ogórek czy też papryka.

uprawa winorośli w tunelu
Dzięki niewielkim rozmiarom krzewów winorośli w tunelu foliowym możliwa jest również uprawa współrzędna innych gatunków roślin.

Rośliny należy jednak sadzić w taki sposób, aby nie zacieniały się nawzajem. Winorośl po posadzeniu w pełni będzie owocowała w 3 lub 4 roku po posadzeniu. Przy odpowiednich warunkach część odmian może zacząć plonować już w kolejnym roku po posadzeniu.

Cięcie i prowadzenie winorośli pod osłonami

W tunelach foliowych oraz w niewielkich szklarniach najlepiej uprawiać i formować krzewy na niskim pniu o wysokości od 30 do 50 cm. Cięcie winorośli w tunelu foliowym najlepiej wykonać na przełomie lutego i marca, kiedy rośliny znajdują się w stanie spoczynku.

uprawa winorośli w tunelu
Przy odpowiednich warunkach część odmian może zacząć plonować już w kolejnym roku po posadzeniu.

W okresie wegetacji pędy należy przytwierdzić do przygotowanej wcześniej konstrukcji. W przypadku uprawy winorośli w tunelu foliowym ważne jest również letnie cięcie winorośli. Polega ono na skracaniu głównych latorośli powyżej 2 liścia oraz na usuwaniu pędów bocznych.

Zabiegi pielęgnacyjne w uprawie winorośli pod osłonami

Najlepsze warunki do uprawy winorośli w naszym klimacie można zapewnić roślinom właśnie pod osłonami, takimi jak szklarnie i tunele. Uprawa winorośli w tunelu wymaga wykonywania regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeszcze przed posadzeniem winorośli podłoże należy przekopać i dokładnie odchwaścić. Jeśli jest taka potrzeba – warto je wzbogacić, stosując dojrzały kompost lub obornik. Podłoże w dalszej kolejności można wyłożyć agrowłókniną lub zastosować ściółkowanie (np. korą).

uprawa winorośli w tunelu
Najlepsze warunki do uprawy winorośli w naszym klimacie można zapewnić roślinom właśnie pod osłonami, takimi jak szklarnie i tunele.

Rośliny należy podlewać w taki sposób, aby nie podnosić wilgotności pod osłonami. Przy podlewaniu należy pamiętać o tym, aby nie zraszać całych roślin, a podlewać jedynie w pobliżu pnia – bezpośrednio do gruntu. Zapobiega to powstawaniu groźnych chorób grzybowych winogron – mączniaka prawdziwego czy też szarej pleśni. Również wietrzenie tuneli foliowych obniża wilgotność powietrza i ogranicza ryzyko wystąpienia chorób grzybowych znacznie ograniczających wielkość i jakość plonów.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
PINTEREST
PINTEREST
INSTAGRAM

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)