OgródUprawa owoców

Uprawa winorośli w tunelu

Rate this post

Winorośl można uprawiać zarówno w gruncie, jak również w tunelach foliowych i w szklarniach. Uprawa winorośli w tunelu znacznie przyspiesza termin zbioru winogron oraz poprawia ich smak i wielkość plonów. Jak zatem uprawiać winorośl w tunelu?

 

Uprawa winorośli w tunelu foliowym – sadzenie

Ilość krzewów winorośli, jaką posadzimy zależy od rozmiarów posiadanego przez nas w ogrodzie tunelu foliowego oraz od wielkości upraw współrzędnych. Uprawa winorośli w tunelu wymaga dużej wiedzy oraz doświadczenia. Sadzonki w tunelu foliowym można sadzić pojedynczo, gdyż pod osłonami uprawiane są najczęściej odmiany samopylne. Przy większej liczbie zaplanowanych do posadzenia w tunelu foliowym winorośli sadzi się je w odstępach ok. 1 m w rzędzie oraz ok. 1,5 m między poszczególnymi rzędami.

uprawa winorośli w tunelufot.: Owned by the author
Uprawa winorośli w tunelu wymaga dużej wiedzy oraz doświadczenia.

Odległość uprawianych w tunelu winorośli od folii powinna wynosić przynajmniej 0,5 m. Sadzenie młodych sadzonek winorośli w pojemnikach zaleca się od marca do listopada. Z kolei krzewy wykopywane z ziemi można sadzić wiosną lub jesienią. Krzewy winorośli sadzimy na głębokość od 25 do 35 cm.

Sąsiedztwo roślin dla winorośli w tunelu

Dzięki niewielkim rozmiarom krzewów winorośli w tunelu foliowym możliwa jest również uprawa współrzędna innych gatunków roślin. Rośliny winorośli okres wegetacji zaczynają nieco później (od końcówki marca do maja). Dlatego też w tunelu foliowym obok winorośli można uprawiać wcześniejsze gatunki warzyw: sałatę, rzodkiewkę oraz rozsady. Od maja łącznie z uprawą winorośli można prowadzić uprawę roślin ciepłolubnych, do których należy m.in. pomidor, ogórek czy też papryka.

uprawa winorośli w tunelufot.: Owned by the author
Dzięki niewielkim rozmiarom krzewów winorośli w tunelu foliowym możliwa jest również uprawa współrzędna innych gatunków roślin.

Rośliny należy jednak sadzić w taki sposób, aby nie zacieniały się nawzajem. Winorośl po posadzeniu w pełni będzie owocowała w 3 lub 4 roku po posadzeniu. Przy odpowiednich warunkach część odmian może zacząć plonować już w kolejnym roku po posadzeniu.

Cięcie i prowadzenie winorośli pod osłonami

W tunelach foliowych oraz w niewielkich szklarniach najlepiej uprawiać i formować krzewy na niskim pniu o wysokości od 30 do 50 cm. Cięcie winorośli w tunelu foliowym najlepiej wykonać na przełomie lutego i marca, kiedy rośliny znajdują się w stanie spoczynku.

uprawa winorośli w tunelufot.: Owned by the author
Przy odpowiednich warunkach część odmian może zacząć plonować już w kolejnym roku po posadzeniu.

W okresie wegetacji pędy należy przytwierdzić do przygotowanej wcześniej konstrukcji. W przypadku uprawy winorośli w tunelu foliowym ważne jest również letnie cięcie winorośli. Polega ono na skracaniu głównych latorośli powyżej 2 liścia oraz na usuwaniu pędów bocznych.

Zabiegi pielęgnacyjne w uprawie winorośli pod osłonami

Najlepsze warunki do uprawy winorośli w naszym klimacie można zapewnić roślinom właśnie pod osłonami, takimi jak szklarnie i tunele. Uprawa winorośli w tunelu wymaga wykonywania regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeszcze przed posadzeniem winorośli podłoże należy przekopać i dokładnie odchwaścić. Jeśli jest taka potrzeba – warto je wzbogacić, stosując dojrzały kompost lub obornik. Podłoże w dalszej kolejności można wyłożyć agrowłókniną lub zastosować ściółkowanie (np. korą).

uprawa winorośli w tunelufot.: Owned by the author
Najlepsze warunki do uprawy winorośli w naszym klimacie można zapewnić roślinom właśnie pod osłonami, takimi jak szklarnie i tunele.

Rośliny należy podlewać w taki sposób, aby nie podnosić wilgotności pod osłonami. Przy podlewaniu należy pamiętać o tym, aby nie zraszać całych roślin, a podlewać jedynie w pobliżu pnia – bezpośrednio do gruntu. Zapobiega to powstawaniu groźnych chorób grzybowych winogron – mączniaka prawdziwego czy też szarej pleśni. Również wietrzenie tuneli foliowych obniża wilgotność powietrza i ogranicza ryzyko wystąpienia chorób grzybowych znacznie ograniczających wielkość i jakość plonów.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)