Kwiecień w ogrodzie i na działce

Kwiecień jest miesiącem bardzo intensywnych prac, które należy wykonać w ogrodzie czy też na działce. Kwiecień w ogrodzie to czas przekopywania podłoża, wysiewu nasion warzyw i kwiatów, sadzenia oraz cięcia.

 

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień to okres wytężonej pracy. Kwiecień w ogrodzie jest jednak czasem radości dla osób, które są miłośnikami roślin. To miesiąc, w którym rozpoczyna się czas kwitnienia wielu gatunków roślin. Wykonywanym pracom w ogrodzie sprzyja wydłużający się dzień. Przy wykonywaniu prac warto zwrócić uwagę na odkrywanie roślin. Nie należy robić tego zbyt szybko, ponieważ bardzo często w kwietniu noce mogą być jeszcze mroźne.

kwiecień w ogrodzie
Przy wykonywaniu prac warto zwrócić uwagę na odkrywanie roślin. Nie należy robić tego zbyt szybko, ponieważ bardzo często w kwietniu noce mogą być mroźne.

W kwietniu, gdy tylko pojawią się sprzyjające warunki pogodowe, w pierwszej kolejności porządkujemy ogród. Wykonujemy również wiele prac, które polegają na właściwym przygotowaniu gleby pod siew nasion, sadzeniu niektórych gatunków warzyw oraz drzew i krzewów.

Prace pielęgnacyjne w ogrodzie

W kwietniu kończy się zimowe cięcie drzew owocowych w ogrodzie. W kwietniu przycinać można gatunki drzew owocowych, które są najbardziej podatne na mogące pojawić się uszkodzenia mrozowe: brzoskwinię, śliwę oraz morelę. Na początku kwietnia można jeszcze przyciąć winogrono. Jest to jednak ostateczny termin na wykonanie tego zabiegu. Przycinanie winogrona pod koniec kwietnia powoduje bowiem wycieki soków z ran po przeprowadzonym zabiegu cięcia, co prowadzi do znacznego osłabienia roślin. Początek kwietnia jest również ostatecznym terminem, w którym można przygotować drzewa do przeszczepienia. W kwietniu wykonuje się również nawożenie gleby.

Kwiecień w ogrodzie – warzywa

W kwietniu sadzi się rozsady cebuli i pora. Na początku miesiąca sadzi się także wczesne odmiany sałaty. Odmiany późniejsze można sadzić na końcu kwietnia. Kwiecień w ogrodzie to dobry czas na zakończenie siewu szpinaku oraz grochu. W drugiej dekadzie kwietnia wysiewa się nasiona pora.

Przez cały miesiąc wysiewa się rzodkiewkę oraz rzeżuchę ogrodową, zachowując przy tym 1- lub 2 tygodniowy odstęp pomiędzy siewem. Taki siew zapewni ciągłość zbiorów. Siew nasion w kwietniu dotyczy również średnio późnych odmian marchwi oraz pietruszki i kopru. Pod koniec miesiąca wysiewa się skorzonerę i szczaw. W kwietniu pikujemy również siewki pomidorów oraz papryki. Pikowanie wzmocni system korzeniowy roślin. Od połowy kwietnia rozpoczyna się produkcję rozsady kukurydzy. W kwietniu wysiewa się również rośliny przyprawowe, m.in. koper ogrodowy. Przy okazji warto przeprowadzić lustracje pod kątem uszkodzeń oraz mogących wystąpić w tym okresie chorób i szkodników roślin. W kwietniu rozpoczyna się również ochronę warzyw przed groźnymi chorobami i szkodnikami.

kwiecień w ogrodzie
W kwietniu rozpoczyna się również ochronę warzyw przed groźnymi chorobami i szkodnikami.

Sadzenie i rozmnażanie roślin w kwietniu

Sadzenie drzew lub krzewów owocowych przeprowadza się najpóźniej w drugiej połowie kwietnia. O tej porze roku sadzi się głównie drzewa pestkowe (wiśnie, śliwy, morele). Kwiecień w ogrodzie to czas sadzenia róż. Sadzenie róż w tym okresie jest dla nich najbardziej korzystne. Pod koniec kwietnia sadzi się cebule mieczyków oraz acidantery dwubarwnej. W kwietniu przez podział rozmnaża się byliny oraz krzewy porzeczek i agrestu, wykonując ukorzenianie odkładów w podłożu.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne! 

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
PINTEREST
PINTEREST
INSTAGRAM

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)