Kwiecień w ogrodzie i na działce
Kwiecień jest miesiącem bardzo intensywnych prac, które należy wykonać w ogrodzie czy też na działce. Kwiecień w ogrodzie to czas przekopywania podłoża, wysiewu nasion warzyw i kwiatów, sadzenia oraz cięcia.
Kwiecień w ogrodzie
Kwiecień to okres wytężonej pracy. Kwiecień w ogrodzie jest jednak czasem radości dla osób, które są miłośnikami roślin. To miesiąc, w którym rozpoczyna się czas kwitnienia wielu gatunków roślin. Wykonywanym pracom w ogrodzie sprzyja wydłużający się dzień. Przy wykonywaniu prac warto zwrócić uwagę na odkrywanie roślin. Nie należy robić tego zbyt szybko, ponieważ bardzo często w kwietniu noce mogą być jeszcze mroźne.
W kwietniu, gdy tylko pojawią się sprzyjające warunki pogodowe, w pierwszej kolejności porządkujemy ogród. Wykonujemy również wiele prac, które polegają na właściwym przygotowaniu gleby pod siew nasion, sadzeniu niektórych gatunków warzyw oraz drzew i krzewów.
Prace pielęgnacyjne w ogrodzie
W kwietniu kończy się zimowe cięcie drzew owocowych w ogrodzie. W kwietniu przycinać można gatunki drzew owocowych, które są najbardziej podatne na mogące pojawić się uszkodzenia mrozowe: brzoskwinię, śliwę oraz morelę. Na początku kwietnia można jeszcze przyciąć winogrono. Jest to jednak ostateczny termin na wykonanie tego zabiegu. Przycinanie winogrona pod koniec kwietnia powoduje bowiem wycieki soków z ran po przeprowadzonym zabiegu cięcia, co prowadzi do znacznego osłabienia roślin. Początek kwietnia jest również ostatecznym terminem, w którym można przygotować drzewa do przeszczepienia. W kwietniu wykonuje się również nawożenie gleby.
Kwiecień w ogrodzie – warzywa
W kwietniu sadzi się rozsady cebuli i pora. Na początku miesiąca sadzi się także wczesne odmiany sałaty. Odmiany późniejsze można sadzić na końcu kwietnia. Kwiecień w ogrodzie to dobry czas na zakończenie siewu szpinaku oraz grochu. W drugiej dekadzie kwietnia wysiewa się nasiona pora.
Przez cały miesiąc wysiewa się rzodkiewkę oraz rzeżuchę ogrodową, zachowując przy tym 1- lub 2 tygodniowy odstęp pomiędzy siewem. Taki siew zapewni ciągłość zbiorów. Siew nasion w kwietniu dotyczy również średnio późnych odmian marchwi oraz pietruszki i kopru. Pod koniec miesiąca wysiewa się skorzonerę i szczaw. W kwietniu pikujemy również siewki pomidorów oraz papryki. Pikowanie wzmocni system korzeniowy roślin. Od połowy kwietnia rozpoczyna się produkcję rozsady kukurydzy. W kwietniu wysiewa się również rośliny przyprawowe, m.in. koper ogrodowy. Przy okazji warto przeprowadzić lustracje pod kątem uszkodzeń oraz mogących wystąpić w tym okresie chorób i szkodników roślin. W kwietniu rozpoczyna się również ochronę warzyw przed groźnymi chorobami i szkodnikami.
Sadzenie i rozmnażanie roślin w kwietniu
Sadzenie drzew lub krzewów owocowych przeprowadza się najpóźniej w drugiej połowie kwietnia. O tej porze roku sadzi się głównie drzewa pestkowe (wiśnie, śliwy, morele). Kwiecień w ogrodzie to czas sadzenia róż. Sadzenie róż w tym okresie jest dla nich najbardziej korzystne. Pod koniec kwietnia sadzi się cebule mieczyków oraz acidantery dwubarwnej. W kwietniu przez podział rozmnaża się byliny oraz krzewy porzeczek i agrestu, wykonując ukorzenianie odkładów w podłożu.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!