OgródZ kalendarza ogrodnika

Kwiecień w ogrodzie i na działce

4.9/5 - (8 votes)

Kwiecień jest miesiącem bardzo intensywnych prac, które należy wykonać w ogrodzie czy też na działce. Kwiecień w ogrodzie to czas przekopywania podłoża, wysiewu nasion warzyw i kwiatów, sadzenia oraz cięcia.

 

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień to okres wytężonej pracy. Kwiecień w ogrodzie jest jednak czasem radości dla osób, które są miłośnikami roślin. To miesiąc, w którym rozpoczyna się czas kwitnienia wielu gatunków roślin. Wykonywanym pracom w ogrodzie sprzyja wydłużający się dzień. Przy wykonywaniu prac warto zwrócić uwagę na odkrywanie roślin. Nie należy robić tego zbyt szybko, ponieważ bardzo często w kwietniu noce mogą być jeszcze mroźne.

kwiecień w ogrodziefot.: Owned by the author
Przy wykonywaniu prac warto zwrócić uwagę na odkrywanie roślin. Nie należy robić tego zbyt szybko, ponieważ bardzo często w kwietniu noce mogą być mroźne.

W kwietniu, gdy tylko pojawią się sprzyjające warunki pogodowe, w pierwszej kolejności porządkujemy ogród. Wykonujemy również wiele prac, które polegają na właściwym przygotowaniu gleby pod siew nasion, sadzeniu niektórych gatunków warzyw oraz drzew i krzewów.

Prace pielęgnacyjne w ogrodzie

W kwietniu kończy się zimowe cięcie drzew owocowych w ogrodzie. W kwietniu przycinać można gatunki drzew owocowych, które są najbardziej podatne na mogące pojawić się uszkodzenia mrozowe: brzoskwinię, śliwę oraz morelę. Na początku kwietnia można jeszcze przyciąć winogrono. Jest to jednak ostateczny termin na wykonanie tego zabiegu. Przycinanie winogrona pod koniec kwietnia powoduje bowiem wycieki soków z ran po przeprowadzonym zabiegu cięcia, co prowadzi do znacznego osłabienia roślin. Początek kwietnia jest również ostatecznym terminem, w którym można przygotować drzewa do przeszczepienia. W kwietniu wykonuje się również nawożenie gleby.

Kwiecień w ogrodzie – warzywa

W kwietniu sadzi się rozsady cebuli i pora. Na początku miesiąca sadzi się także wczesne odmiany sałaty. Odmiany późniejsze można sadzić na końcu kwietnia. Kwiecień w ogrodzie to dobry czas na zakończenie siewu szpinaku oraz grochu. W drugiej dekadzie kwietnia wysiewa się nasiona pora.

Przez cały miesiąc wysiewa się rzodkiewkę oraz rzeżuchę ogrodową, zachowując przy tym 1- lub 2 tygodniowy odstęp pomiędzy siewem. Taki siew zapewni ciągłość zbiorów. Siew nasion w kwietniu dotyczy również średnio późnych odmian marchwi oraz pietruszki i kopru. Pod koniec miesiąca wysiewa się skorzonerę i szczaw. W kwietniu pikujemy również siewki pomidorów oraz papryki. Pikowanie wzmocni system korzeniowy roślin. Od połowy kwietnia rozpoczyna się produkcję rozsady kukurydzy. W kwietniu wysiewa się również rośliny przyprawowe, m.in. koper ogrodowy. Przy okazji warto przeprowadzić lustracje pod kątem uszkodzeń oraz mogących wystąpić w tym okresie chorób i szkodników roślin. W kwietniu rozpoczyna się również ochronę warzyw przed groźnymi chorobami i szkodnikami.

kwiecień w ogrodziefot.: Owned by the author
W kwietniu rozpoczyna się również ochronę warzyw przed groźnymi chorobami i szkodnikami.

Sadzenie i rozmnażanie roślin w kwietniu

Sadzenie drzew lub krzewów owocowych przeprowadza się najpóźniej w drugiej połowie kwietnia. O tej porze roku sadzi się głównie drzewa pestkowe (wiśnie, śliwy, morele). Kwiecień w ogrodzie to czas sadzenia róż. Sadzenie róż w tym okresie jest dla nich najbardziej korzystne. Pod koniec kwietnia sadzi się cebule mieczyków oraz acidantery dwubarwnej. W kwietniu przez podział rozmnaża się byliny oraz krzewy porzeczek i agrestu, wykonując ukorzenianie odkładów w podłożu.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne! 

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)