Kochamy to, co naturalneŻycie w zgodzie z naturą

Jak szukać grzybów?

5/5 - (5 votes)

Przełom lata i jesieni to doskonały czas na wyjazd do lasu i zbiór grzybów. Największe bogactwo gatunków spotyka się jednak jesienią. Warto wówczas pamiętać o kilku ważnych zasadach, które w znacznym stopniu ułatwią poszukiwanie grzybów w lesie. Jak szukać grzybów, by wyprawa do lasu zakończyła się sukcesem?

Jak szukać grzybów w lesie – zwracaj uwagę na drzewa

Na grzyby najlepiej wybrać się o świcie lub z samego rana. Przed wyprawą do lasu warto zadbać o odpowiedni strój. Dobrym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą kaloszy, zwłaszcza jeśli w lesie jest wilgotno. Ważna jest również odzież wierzchnia, która zapewni nam właściwą ochronę przed kleszczami. Jak szukać grzybów w lesie? W pierwszej kolejności warto pamiętać, że grzyby uwielbiają bowiem rosnąć pod drzewami – poszczególne gatunki grzybów rosną w bliskim sąsiedztwie określonych gatunków drzew. Związane jest to ze zjawiskiem mikoryzy, czyli współzależnością między strzępkami grzybów, a korzeniami roślin, która przynosi obustronne korzyści.

jak szukamy grzybówfot.: Owned by the author
Warto pamiętać, że poszczególne gatunki grzybów rosną w bliskim sąsiedztwie określonych gatunków drzew.

Grzyby rozkładają materię organiczną w podłożu, przyczyniając się do uwalniania składników, które niezbędne są dla roślin. Z kolei korzenie roślin dostarczają grzybom cukry, aminokwasy oraz cenne substancje organiczne. Przy utrzymującej się słonecznej pogodzie warto szukać grzybów w miejscach zacienionych i wilgotniejszych, natomiast w przypadku deszczowej aury najlepiej wybrać się w miejsca suchsze oraz cieplejsze. Z kolei w lasach z niewielką ilością drzew grzybów warto szukać w bezpośrednim sąsiedztwie drzew, najlepiej od strony północnej. Poszczególne gatunki grzybów upodobały sobie konkretne gatunki drzew.

Szukanie grzybów w lesie – najlepsze miejsca dla skarbów natury

Wielu z nas zastanawia się, jak szukać grzybów w lesie? Gdzie zatem szukamy grzybów w lesie? Zajączki spotkać możemy głównie w lasach iglastych. Rosną one pojedynczo lub w grupach po kilka sztuk. Borowiki najczęściej spotykane są pod wysokimi sosnami i świerkami, a także pod dębami i bukami oraz na obrzeżach lasów, na glebach piaszczystych. Warto pamiętać, że tam, gdzie rosną muchomory, mogą rosnąć również borowiki. Podgrzybki najczęściej spotkać można w lasach sosnowych i liściastych, na wilgotnym i trawiastym poszyciu. Rosną również w lasach mieszanych, występując zarówno pojedynczo, jak i w licznych grupach. Koźlarze najczęściej spotkać możemy w lasach liściastych i mieszanych, szczególnie pod brzozami, topolami oraz grabami.

podgrzybki w lesie fot.: Owned by the author
Podgrzybki najczęściej spotkać można w lasach sosnowych i liściastych, na wilgotnym i trawiastym poszyciu.

Kanie rosną zwłaszcza w lasach liściastych, głównie pod bukami, ponadto pojawiają się też w lasach iglastych i zrębach oraz na poboczach dróg. Maślaki z kolei rosną w wilgotnym, trawiastym poszyciu, przydrożach oraz w lasach iglastych – w szczególności preferują młodniki sosnowe. Możemy spotkać je również w lasach liściastych, pod dębami oraz grabami, najczęściej w mchu. Kurki rosną w lasach sosnowych, zarówno na terenach piaszczystych, jak i w mchach. Niekiedy spotkać je możemy również w lasach mieszanych z grubym mchem. Gąski najczęściej rosną w lasach iglastych sosnowych na glebach piaszczystych. Rydze spotkać możemy w lasach sosnowych, najczęściej na polanach na glebach piaszczystych oraz w trawach i na obrzeżach lasów oraz na obszarach trawiastych.

Jak szukamy grzybów w lesie – podstawowe zasady

Sam rozwój grzybów uzależniony jest od wielu czynników, w tym od poziomu wilgoci w podłożu, a także od wilgotności oraz temperatury powietrza. Przed wyjazdem do lasu warto nauczyć się rozpoznawać poszczególne gatunki grzybów jadalnych. Jak szukać grzybów w lesie? Powinniśmy pamiętać, by zbierać wyłącznie grzyby jadalne. Podstawową zasadą jest zbieranie wyłącznie owocników tych grzybów, które dobrze znamy. Watro zwracać uwagę na budowę grzyba, jego barwę oraz obecność blaszek pod spodniej stronie kapelusza lub jej brak. Grzyby zbieramy wyłącznie do wiklinowych koszy – grzyby zbierane np. do plastikowych opakowań lub wiader, a także do reklamówek wytwarzają szkodliwe dla zdrowia substancje.

grzybobranie fot.: Owned by the author
Podstawową zasadą jest zbieranie wyłącznie owocników tych grzybów, które dobrze znamy.

Nie należy zbierać grzybów z czerwonym kapeluszem, a także grzybów, które mają białe blaszki lub pierścienie na łodydze. Warto pamiętać, że grzyby trujące oraz niejadalne stanowią istoty element biocenozy lasu, dlatego nie niszczymy ich.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)