OgródUprawa warzyw

Pielęgnacja gleby w tunelu foliowym

5/5 - (1 vote)

Podłoże w tunelu foliowym jest eksploatowane szczególnie intensywnie, dlatego też szybko jałowieje i wymaga odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Niemal przed każdym kolejnym sezonem gleba przeznaczona pod uprawę warzyw w tunelach foliowych powinna zostać odpowiednio przygotowana. Jak powinna wyglądać pielęgnacja gleby w tunelu foliowym?

Pielęgnacja gleby w tunelu foliowym

Podłoże w tunelu foliowym, w którym planujemy uprawę warzyw powinniśmy odpowiednio przygotować. Najważniejsze jest uzyskanie odpowiedniej struktury podłoża oraz utrzymanie właściwej temperatury i wilgotności gleby. Gleba przeznaczona pod uprawy warzywne powinna być żyzna o wysokiej zawartości próchnicy, ciepła oraz dość wilgotna.

pielęgnacja gleby w tunelu foliowym fot.: Owned by the author
Podłoże w tunelu foliowym wymaga odpowiedniego przygotowania jeszcze przed sezonem.

Niestety, po intensywnej eksploatacji podłoże pod osłonami po sezonie nie zawsze będzie takie, jak być powinno. Jak więc powinna wyglądać pielęgnacja gleby w tunelu foliowym?  

Odpowiednia struktura gleby pod osłonami

Bardzo duże znaczenie ma odpowiednia struktura gleby. Najlepsza pod uprawę roślin warzywnych w tunelach foliowych jest gleba o strukturze gruzełkowatej. Dzięki niej możliwy jest prawidłowy rozwój systemu korzeniowego roślin oraz efektywne wykorzystanie dostarczanych jej nawozów. Podłoże w tunelu foliowym po zakończonym sezonie bardzo szybko jałowieje, dlatego też powinniśmy poprawić jego strukturę, dostarczając niezbędnych substancji organicznych.

uprawafot.: Owned by the author
Bardzo duże znaczenie ma odpowiednia struktura gleby.

Podstawą w ekologicznej uprawie warzyw są naturalne nawozy organiczne, których skład opiera się na odchodach zwierzęcych. Najlepiej zastosować obornik, który do szklarni powinniśmy wprowadzić jeszcze jesienią, tuż po zakończeniu sezonu.  

Nawozy zielone w tunelu foliowym

Dobrym rozwiązaniem mającym na celu poprawę struktury gleby pod osłonami jest również wysiew roślin przeznaczonych na zielony nawóz, do których zaliczana jest m.in. gorczyca. Oprócz wzbogacenia podłoża w składniki mineralne poprawi ona również stan fitosanitarny gleby. Późną jesienią podłoże w tunelu foliowym warto dokładnie przekopać przed kolejnym sezonem wraz z zielonym nawozem.

pielęgnacja gleby w tunelu foliowymfot.: Owned by the author
Gorczyca jest cennym nawozem zielonym.

Dodatkowo tunele foliowe powinny być wietrzone w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju groźnych chorób i szkodników (biologiczna ochrona roślin pod osłonami). W ostateczności, jeśli nie skorzystaliśmy z wyżej wymienionych metod, wówczas na wiosnę możemy wymienić glebę w naszym tunelu, kupując gotowe podłoże – najlepiej torfowe.

Temperatura i nawadnianie gleby w tunelu foliowym

Prawidłowa pielęgnacja podłoża w tunelu foliowym obejmuje również utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności gleby. W celu zapewnienia optymalnej temperatury podłoża w tunelu foliowym przy jednoczesnym zapobieganiu rozwojowi chwastów podłoże możemy wyściółkować, stosując czarną folię.

pielęgnacja gleby w tunelu foliwowymfot.: Owned by the author
Prawidłowa pielęgnacja podłoża w tunelu foliowym obejmuje również utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności gleby.

Dzięki temu przyspieszymy rozwój systemu korzeniowego roślin, dzięki czemu zapewnimy im prawidłowy wzrost i rozwój i jednocześnie uzyskamy wcześniejsze zbiory. W tunelu foliowym ważne jest również odpowiednie utrzymanie wilgotności gleby, dlatego też powinniśmy pamiętać o regularnym nawadnianiu podłoża.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)