Pielęgnacja gleby w tunelu foliowym

Podłoże w tunelu foliowym jest eksploatowane szczególnie intensywnie, dlatego też szybko jałowieje i wymaga odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Niemal przed każdym kolejnym sezonem gleba przeznaczona pod uprawę warzyw w tunelach foliowych powinna zostać odpowiednio przygotowana. Jak powinna wyglądać pielęgnacja gleby w tunelu foliowym?

Pielęgnacja gleby w tunelu foliowym

Podłoże w tunelu foliowym, w którym planujemy uprawę warzyw powinniśmy odpowiednio przygotować. Najważniejsze jest uzyskanie odpowiedniej struktury podłoża oraz utrzymanie właściwej temperatury i wilgotności gleby. Gleba przeznaczona pod uprawy warzywne powinna być żyzna o wysokiej zawartości próchnicy, ciepła oraz dość wilgotna.

pielęgnacja gleby w tunelu foliowym
Podłoże w tunelu foliowym wymaga odpowiedniego przygotowania jeszcze przed sezonem.

Niestety, po intensywnej eksploatacji podłoże pod osłonami po sezonie nie zawsze będzie takie, jak być powinno. Jak więc powinna wyglądać pielęgnacja gleby w tunelu foliowym?  

Odpowiednia struktura gleby pod osłonami

Bardzo duże znaczenie ma odpowiednia struktura gleby. Najlepsza pod uprawę roślin warzywnych w tunelach foliowych jest gleba o strukturze gruzełkowatej. Dzięki niej możliwy jest prawidłowy rozwój systemu korzeniowego roślin oraz efektywne wykorzystanie dostarczanych jej nawozów. Podłoże w tunelu foliowym po zakończonym sezonie bardzo szybko jałowieje, dlatego też powinniśmy poprawić jego strukturę, dostarczając niezbędnych substancji organicznych.

uprawa
Bardzo duże znaczenie ma odpowiednia struktura gleby.

Podstawą w ekologicznej uprawie warzyw są naturalne nawozy organiczne, których skład opiera się na odchodach zwierzęcych. Najlepiej zastosować obornik, który do szklarni powinniśmy wprowadzić jeszcze jesienią, tuż po zakończeniu sezonu.  

Nawozy zielone w tunelu foliowym

Dobrym rozwiązaniem mającym na celu poprawę struktury gleby pod osłonami jest również wysiew roślin przeznaczonych na zielony nawóz, do których zaliczana jest m.in. gorczyca. Oprócz wzbogacenia podłoża w składniki mineralne poprawi ona również stan fitosanitarny gleby. Późną jesienią podłoże w tunelu foliowym warto dokładnie przekopać przed kolejnym sezonem wraz z zielonym nawozem.

pielęgnacja gleby w tunelu foliowym
Gorczyca jest cennym nawozem zielonym.

Dodatkowo tunele foliowe powinny być wietrzone w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju groźnych chorób i szkodników (biologiczna ochrona roślin pod osłonami). W ostateczności, jeśli nie skorzystaliśmy z wyżej wymienionych metod, wówczas na wiosnę możemy wymienić glebę w naszym tunelu, kupując gotowe podłoże – najlepiej torfowe.

Temperatura i nawadnianie gleby w tunelu foliowym

Prawidłowa pielęgnacja podłoża w tunelu foliowym obejmuje również utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności gleby. W celu zapewnienia optymalnej temperatury podłoża w tunelu foliowym przy jednoczesnym zapobieganiu rozwojowi chwastów podłoże możemy wyściółkować, stosując czarną folię.

pielęgnacja gleby w tunelu foliwowym
Prawidłowa pielęgnacja podłoża w tunelu foliowym obejmuje również utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności gleby.

Dzięki temu przyspieszymy rozwój systemu korzeniowego roślin, dzięki czemu zapewnimy im prawidłowy wzrost i rozwój i jednocześnie uzyskamy wcześniejsze zbiory. W tunelu foliowym ważne jest również odpowiednie utrzymanie wilgotności gleby, dlatego też powinniśmy pamiętać o regularnym nawadnianiu podłoża.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
PINTEREST
PINTEREST
INSTAGRAM

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)