OgródUprawa warzyw

Pozyskiwanie nasion z pomidorów

5/5 - (16 votes)

Odkryłeś smaczną odmianę pomidora i chciałbyś cieszyć się jej smakiem również w kolejnym sezonie? Jesień jest idealną porą na pozyskiwanie nasion z pomidorów. Jest to szczególnie ważne, jeśli mamy w planach wiosenne sadzenie własnych sadzonek w przydomowym ogrodzie lub na działce.

Pozyskiwanie nasion z pomidorów

Pomidory są popularnymi roślinami uprawianymi w przydomowych ogrodach oraz na działkach. Z powodzeniem możemy uprawiać je zarówno w gruncie, jak również pod osłonami (szklarnie oraz tunele foliowe). Możemy hodować je również w doniczkach na balkonie, a także w domu (zwłaszcza pomidory koktajlowe). Jeśli chcemy cieszyć się smakiem naszej ulubionej odmiany również w kolejnym sezonie, powinniśmy rozpocząć pozyskiwanie nasion z pomidorów już po zakończonych zbiorach.

nasiona pomidorów skąd wziąćfot.: Owned by the author
Wybierając odmianę powinniśmy pamiętać, aby zarówno sam krzak, jak również owoc, który będziemy zbierać były wolne od chorób.

Nigdzie nie uzyskamy tak zdrowych, smacznych i pięknie wybarwionych owoców, jak z tych nasion pomidorów, które samodzielnie pozyskamy. Zastanawiacie się, jak uzyskać nasiona z pomidorów? Potrzebny będzie do tego tylko dojrzały, dorodny i zdrowy pomidor wybranej przez nas odmiany, z którego pozyskamy nasiona. Wówczas w kolejnym sezonie nie będziemy musieli kupować nowych saszetek z nasionami. Wystarczy zebrać je samemu.

Nasiona pomidorów skąd wziąć?

Własne nasiona pomidorów pozwolą w bardzo prosty sposób wyhodować sadzonki, z których w kolejnym sezonie wegetacyjnym będziemy zbierać świeże, zdrowe i jednocześnie smaczne owoce. Pozyskiwanie nasion z pomidorów nie jest czynnością trudną.

nasiona z pomidorówfot.: Owned by the author
Wybierając odmianę powinniśmy pamiętać, aby zarówno sam krzak, jak również owoc, który będziemy zbierać były wolne od chorób.

Wystarczy, że na krzaku pozostawimy duży, zdrowy, dojrzały i w pełni wybarwiony owoc, który będzie lekko miękki. Wybierając odmianę powinniśmy pamiętać, aby zarówno sam krzak, jak również owoc, który będziemy zbierać były wolne od chorób. Nie warto rozmnażać nasion odmian pomidorów, które nam nie smakują.

Jak uzyskać nasiona z pomidorów – pierwszy sposób

Pobieranie nasion z pomidora możemy wykonać na kilka sposobów. Po wybraniu odpowiedniej dla nas odmiany przystępujemy do zbierania nasion z pomidorów. Na początku kroimy dojrzałe pomidory na pół, a następnie wyjmujemy delikatnie nasiona.

jak uzyskać nasiona z pomidorów fot.: Owned by the author
Na początku kroimy dojrzałe pomidory na pół, a następnie wyjmujemy delikatnie nasiona.

Możemy to zrobić, używając np. małej łyżeczki lub po prostu wyjmując je palcem. Wyjmując nasiona pomidorów musimy jednak pamiętać, aby ich nie uszkodzić. Z kolei nasiona pomidorów koktajlowych możemy pozyskać, naciskając po porostu owoc. Wówczas nasiona z miąższem wypłyną same.

Czyszczenie nasion pomidorów

Tak pozyskane nasiona pomidorów umieszczamy na drobnym sicie i myjemy oraz płuczemy pod bieżącą wodą z kranu. Następnie lekko przecieramy je przez sito, aby pozbyć się „otoczki”.

czyszczenie nasion pomidorówfot.: Owned by the author
Nasiona pomidorów umieszczamy na drobnym sicie i myjemy oraz płuczemy pod bieżącą wodą z kranu.

Czyste nasiona pomidorów umieszczamy na porcelanowym talerzu lub po prostu na desce do krojenia i odstawiamy do wstępnego suszenia, najlepiej w przewiewnym miejscu. Nasion pomidorów nie powinniśmy zostawiać na papierze, ponieważ mogą one przykleić się do niego.

Pozyskiwanie nasion z pomidorów – przechowywanie

Kiedy nasiona naszej ulubionej odmiany będą już suche (najpewniej po kilku dniach), wówczas umieszczamy je w słoiku zakręcanym wieczkiem lub w papierowej kopercie i czekamy z ich wysiewem do wiosny. Jeśli okaże się, że nasiona pomidorów przykleją się do talerzyka, wówczas powinniśmy wziąć nożyk i delikatnie je odkleić.

pozyskiwanie nasion z pomidorów w domufot.: Owned by the author
Czyste nasiona pomidorów umieszczamy na porcelanowym talerzu.

Tak przygotowane własne nasiona z pomidorów przechowujemy w suchym i ciemnym miejscu. Własne nasiona pomidorów przechowywane we właściwy sposób są w stanie zachować zdolność kiełkowania nawet przez okres kilku lat. Pamiętajmy także, aby opisać słoik lub kopertę nazwą odmiany pomidora, jaką wybraliśmy.

Pomidory z nasion krok po kroku – drugi sposób

Drugi sposób na pozyskiwanie nasion z pomidorów polega na umieszczeniu ich wraz z miąższem w słoiczku lub w szklance wypełnionej wodą i pozostawieniu jej najlepiej na 3 dni w ciepłym miejscu. Raz dziennie szklankę z nasionami powinniśmy zamieszać. Warto pamiętać, aby nasion pomidorów nie trzymać w szklance dłużej niż 3 dni, gdyż po tym czasie mogą one zacząć kiełkować.

pomidory z nasion krok po krokufot.: Owned by the author
Pomidory z własnej uprawy smakują najlepiej.

Po zakończonej fermentacji (po której nasiona powinny zacząć opadać na dno) wylewamy płyn, dolewamy świeżej wody i potrząsamy szklanką. Dzięki temu oddzielimy nasiona od miąższu. Czynności te powtarzamy tak długo, dopóki woda nie będzie czysta. Następnie zawartość słoika/szklanki wylewamy na sitko i dokładnie płuczemy, pozbywając się resztek z owocu. Po zakończonym czyszczeniu nasiona umieszczamy np. na ręczniku lub porcelanowym talerzyku i suszymy około tygodnia. Ważne jest, aby oczyszczone nasiona pomidorów były suche. W przeciwnym razie mogą one zapleśnieć. Pomidory z własnej uprawy smakują najlepiej.

Nie zbieraj nasion z pomidorów oznaczonych symbolem F1

Decydując się na własne nasiona z pomidorów powinniśmy pamiętać, aby nie zbierać nasion z odmian, które oznaczone są na opakowaniu symbolem F1. Czym są właściwie nasiona F1? Oznaczenie nasion symbolem F1 oznacza, że są to nasiona odmian mieszańcowych, tzw. heterozyjnych. Heterozja to inaczej wigor mieszańców lub bujność mieszańców. W praktyce oznacza to, że w pierwszym pokoleniu z nasion pomidorów otrzymamy wysoki i dobry jakościowo plon, a rośliny będą znacznie lepiej kwitły.

własne nasiona z pomidorówfot.: Owned by the author
Oznaczenie nasion symbolem F1 oznacza, że są to nasiona odmian mieszańcowych, tzw. heterozyjnych.

Również ich odporność na choroby i szkodniki, a także na niekorzystne warunki pogodowe będzie dobra. Niestety, w kolejnych pokoleniach cechy, które widoczne są w przypadku odmian pokolenia F1 nie będą już dominujące. Pomidory otrzymane z takich nasion mogą więc znacznie gorzej plonować, a jakość otrzymanych plonów może być znacznie gorsza. Dlatego też w praktyce nie powinniśmy pozyskiwać nasion z takich pomidorów.   

Własne nasiona z pomidorów – siew

Uprawę pomidorów z własnych nasion w gruncie rozpoczynamy po 15 maja, kiedy minie ryzyko wystąpienia przymrozków (zimni ogrodnicy i zimna Zośka). Przed posadzeniem do gruntu (ok. 7-10 dni wcześniej) pomidory powinniśmy hartować, ograniczając ich podlewanie i wystawiając je na zewnątrz początkowo na kilka godzin dziennie, a po kilku dniach pozostawiając je również na noc.

własne pomidoryfot.: Owned by the author
Uprawę pomidorów z własnych nasion w gruncie rozpoczynamy po 15 maja.

Bezpośrednio przed sadzeniem sadzonki pomidorów powinniśmy obficie podlać. Optymalnym terminem sadzenia pomidorów po osłonami (nieogrzewane szklarnie oraz tunel foliowy) jest kwiecień (druga połowa). Warto pamiętać, aby pomidorów nie należy uprawiać na tym samym stanowisku częściej niż co 3-4 lata. 

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

 

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)