OgródUprawa owocówUprawa warzyw

Susza a uprawy. Jak je zabezpieczyć?

5/5 - (5 votes)

Teoretycznie lipiec powinien być najbardziej deszczowym miesiącem w naszym kraju. Niestety od kilku lat najczęściej w sezonie wiosenno-letnim zarówno uprawy polowe i sadownicze, jak również te w przydomowych ogrodach oraz na działkach borykają się z niedoborami opadów, czego konsekwencją są pojawiające się susze i związany z nimi obniżający się poziom wód gruntowych. Susza a uprawy – jak groźny może być niedobór opadów podczas wegetacji roślin? Jak zabezpieczyć uprawy przed pojawiającą się suszą?

Susza a uprawy – jak groźny może być niedobór wody dla naszych roślin?

Teoretycznie lipiec jest najbardziej deszczowym miesiącem w ciągu całego roku. Na podstawie średniej wieloletniej to właśnie w lipcu w Polsce powinno spaść najwięcej deszczu – w przedziale od 75 do 85 mm. Z kolei na obszarach górskich i podgórskich sumy opadów według średniej wieloletniej są znacznie większe i mogą wynieść od 100 do 150 mm (lokalnie nawet powyżej 200 mm). Niestety od kilku lat zwłaszcza w okresie późnowiosennym oraz letnim coraz częściej pojawiają się spore niedobory opadów, co prowadzi do suszy w wielu regionach kraju. Susza a opady?

susza a uprawy fot.: Owned by the author

Niedobór opadów powoduje ogromne straty nie tylko wśród wielkotowarowych upraw rolniczych, sadowniczych oraz warzywniczych, ale również tych przydomowych i działkowych. Wysuszone rośliny usychają, tracą swój naturalny kolor, szybciej przekwitają, a liście znacznie wcześniej zaczynają się odbarwiać, tak jakby była już jesień. W jaki sposób powinniśmy zabezpieczyć swoje uprawy, aby ograniczyć negatywne konsekwencje suszy?  

Ważne systematyczne podlewanie roślin

Jednym ze sposobów zabezpieczenia upraw przed suszą jest regularne podlewanie roślin. Nawet krótkotrwałe niedobory wody mogą doprowadzić do śmierci roślin. Dlatego też rośliny należy podlewać regularnie. Jednak podczas podlewania warto jednak przestrzegać kilku ważnych zasad. Ważne jest, aby uprawy w ogrodzie podlewać obficie, jednak niezbyt często. Chodzi o to, że system korzeniowy roślin podczas częstego podlewania nie wykształci się odpowiednio i nie będzie na tyle głęboki, aby w trakcie suszy czerpać wodę z głębszych warstw podłoża. Dlatego też rośliny uprawiane w ogrodzie najlepiej podlewać rzadziej – jednak obficiej tak, aby gleba została zwilżona na głębokość przynajmniej 15 cm.

niedobór opadówfot.: Owned by the author

Ważna jest również pora dnia, w której powinniśmy podlewać nasze uprawy. Najlepszą porą na podlewanie naszych roślin są godziny poranne. Wówczas słońce nie operuje jeszcze zbyt intensywnie. Dodatkowo w godzinach porannych woda znacznie szybciej wsiąka, dzięki czemu jest znacznie efektywniej wykorzystywana przez rośliny. Z kolei zraszanie liści roślin w bezchmurny i słoneczny dzień w godzinach południowych oraz popołudniowych może spowodować ich poparzenie. Oprócz tego wieczorne podlewanie roślin może doprowadzić do rozwoju groźnych chorób grzybowych

Susza a uprawy – ściółkowanie gleby w ogrodzie

Ściółkowanie gleby jest niezwykle ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w ogrodzie. Polega na przykryciu wierzchniej warstwy podłoża odpowiednim materiałem. Susze a uprawy w ogrodzie? Głównym zadaniem ściółkowania gleby w przydomowym ogrodzie oraz na działce jest ochrona upraw przed nadmierną transpiracją wody z podłoża. Ściółki utrzymują również stałą temperaturę podłoża.

niedobór opadów w ogrodziefot.: Owned by the author

Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym jako ściółka jest słoma. Jej zadaniem jest m.in. utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża. Jako ściółkę możemy również wykorzystać skoszoną trawę. Musimy jednak pamiętać, żeby była ona dokładnie wysuszona, gdyż w przeciwnym razie może zacząć gnić. Ściółkowanie zapewnia również ochronę podłoża przed zachwaszczeniem, a także zapobiega brudzeniu uprawianych roślin warzywniczych oraz owoców. Dodatkowo materiały, takie jak kora czy trawa, ścinki drewna lub szyszki magazynują wodę, którą mogą oddawać podczas suszy.

Susza a uprawy – inne sposoby zabezpieczania roślin przed suszą

Kolejnym sposobem zabezpieczenia roślin przed suszą są ekrany cieniujące. To idealny sposób na ochronę zwłaszcza dla roślin, które rosną w pełnym słońcu. Ekran taki może stanowić stelaż przygotowany np. z agrowłókniny lub z maty bambusowej. Wówczas rośliny rosnące „w pełnym słońcu” z pewnością znacznie łagodniej zniosą promieniowanie słoneczne. Ważną rolę odgrywa również nawożenie. Szczególne znaczenie podczas utrzymującej się przez dłuższy czas suszy jest stosowanie nawozów zawierających potas. Pierwiastek ten ma korzystny wpływ na rozwój systemu korzeniowego uprawianych roślin.

suszafot.: Owned by the author

Odpowiednio rozwinięty system korzeniowy przyczynia się do znacznie wydajniejszego pobierania wody z podłoża. Oprócz tego stosowanie nawożenia potasowego zapewni znacznie lepsze przezimowanie roślin. Szeroki zakres ekologicznych nawozów przeznaczonych do stosowania w przydomowych ogrodach i na działkach oraz w uprawach wielkotowarowych oferuje Ekodarpol – firma przyjazna naturze.

Humus Active – bufor bezpieczeństwa podczas długotrwałej suszy

W ostatnich lata na obszarze Polski coraz częściej pojawiają się problemy związane z niedoborem wody. Można je rozwiązać, stosując własnie Humus Active. Nawóz ten stanowi bufor bezpieczeństwa podczas utrzymującej się przez dłuższy czas suszy. Jego zadaniem jest minimalizacja skutków okresowego niedoboru wody.

humus activefot.: Owned by the author

Humus Active jest sprawdzonym ekologicznym nawozem przeznaczonym do stosowania w uprawach działkowych i przydomowych, a także w uprawach wielkoobszarowych, w tym w uprawach sadowniczych oraz uprawach pod osłonami, a także w szkółkach oraz w parkach i na terenach zielonych. Stosowanie nawozu Humus Active doglebowo zwiększa pojemność sorpcyjną oraz wodną gleby. Nawóz Humus Active zmniejsza również ryzyko chorób cywilizacyjnych. Humus Active zastosowany doglebowo istotnie zwiększa jej pojemność wodną i sorpcyjną. Stosowanie nawozu 2-krotnie w ciągu roku doglebowo oraz 4-6 krotnie dolistnie w okresie wegetacji uprawianych roślin wpływa również korzystnie na wielkość plonów oraz ich jakość nawet na słabszych stanowiskach. Systematyczne stosowanie nawozu przez kilka lat prowadzi do poprawy klasy gleby. Na glebach, które są mocno zdegradowane dawka nawozu może zostać zwiększona nawet 2-krotnie.

 

Artykuł sponsorowany z lokowaniem produktu.

 

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)