Kiedy bielić drzewa owocowe?

Bielenie drzew owocowych jest bardzo ważnym zabiegiem, o którym nie można zapomnieć. Każdy, kto posiada własny ogród lub działkę powinien pamiętać, aby drzewa owocowe przynajmniej raz w roku pobielić, malując pień oraz nasady konarów wapnem. Kiedy bielić drzewa owocowe w ogrodzie?

Kiedy bielić drzewa owocowe?  

Wbrew powszechnej opinii bielenie drzew owocowych nie ma na celu zabezpieczenia ich przed groźnymi szkodnikami. Nie wykonuje się go również ze względów estetycznych. Bielenie w żaden sposób nie wyeliminuje szkodników, które znajdują się na pniach drzew oraz nie zniszczy zimujących zarodników grzybów. Wielu z nas zadaje sobie pytanie: kiedy bielić drzewa owocowe? Bielenie drzew owocowych w przydomowych ogrodach i na działkach jest starym i sprawdzonym zabiegiem mającym na celu ochronę pni naszych drzew przed groźnymi w skutkach uszkodzeniami mrozowymi. 

bielenie pni
Bielenie w żaden sposób nie wyeliminuje szkodników.

Zabieg ten może przynieść zamierzony skutek tylko w momencie, kiedy zostanie przeprowadzony w odpowiednim terminie. Szczególnie dokładnie i wysoko należy pobielić południową i południowo-zachodnią stronę pnia. Tam bowiem kora nagrzewa się w największym stopniu. Biały kolor odbija większą część promieni słonecznych, ograniczając tym samym ryzyko nagrzewania pni w okresie mroźnej i słonecznej zimy.  

Termin bielenia drzew owocowych

Kiedy bielić drzewa owocowe w ogrodzie? Optymalnym terminem bielenia drzew jest druga połowa grudnia. W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych zabieg bielenia drzew możemy przeprowadzić jeszcze na początku stycznia. Statystycznie to właśnie styczeń i luty w Polsce zaliczane są do najzimniejszych miesięcy w roku.

kiedy bielić drzewa owocowe
Bielenie pni drzew najlepiej wykonać w słoneczny i suchy dzień.

Wówczas w obecności słonecznych i mroźnych układów wysokiego ciśnienia na większym obszarze naszego kraju pojawiają się całodobowe mrozy, które w największym stopniu mogą przyczyniać się do uszkodzenia pni naszych drzew. 

Kiedy bielić drzewa owocowe?

Słoneczna aura w dzień oraz mroźne i bezchmurne noce prowadzą do znacznych różnic temperatur pomiędzy dniem a nocą. Szczególnie mroźne noce przyczyniają się do poważnych uszkodzeń pni drzew owocowych. Wykonanie zabiegu bielenia drzew owocowych w późniejszym terminie (marzec, kwiecień) nie ma już żadnego sensu. Dlatego warto pamiętać, aby drzewka owocowe w naszych przydomowych ogrodach pobielić jeszcze przed nadejściem zimy, a nie po jej zakończeniu. Bielenie pni drzew najlepiej wykonać w słoneczny i suchy dzień.

Czym powinniśmy bielić drzewa owocowe?

Do drzew najbardziej narażonych na pękanie kory pod wpływem gwałtownych zmian temperatury są jabłonie, brzoskwinie, morele, czereśnie, grusze i wiśnie. Niemniej jednak warto pobielić wszystkie drzewa owocowe, które rosną w naszych ogrodach. Drzewa owocowe najczęściej bielimy wapnem, które dostępne jest praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym. Pnie i konary bielimy przy pomocy dużego, okrągłego pędzla z miękkim włosem. 

bielenie drzew owocowych
Drzewa owocowe najczęściej bielimy wapnem.

Zamiast wapna zastosować możemy 10% białą farbę emulsyjną, która jest odporniejsza na zmywanie, przez co jest trwalsza. Lepszą przyczepność roztworu zapewnia również dodanie do niego gliny. W przypadku zmycia warstwy ochronnej przez pojawiające się opady deszczu lub śniegu zabieg bielenia powinniśmy powtórzyć. Decydując się na bielenie drzew owocowych powinniśmy pamiętać o zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa. Warto zaopatrzyć się w specjalne okulary ochronne, które zapewnią ochronę naszym oczom przed wapnem, które jest substancją drażniącą. W przypadku kontaktu z wapnem oczy należy jak najszybciej przemyć letnią wodą.  

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
PINTEREST
PINTEREST
INSTAGRAM

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)