Uprawa imbiru w domu – czy to możliwe?

Imbir na szczęście jest dostępny coraz łatwiej. Jego zdobycie przestaje być problemem, z powodzeniem można go kupić już w większości sklepów. Ale czy trzeba faktycznie go kupować? Okazuje się, że samodzielna uprawa imbiru nie jest wcale taka trudna. Warto spróbować! 

Dlaczego warto postawić na uprawę imbiru w domu?

Imbir to niezwykle smaczna i ceniona na całym świecie przyprawa, o niesamowitych właściwościach leczniczych. Nie tylko rewelacyjnie podkręca smak potraw, ale i działa bardzo korzystnie na nasz organizm. Uprawa imbiru w domu nie jest trudna – jeśli zapewnimy bylinie dobre warunki rozwoju, możemy cieszyć się własnoręcznie wyhodowanymi, zdrowymi roślinami. Uprawa imbiru w doniczce powinna bez problemu udać się każdemu. Warto!

Uprawa imbiru w doniczce

Imbir z powodzeniem możemy uprawiać w doniczce. Jest to roślina typowo ciepłolubna, dlatego uprawa doniczkowa powinna udać się bez większych problemów. Jak wygląda uprawa imbiru w doniczce?

Kupujemy imbir

Wystarczy kupić w sklepie bardzo świeży, jędrny kawałek korzenia rośliny, który zawierać będzie minimum jedno, żywe, zielone oczko. Ten etap domowej hodowli, jak się okazuje jest najtrudniejszy. Korzeń musimy kupić w zaufanym źródle, inaczej uprawa imbiru w domu nam się nie uda. Imbir z supermarketu w 90% nie wykiełkuje, ponieważ pryskany jest litrami chemii, która ma między innymi zapobiegać kiełkowaniu. Idealną porą sadzenia jest wczesna wiosna.

Sadzimy imbir w doniczce

Kłącze myjemy i umieszczamy na noc w wodzie. Pozwoli to wypłukać pozostałe zabrudzenia i pestycydy. Następnego dnia korzeń osuszamy dokładnie, dzielimy na części, pozostawiamy do lekkiego wyschnięcia. Suchy imbir sadzimy w jak najszerszej doniczce –  będzie rozrastał się głównie na boki. Pamiętajmy, że podłoże musi być dobrze napowietrzone, inaczej uprawa imbiru w doniczce nam się nie uda. Sprawdzi się tu idealnie mieszanina torfu i gliny w stosunku 2:1. Imbir sadzimy dość płytko – wystarczy głębokość około 2 cm.

Uprawa imbiru w doniczce – warunki

Doniczka do uprawy imbiru powinna mieć stale wilgotne (jednak nie mokre!) podłoże. Uprawa imbiru w domu nie jest skomplikowana. optymalną temperaturą dla wzrostu rośliny jest około 23 stopni, będzie ona zatem dobrze rosła w warunkach mieszkalnych. Uprawa imbiru w doniczce z powodzeniem uda się również na balkonie w okresie letnim (temperatura musi być stabilna i nie może spadać poniżej 15 stopni). Doniczkę przykrywamy folią i odstawiamy.

Uprawa imbiru w domu – efekty

Po około miesiącu od zasadzenia powinniśmy zauważyć pojedyncze pędy, wówczas folię koniecznie zdejmujemy. Imbir lubi stanowisko słoneczne, jednak światło nie powinno być bezpośrednie. Roślina doskonale poradzi sobie jednak również w półcieniu, dlatego z uprawą imbiru w domu nie powinniśmy mieć większych problemów.

Po około 3 miesiącach będzie można odcinać już pojedyncze kawałki korzenia do celów kulinarnych, a pozostałe kawałki zostawić na dalszą uprawę imbiru w doniczce.

Jesienią, gdy roślina zacznie zasuszać liście, powinniśmy przenieść korzeń do piaszczystego podłoża(nie podlewamy!) i przechowywać w temperaturze ok. 10 stopni do wiosny (jest to okres spoczynku dla rośliny).

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
PINTEREST
PINTEREST
INSTAGRAM

Agnieszka Matuszewska

Zawsze staram się być jak najbliżej natury i to z niej czerpać siłę. Uwielbiam zwierzęta, kocham zieleń, wolną przestrzeń i kontakt z przyrodą. Jestem mgr Biotechnologii. Interesuję się zdrowym odżywianiem i medycyną naturalną. Zdając sobie sprawę z tego jak wygląda dzisiejszy przemysł, staram się wszystko (co jestem w stanie) przygotowywać sama, z naturalnych składników - od uprawy własnych warzyw począwszy, po wyrób wędlin, kosmetyków, środków czystości. Kocham gotować. Cały czas uczę się medycyny naturalnej i ziołolecznictwa. W wolnych chwilach poszerzam również swoje umiejętności w tematyce rękodzieła i DIY. Prywatnie, jestem mamą dwóch cudownych, pełnych energii maluchów, w których chcę zaszczepić miłość do natury.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)