OgródUprawa owocówUprawa warzywZ kalendarza ogrodnika

Poplony w ogrodzie

5/5 - (3 votes)

Podłoże, na którym w sezonie uprawiane były warzywa, po zakończonych zbiorach i usunięciu roślin najczęściej pozostaje mocno wyeksploatowane i wymaga dostarczenia niezbędnych składników pokarmowych. Właściwości gleby możemy poprawić, wysiewając poplony w ogrodzie. Jakie znaczenie odgrywają poplony? Jakie rośliny jako poplon na zielony nawóz warto uprawiać?

Poplony w ogrodzie

Po zakończeniu sezonu i zakończonych zbiorach warzyw nasze zagony pozostają puste, co naraża je na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Nadmierne słońce, silny wiatr, nadmierne opady lub susze, a także wschodzące chwasty wpływają niekorzystnie na strukturę gleby w naszym ogrodzie. Aby temu zapobiec, warto wysiać poplony. Rośliny poplonowe są nie tylko pożyteczne dla otaczającego nas środowiska, ale również są niezwykle przydatne w naszych przydomowych ogrodach oraz na działkach.

poplony w ogrodzie fot.: Owned by the author

Poplony w ogrodzie spełniają bowiem wiele funkcji. Ważnym powodem uprawy poplonów jest dbałość o równowagę biologiczną i poprawa struktury podłoża. Poplony w ogrodzie są szczególnie ważne z punktu widzenia bieżącego, a ponadto mają istotne znaczenie dla nadchodzącego sezonu wegetacyjnego. Najważniejszą funkcją przedplonów jest umiejętność przenoszenia składników pokarmowych z głębszych warstw gleby.

Znaczenie poplonów

Wysiew poplonów w ogrodzie zapewnia nam wiele korzyści. Dzięki krótkiemu okresowi wegetacji w szybkim tempie roślin poplonowe tworzą cenną masę na zielony nawóz. Ponadto dzięki rozwojowi silnego i głębokiego systemu korzeniowego spulchniają podłoże. Bardzo często poplony w ogrodzie posiadają korzenie brodawkowe, których głównym zadaniem jest magazynowanie w podłożu azotu – pierwiastka niezbędnego do nawożenia roślin. Część poplonów, a w szczególności gorczyca posiada właściwości nicieniobójcze. Poplony w znacznym stopniu ograniczają proces wymywania składników odżywczych z podłoża, zapobiegając zjawisku erozji. Ich obecność pozwala na utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby oraz zapobiega rozwojowi niepożądanych chwastów.

Właściwości roślin poplonowych

Większość z poplonów jest roślinami miododajnymi, które stanowią pożytek dla pszczół. Uprawa niektórych roślin poplonowych ogranicza również występowanie drutowców w podłożu i odstrasza ślimaki. Poplony uprawiane w ogrodzie sprzyjają rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów, dzięki czemu tworzą cenną warstwę próchnicy, która z kolei poprawia gospodarkę wodną i właściwości fizyko-chemiczne gleby.

znaczenie poplonów fot.: Owned by the author

Dzięki niej woda pochodząca z opadów zatrzymuje się w górnej warstwie podłoża i może zostać wykorzystana przez kolejne rośliny uprawne w nadchodzącym sezonie wegetacyjnym. Ponadto rośliny poplonowe zmniejszają zasolenie gleby, które bardzo często powodowane jest nadmiernym stosowaniem nawozów sztucznych.

Które rośliny nadają się na poplony?

Na poplony wybieramy takie rośliny, które szybko rosną i jednocześnie wzbogacają podłoże. Do nawozów zielonych zalicza się rośliny motylkowe, które posiadają zdolność do wzbogacania podłoża w cenny dla roślin azot. Dodatkowo ich głęboki system korzeniowy spulchnia podłoże, a także pobiera związki mineralne, które po przekopaniu będą znacznie łatwiej przyswajalne dla uprawianych w kolejnym sezonie warzyw.

właściwości poplonów fot.: Owned by the author

Do roślin tych zalicza się m.in. łubiny, w tym łubin żółty i niebieski, peluszkę oraz bobik, wykę i seradelę. Jako rośliny poplonowe sprawdzą się również gryka, facelia błękitna oraz gorczyca, która spełnia ważne funkcje fitosanitarne. W przypadku gleb lekkich idealnie sprawdzi się łubin żółty, gorczyca biała, jak również wyka kosmata. Na glebach średnich warto wysiać łubin żółty i niebieski, wykę kosmatą oraz peluszkę Z kolei na glebach ciężkich bardzo dobrze sprawdzi się bobik, wyka siewna i kosmata, a także łubin niebieski i peluszka.

Głębokość i termin siewu poplonów

Poplony na działach i w ogrodach wysiewa się najczęściej w lipcu lub w sierpniu. To tzw. poplony letnie, które powinniśmy przekopać jesienią. Rośliny poplonowe najczęściej wysiewa się na głębokość od 0 do 4 cm. Nasiona roślin poplonowych wysiewa się w zarówno w czystym siewie, jak również w mieszankach. Warto wysiać np. mieszanki seradeli z facelią, łubinu żółtego z facelią lub peluszki z facelią. Jeśli rośliny są dostatecznie wysokie, w pierwszej kolejności powinniśmy je skosić. W dalszej kolejności poplony powinniśmy dokładnie przekopać z wierzchnią warstwą podłoża na głębokość ok. 15 cm w celu poprawy jego żyzności i struktury. 

Poplony w ogrodzie – właściwe przekopanie 

Dokładnie przekopane podłoże w kolejnym sezonie ponownie przeznacza się pod uprawę warzyw, zapewniając im znacznie lepsze warunki do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Z pewnością będzie to miało korzystny wpływ na wielkość i jakość plonów.

gorczyca fot.: Owned by the author

Odpowiednio rozwinięte rośliny poplonowe przekopane jako zielony nawóz z powodzeniem mogą zastąpić obornikNie zaleca się przekopywania roślin poplonowych po przekwitnięciu. Późniejsze ich przekopanie sprawi, że do podłoża dostarczone zostaną znacznie mniejsze ilości niezbędnych składników pokarmowych.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

 

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)