OgródUprawa owoców

Truskawki po zbiorach

5/5 - (1 vote)

Uprawa truskawek wymaga szeregu prac pielęgnacyjnych nie tylko przed i w trakcie wegetacji, ale również po zakończonych zbiorach. Truskawki po zbiorach wymagają wielu intensywnych prac, m.in. dokładnego odchwaszczenia, cięcia i nawożenia. Jak więc powinna wyglądać właściwa pielęgnacja truskawek po zbiorach?

Truskawki po zbiorach

Zakończenie owocowania truskawek w ogrodzie nie oznacza, że należy zakończyć ich pielęgnację. Jeśli chcemy, aby w przyszłym roku nasze truskawki wydały wysokie plony, musimy zadbać o nie aż do jesieni. Od odpowiedniej pielęgnacji truskawek po zbiorach zależeć bowiem będzie ich kondycja oraz zdrowotność. Wykonanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych po zbiorach z pewnością zapewni właściwe przygotowanie truskawek do zimy. Ponadto rośliny wytworzą również nowe liście i pąki kwiatowe, co będzie miało korzystny wpływ na wielkość i jakość plonów w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Właściwie pielęgnowane truskawki po zbiorach będą w mniejszym stopniu podatne na choroby grzybowe oraz na atak szkodników. 

Pielęgnacja truskawek po zbiorach

Truskawki po zbiorach należy regularnie odchwaszczać. Zwalczanie chwastów w truskawkach jest zabiegiem koniecznym, ponieważ chwasty stanowią dla nich poważną konkurencję o wodę i składniki odżywcze w glebie. Ponadto niepożądane rośliny znacznie osłabiają wzrost sadzonek i mają niekorzystny wpływ na ich plonowanie. Ważne jest także usunięcie zgniłych owoców oraz liści z widocznymi objawami chorobowymi. Szczególnie groźne są w uprawie truskawek są bowiem choroby grzybowe, m.in. szara pleśń.

uprawa truskawek fot.: Owned by the author

Ważne jest również usuwanie rozłóg, które mogą osłabiać sadzonkę. Część z nich możemy pozostawić w celu pozyskania nowych sadzonek. Warto również regularnie spulchniać podłoże między poszczególnymi roślinami. Jeśli wcześnie rośliny ściółkowane były słomą, wówczas warto wymieszać wierzchnią warstwę podłoża właśnie ze ściółką, która z czasem ulegnie rozkładowi, użyźniając podłoże.

Usuwanie liści i cięcie truskawek

Ważnym zabiegiem po zbiorach truskawek jest usunięcie starych liści oraz tych z widocznymi objawami chorób. Liście usuwamy najczęściej po 2-3 tygodniach po zakończonych zbiorach. Rośliny przycinamy wówczas na wysokość ok. 5 cm nad ziemią. Zbyt późne przeprowadzenie zabiegu cięcia liści może stać się przyczyną niezawiązania nowych liści oraz pąków jeszcze przed zimą. Liście usuwamy tylko w przypadku sadzonek 2 oraz 3 letnich. Cięcia pędów nie należy wykonywać w przypadku truskawek, które powtarzają owocowanie. W takim przypadku eliminuje się tylko te fragmenty roślin, na których występują objawy chorobowe. Ścięte liście delikatnie i dokładnie wygrabiamy, a następnie utylizujemy. 

truskawki po zbiorach cięcie liścifot.: Owned by the author

Wiosną koniecznie usuwamy stare liście. Nawet jeśli po zakończonych zbiorach ścięliśmy liście truskawek, to do jesieni pojawią się już kolejne. Dlatego też w okresie wiosennym powinniśmy te liście koniecznie usunąć. Po ich usunięciu należy je delikatnie wygrabić, aby nie uszkodzić wierzchołków nowych pędów.

Zmiana stanowiska pod truskawki

Warto pamiętać, że na tym samym stanowisku truskawki najlepiej owocują przez pierwsze 4 lata. Po tym czasie należy zmienić stanowisko pod ich uprawę. Stanowisko przeznaczone pod uprawę truskawek powinno być słoneczne o żyznej glebie zasobnej w próchnicę. Optymalne pH dla truskawek mieści się w przedziale od 5,5, do 6,5. Truskawki powinniśmy sadzić w odpowiednich odstępach między poszczególnymi roślinami. Odległość roślin w rzędach powinna wynosić ok. 30 cm, natomiast między rzędami – ok. 40 cm. Sadzonki posadzone zbyt gęsto będą rosły zdecydowanie słabiej. Zwiększy się również ich podatność na choroby grzybowe i atak szkodników. W okresie ok. 1-2 tygodni przed planowanym sadzeniem roślin podłoże powinniśmy zasilić kompostem.

Truskawki po zbiorach – racjonalne nawożenie

Po zakończonych zbiorach plantację truskawek warto zasilić nawozem. Możemy wówczas zastosować kompost lub obornik. W tym okresie powinniśmy bowiem uzupełnić niedobory azotu i potasu oraz wapnia, fosforu i magnezu. Dostarczenie odpowiedniej ilości makro- i mikroelementów pomoże truskawkom wytworzyć nowe pędy i pąki kwiatowe, co przełoży się na wielkość i jakość plonów w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

truskawki po zbiorach nawożenie fot.: Owned by the author

Warto pamiętać, aby nawożenie truskawek zakończyć najpóźniej do połowy sierpnia. Nawożenie po tym okresie pobudzi bowiem rośliny do dalszego wzrostu, co utrudni ich prawidłowe przejście w stan spoczynku. Ponadto nawożenie po tym okresie wpłynie negatywnie na samo przezimowanie truskawek.  

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)