OgródPOLECANEUprawa warzyw

Przygotowanie tunelu foliowego do sezonu

5/5 - (5 votes)

Luty jest miesiącem, w którym dzień staje się coraz dłuższy, a słońce zaczyna coraz mocniej świecić. Warto więc zastanowić się, jakie prace powinniśmy wykonać w naszych ogrodach. Jeśli zamierzamy uprawiać rośliny pod osłonami i uzyskać wysokie plony, ważne jest wówczas odpowiednie przygotowanie tunelu foliowego do zbliżającego się sezonu wegetacyjnego.

Czynności przygotowujące tunel foliowy do nowego sezonu

Aby uzyskać dobre plony wysokiej jakości warzyw, które zamierzamy uprawiać pod osłonami, ważne jest odpowiednie przygotowanie tunelu foliowego do zbliżającego się sezonu wegetacyjnego. Najważniejsza jest szczelność tuneli foliowych, dobra przepuszczalność promieni słonecznych oraz odpowiednio przygotowane podłoże wolne od patogenów, będących sprawcami groźnych chorób.

przygotowanie tunelu foliowego fot.: Owned by the author
Przed rozpoczęciem sezonu powinniśmy wykonać kilka prac przygotowujących tunel do uprawy roślin.

Przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego w pierwszej kolejności powinniśmy więc wykonać kilka istotnych prac sprawdzających, porządkowych oraz przygotowawczych w naszym tunelu foliowym.

Przygotowanie tunelu foliowego – prace sprawdzające

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić stan znajdującego się w naszym ogrodzie tunelu foliowego. Przede wszystkim sprawdzamy, czy na folii nie ma uszkodzeń. W przypadku zauważenia niewielkich pęknięć powinniśmy rozpocząć prace naprawcze.

przygotowanie tunelu foliowego fot.: Owned by the author
W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić stan znajdującego się w ogrodzie tunelu foliowego.

Wszelkie uszkodzenia możemy naprawić przy pomocy specjalnej taśmy do sklejania foli ogrodowych. Uszkodzenia najlepiej zakleić zarówno od zewnątrz, jak również od wewnątrz. W przypadku, kiedy folia jest już mocno zniszczona – powinniśmy wymienić ją na nową.

Prace porządkowe związane z tunelem foliowym

W sprzyjających warunkach pogodowych (słoneczna pogoda i utrzymująca się odwilż) warto umyć boki, dach oraz folię tunelu foliowego w celu usunięcia zabrudzeń powstałych w wyniku opadów. Czysta folia zapewnia lepszą przepuszczalność światła, dzięki czemu o wiele więcej promieni słonecznych będzie miało możliwość dostania się do wnętrza obiektu.

przygotowanie tunelu foliowegofot.: Owned by the author
Czysta folia zapewnia lepszą przepuszczalność światła.

Metalowe elementy konstrukcji tunelu foliowego warto pomalować farbą antykorozyjną. Dalsze prace związane z przygotowaniem tunelu foliowego powinny wiązać się z odkażeniem konstrukcji i folii.

Problemy w tunelach foliowych przed sezonem

Bardzo często tunele foliowe nawet przez okres kilku lat znajdują się w tym samym miejscu w ogrodzie. W związku z powyższym powinniśmy mieć na uwadze fakt, że często w takich miejscach może dochodzić do szybkiego namnażania patogenów chorobotwórczych będących sprawcami groźnych chorób oraz szkodników glebowych mogących powodować znaczne spadki plonu.

przygotowanie tunelu foliowegofot.: Owned by the author

Bardzo często uprawę warzyw w tunelach foliowych nawet przez okres kilku lat prowadzimy w tym samym miejscu.

Bardzo często również zimujące stadia organizmów szkodliwych (np. przędziorków czy też mączlika szklarniowego) mogą powodować w nadchodzącym sezonie znaczne straty w plonach.

Przygotowanie tunelu przed planowaną uprawą

Niezwykle ważne jest przygotowanie tunelu foliowego również pod kątem fitosanitarnym. Dlatego też warto m.in. stosować nawożenie obornikiem oraz kompostem, które w pewnym stopniu może zapobiec rozwojowi patogenów. Innym sposobem jest wymiana podłoża w tunelu foliowym na nowe, jednak czynność ta nie zawsze może okazać się skuteczna, ponieważ patogeny znajdujące się w głębszych warstwach profilu glebowego mogą przemieścić się ponownie w kierunku górnych warstw podłoża.

przygotowanie tunelu foliowegofot.: Owned by the author
Niezwykle ważne jest przygotowanie tunelu foliowego pod kątem fitosanitarnym.

Najlepszym sposobem jest więc przenoszenie tunelu foliowego co 1-2 lata w inne miejsce oraz zachowywanie zasad biologicznej ochrony roślin pod osłonami.

Prace uprawowe pod osłonami

W cieplejszych rejonach Polski już w lutym możemy rozpocząć prace w tunelu foliowym związane z uprawą warzyw. Na początek w naszym tunelu możemy rozpocząć uprawę rzodkiewki, szpinaku, cebuli dymki, kopru, sałaty czy też rzeżuchy.

przygotowanie tunelu foliowegofot.: Owned by the author
W tunelu foliowym z powodzeniem możemy uprawiać warzywa ciepłolubne.

W dalszej kolejności w tunelu foliowym z powodzeniem możemy uprawiać warzywa ciepłolubne, do których należą m.in. pomidory, ogórki oraz papryka. Dzięki uprawie pod osłonami będziemy mogli cieszyć się z wcześniejszych plonów warzyw wysokiej jakości.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)