OgródZ kalendarza ogrodnika

Maj w ogrodzie

5/5 - (1 vote)

Maj w ogrodzie jest miesiącem intensywnych prac, których głównym celem jest osiągnięcie satysfakcjonujących plonów. W maju pojawiają się jeszcze przymrozki (zimni ogrodnicy i zimna Zośka – 12-15 maja), po których temperatura najczęściej nie spada już poniżej 0 °C. Jakie prace w maju w ogrodzie powinniśmy wykonać?

Maj w ogrodzie warzywnym

Miesiąc maj jest okresem, w którym bezpośrednio do gruntu wysiewamy wiele gatunków warzyw, do których zaliczamy m.in. ogórki, fasolę szparagową i tyczną, marchew, buraki ćwikłowe oraz rzodkiewkę. Maj w ogrodzie jest miesiącem, w którym do gruntu sadzimy również gotową rozsadę pomidorów (rozsadę możemy przygotować wcześniej w domu), ogórków, selera, roślin dyniowatych (cukinii, dyni) oraz papryki w momencie, kiedy minie ryzyko wystąpienia majowych przymrozków (po 15 maja).

maj w ogrodziefot.: Owned by the author
Maj jest miesiącem, w którym bezpośrednio do gruntu wysiewamy wiele gatunków warzyw.

Pomidory po posadzeniu wymagają palikowania, ponieważ ich łodygi są jeszcze słabe i tym samym szczególnie podatne na działanie wiatru. W przypadku gatunków ciepłolubnych możemy zastosować również ściółkowanie gleby.

Maj w sadzie owocowym

W przypadku młodych drzew owocowych przy niedostatecznych sumach opadów w maju bardzo ważne jest ich regularne podlewanie. Najlepiej, jeśli drzewka i krzewy owocowe w ogrodzie będziemy podlewać rzadziej, jednak obficiej, niż częściej, lecz słabiej. Ważne jest także spulchnianie podłoża. W maju często pojawiają się jeszcze przymrozki.

maj w ogrodziefot.: Owned by the author
Maj w ogrodzie jest miesiącem, w którym do gruntu sadzimy gotową rozsadę warzyw ciepłolubnych.

Majowe przymrozki w sadach mogą powodować straty w postaci uszkodzonych kwiatów oraz zawiązków owoców. Skuteczną metodą ochrony krzewów owocowych przed przymrozkami jest stosowanie agrowłókniny. W przypadku ochrony drzew owocowych przed przymrozkami skuteczne jest stosowanie metody zadymiania przy pomocy ściętych i wysuszonych gałęzi z dodatkiem wilgotnej trawy. Ponadto, aby drzewa owocowały każdego roku, pod koniec maja powinniśmy oberwać część zawiązków owoców, które są słabo wykształcone lub uszkodzone.

Ochrona drzew i krzewów owocowych przed szkodnikami

Maj w ogrodzie jest miesiącem, w którym szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na ochronę drzew i krzewów owocowych przed szkodnikami. Na drzewach owocowych warto zawiesić pułapki wabiące szkodniki. Są one skutecznym sposobem walki z owocówkami oraz nasionnicą trześniówką, które są groźnymi szkodnikami naszych sadów.

fot.: Owned by the author
W maju szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na ochronę roślin.

Bardzo często w maju zarówno na drzewach, jak również na krzewach owocowych możemy zaobserwować pojawiające się kolonie mszyc. Ekologiczna walka z mszycami polega m.in. na usuwaniu liści i pędów, które uległy porażeniu. Warto również przeprowadzić opryski przygotowanym wcześniej wyciągiem z pokrzywy, cebuli lub czosnku.

Maj w ogrodzie – nawadnianie roślin i zbiory

Rośliny warzywne rosnące w naszych ogrodach wymagają przeprowadzania zabiegów pielęgnacji, a w szczególności spulchniania, odchwaszczania oraz regularnego nawadniania. Odpowiednią ilość wody powinniśmy regularnie dostarczać m.in. pomidorom uprawianym zarówno w gruncie, jak również pod osłonami, a pod koniec maja również truskawkom, które w tym okresie wykazują coraz większe potrzeby wodne.

maj w ogrodziefot.: Owned by the author
Rośliny warzywne rosnące w naszych ogrodach wymagają regularnych zabiegów pielęgnacji.

Maj w ogrodzie to czas zbiorów cebuli, rzodkiewki oraz szczypioru uprawianych w tunelach foliowych. W maju zbieramy również warzywa wieloletnie, m.in. rabarbar, szczaw oraz szparagi.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)