Wpływ pogody na rozwój chorób roślin
Przebieg pogody w każdym kolejnym sezonie wegetacyjnym jest inny. Występowanie patogenów w zależności od aury panującej na danym obszarze jest zmienne, jednak w korzystnych warunkach pojawiające się choroby mogą doprowadzić do znacznych strat wielkości i jakości plonów. Jaki jest wpływ pogody na rozwój chorób roślin?
Wpływ pogody na rozwój chorób roślin
Coraz częściej w naszych ogrodach pojawiają się choroby, które powodowane są przez sprzyjające ich rozwojowi warunki pogodowe. Jaki jest wpływ pogody na rozwój chorób roślin? Wpływ warunków atmosferycznych na rozwój chorób widoczny jest m.in. w uprawach pomidorów, cebuli oraz ogórków. Na rozwój chorób roślin wpływają przede wszystkim wilgotność oraz temperatura powietrza. O występowaniu chorób grzybowych oprócz przebiegu pogody decyduje również stadium rozwojowe, w jakim znajdują się uprawiane rośliny oraz obecność form patogenów zdolnych do zakażenia.
Wilgotność powietrza, a infekcje
Wilgotność powietrza to najważniejszy czynnik w procesie infekcji, ponieważ największa liczba patogenów zakaża właśnie w kroplach wody po pojawiających się opadach deszczu lub przy obecności mgły lub rosy. Bardzo często zakażenia pojawiają się w momencie, kiedy na fragmentach roślin pojawi się rosa.
Przykładem są choroby grzybowe, w tym mączniak rzekomy winorośli oraz zaraza ziemniaka na pomidorach, które mogą pojawić się już po kilkugodzinnym zwilżeniu powierzchni liści przy minimalnej temperaturze osiągającej wartość 10°C. Wilgotność powietrza na poziomie > 90% sprzyja licznemu rozwojowi patogenom grzybowym i bakteryjnym. Wpływ pogody na występowanie chorób roślin w naszych ogrodach jest więc ogromny.
Wpływ temperatury powietrza na tempo rozwoju choroby
Temperatura powietrza decyduje o szybkości, z jaką kiełkują zarodniki. Ma ona z kolei mniejsze znaczenie, jeśli chodzi o sam proces infekcji uprawianych roślin. Większość patogenów grzybowych kiełkuje w określonym przedziale temperatur. Minimalne temperatury potrzebne do kiełkowania grzybów wynoszą od 1 do 2°C, a temperatury maksymalne mieszczą się w przedziale od 14 do 25°C. Im temperatura bardziej spada lub wzrasta poza powyższy zakres, tym choroba rozwija się wolniej. Wpływ pogody na występowanie chorób roślin jest więc bardzo duży.
Przykłady wpływu pogody na rozwój chorób roślin
W uprawie ogórków gruntowych bardzo często pojawia się mączniak rzekomy. Preferuje on wilgotną aurę i utrzymującą się w godzinach porannych rosę, a jego rozwój najintensywniej przebiega przy temperaturze od 18 do 24°C. Dlatego też nawet kilka cieplejszych i burzowych dni sprzyja rozwojowi tej groźnej choroby grzybowej.
W uprawie pomidorów gruntowych często występuje zaraza ziemniaka. Patogen ten poraża pomidory przy utrzymującej się wysokiej wilgotności powietrza oraz temperaturze poniżej 15°C. Choroba ta najczęściej pojawia się w sierpniu, kiedy noce stają się chłodniejsze, a ilość opadów i utrzymujących się mgieł wzrasta.
Pogoda, a choroby roślin
W uprawie cebuli przy chłodnej (temperatura ok 12°C) i deszczowej aurze pojawia się mączniak rzekomy. Z kolei w latach upalnych i suchych choroba ta praktycznie nie występuje. Z kolei największe porażenie chorobami bakteryjnymi w ogrodzie występuje w latach wilgotnych i ciepłych. Wówczas bardzo często dochodzi do rozwoju bakteriozy cebuli, mokrej zgnilizny kapustnych oraz czarnej zgnilizny.
Jak widać, wpływ pogody na występowanie chorób roślin jest ogromny, jednak musimy pamiętać, że stopień nasilenia chorób zależy również m.in. od obecności zakażonych resztek pożniwnych, złego stanu zdrowotnego roślin oraz od nadmiernego zagęszczenia uprawianych roślin.
Warunki atmosferyczne, a rozwój chorób nieinfekcyjnych
W jaki sposób wpływa pogoda na rozwój chorób roślin? Niekorzystne warunki atmosferyczne bardzo często powodują uszkodzenia mrozowe, które powodowane są przez gwałtowne spadki temperatur powierza oraz uszkodzenia gradowe, które powstają podczas przemieszczania się szczególnie gwałtownych zjawisk burzowych (zwłaszcza superkomórki burzowe).
Negatywnie na wzrost i rozwój roślin, a w konsekwencji również na wielkość i jakość plonów wpływa również nadmiar lub niedobór wody, nadmierne promieniowanie słoneczne oraz wiosenne przymrozki (zwłaszcza zimni ogrodnicy i zimna Zośka). Już spadki temperatur od -2 do -4°C mogą spowodować utratę od 10 do nawet 90% kwiatów (dotyczy to przede wszystkim czereśni, brzoskwiń oraz moreli).
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!