OgródUprawa warzyw

Przygotowanie podłoża pod wiosenne zasiewy

Rate this post

Odpowiednie przygotowanie podłoża pod wiosenne zasiewy roślin warzywnych zapewnia ich efektywną uprawę, skuteczny wzrost i rozwój oraz wysokie i dobre jakościowo plony. Jak prawidłowo przygotować podłoże pod wiosenne zasiewy?

Skuteczne przygotowanie podłoża pod wiosenne zasiewy

Kluczem do osiągnięcia sukcesu w uprawie warzyw w postaci wysokich plonów dobrej jakości jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod wiosenne zasiewy. Zaniedbanie tej czynności może w znacznym stopniu utrudnić uprawę roślin. Odpowiednie przygotowanie podłoża w znacznym stopniu zapobiega erozji gleby, a także odgrywa istotną rolę w mieszaniu warstwy gleby z resztkami roślin.

przygotowanie podłoża pod wiosenne zasiewyfot.: Owned by the author
Właściwe przygotowanie podłoża zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój upraw warzywnych.

Odpowiednie przygotowanie podłoża we własnym ogrodzie w dużym stopniu pozwoli nam również na eliminację uciążliwych chwastów oraz szkodników glebowych (nicienie, drutowce, pędraki).

Jak przygotować podłoże pod wiosenny siew?

Przygotowując podłoże pod wiosenne zasiewy powinniśmy pamiętać o kilku istotnych sprawach. Rozpoczęcie przygotowania gleby powinniśmy rozpocząć już jesienią, przekopując ją razem z obornikiem lub kompostem i pozostawiając w ostrej skibie. Wiosną – jeśli pogoda nam pozwoli, już na początku marca powinniśmy spulchnić podłoże poprzez wzruszenie go motyką, a następnie wyrównać grabiami w celu ograniczenia strat wilgoci. Glebę, którą wyrównaliśmy należy pozostawić na kilka dni, aby osiadła.

przygotowanie podłoża pod wiosenne zasiewyfot.: Owned by the author
W sprzyjających warunkach już na początku marca powinniśmy spulchnić podłoże poprzez wzruszenie.

Nie powinniśmy jednak odwracać poszczególnych warstw gleby, ponieważ w ten sposób niszczymy życie biologiczne gleby. W ten sposób przyczyniamy się również do jej nadmiernego przesychania. Odpowiednie przygotowanie gleby pod wiosenne zasiewy zapewni znaczenie lepsze przyleganie wysiewanych w marcu i w późniejszych terminach nasion warzyw. Podobne czynności powinniśmy wykonać w tunelach foliowych.

Uprawa warzyw po wcześniejszym przygotowaniu podłoża

Jeśli pogoda będzie sprzyjająca, wówczas już w drugiej połowie lub pod koniec marca bezpośrednio do gruntu wysiewać możemy m.in. rzodkiewkę, jarmuż, wcześniejsze odmiany marchwi, koper ogrodowy, cebulę, groch, szpinak oraz pietruszkę naciową i korzeniową. Wcześniejszej uprawie niektórych gatunków warzyw sprzyjają tunele foliowe, których głównym zadaniem jest m.in. zapewnienie uprawianym gatunkom warzyw ochrony przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.

przygotowanie podłoża pod wiosenne zasiewyfot.: Owned by the author
Tunele foliowe sprzyjają wcześniejszej uprawie niektórych gatunków warzyw.

Tunele foliowe chronią uprawy m.in. przed przymrozkami, nawalnymi opadami deszczu, gradu oraz silniejszym wiatrem. Pod osłonami w pierwszej kolejności siejemy rzodkiewkę, sałatę i cebulę. W późniejszym terminie sadzić możemy rośliny ciepłolubne – pomidory, ogórki, bazylię oraz paprykę.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)