OgródUprawa warzyw

Uprawa pomidorów na balkonie w doniczkach

5/5 - (4 votes)

Pomidory są niezwykle popularnymi warzywami uprawianymi w ogrodach i na działkach. Czy można uprawiać pomidory w doniczkach? Jak wygląda uprawa pomidorów na balkonie w doniczkach?

Uprawa pomidorów na balkonie

Pomidory można uprawiać nie tylko na działkach lub przydomowych ogrodach – w gruncie lub w tunelu foliowym, lecz również na balkonie – w doniczkach. Uprawa pomidorów na balkonie nie należy do czynności trudnych. Najlepszym stanowiskiem do uprawy pomidorów są miejsca nasłonecznione. W przypadku uprawy pomidorów na balkonie najwięcej słońca będzie na balkonie skierowanym na południe, a najmniej – na balkonie wysuniętym na północ.

Pomidory w doniczkach

Jak uprawiać pomidory w doniczkach na balkonie? Pomidory w doniczkach najlepiej uprawiać z rozsady, którą przygotowuje się w marcu. Jest to ważne, ponieważ pomidory zaliczane są do roślin ciepłolubnych i mają długi okres wegetacji. Uprawę pomidorów na balkonie najlepiej rozpocząć po 15 maja, kiedy minie ryzyko wystąpienia przymrozków. Doniczki przeznaczone do uprawy pomidorów powinny być odpowiednio głębokie.

uprawa pomidorów na balkoniefot.: Owned by the author
Pomidory w doniczkach najlepiej uprawiać z rozsady, którą przygotowuje się w marcu.

Każdy z pojemników powinien mieć na dnie otwory, które umożliwią regularny odpływ wody. Najlepiej, żeby były głębokie na 30-40 cm. Większe doniczki zapewniają swobodny rozwój systemu korzeniowego pomidorów. Pomidory na balkonie uprawiać można zarówno w pojedynczych doniczkach, jak również w skrzynkach. W przypadku skrzynek umieszcza się je po kilka sztuk (sadzi się je niezbyt blisko, aby zapewnić ich swobodny wzrost i rozwój).

Jak uprawiać pomidory w doniczkach?

Sadzonki pomidorów sadzi się do doniczek, do których wcześniej wsypuje się odpowiednie podłoże (najlepiej żyzne i przepuszczalne). Pomidory sadzi się głębiej, niż rosły w rozsadzie. Najlepiej posadzić je (w miarę możliwości) do wysokości poniżej pierwszego liścia, aby zapewnić lepsze ukorzenienie sadzonki. Dalsza uprawa pomidorów na balkonie nie jest skomplikowana.

uprawa pomidorów na balkoniefot.: Owned by the author
Sadzonki pomidorów sadzi się do doniczek, do których wcześniej wsypuje się odpowiednie podłoże (najlepiej żyzne i przepuszczalne).

Przy ustawianiu doniczki z pomidorami należy zwrócić uwagę na możliwe niekorzystne działanie wiatru i opady deszczu. Nie należy pozostawiać doniczek z pomidorami na parapetach lub barierkach balkonów, gdyż pod wpływem silnego wiatru mogą one spaść, a słabsze pomidory mogą zostać uszkodzone. Najlepiej więc doniczki umieścić w miarę możliwości w miejscu osłoniętym od wiatru. Doniczki powinny być ciężkie i stabilne.

Pielęgnacja pomidorów na balkonie w doniczkach

Przy uprawie pomidorów na balkonie warto zwrócić uwagę na kolor doniczki lub skrzynki. Doniczki ciemnej barwy przyciągają promienie słoneczne, powodując nadmierne nagrzewanie podłoża. Najlepsze są jasne skrzynki lub skrzynki drewniane oraz wykonane z ceramiki. Zapewniają one lepszy przepływ powietrza.

Pomidory najlepiej podlewać rano lub wieczorem, w zależności od warunków atmosferycznych – co 2-3 dni lub codziennie (w przypadków upałów nawet 2 razy dziennie).

Podlewanie pomidorów na balkonie jest czynnością niezwykle ważną. Uprawa pomidorów na balkonie, zwłaszcza w okresie utrzymujących się przez dłuższy czas letnich upałów ma tendencję do przesuszania się. Powoduje to szybkie więdnięcie i zasychanie roślin, a w konsekwencji słabsze kwitnienie i gorszy rozwój owoców. Oprócz tego pomidory są wówczas o wiele bardziej podatne na groźne choroby i ataki szkodników. Z kolei przelanie podłoża powodować może gnicie korzeni i pękanie owoców. Tak więc pomidory w doniczkach należy podlewać obficie, jednak woda nie powinna wylewać się z podstawków. Pomidory podlewamy tylko „pod korzeń”. Nie należy zwilżać ich liści ani łodyg, gdyż sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych, zwłaszcza szarej pleśni oraz mączniaka prawdziwego. Rośliny najlepiej podlewać rano lub wieczorem, w zależności od warunków atmosferycznych – co 2-3 dni lub codziennie (w przypadków upałów nawet 2 razy dziennie).

Pomidory warto również nawozić, stosują naturalne nawozy. Kwiaty pomidorów są samopylne, dlatego też nie potrzebują owadów do zapylenia. Warto jednak raz na jakiś czas potrząsnąć rośliną, aby pyłek kwiatów znajdujących się wyżej zapylił te dolne. Można je również zapylać stosując specjalny pędzelek.

Palikowanie i sznurkowanie pomidorów na balkonie

Pomidory uprawiane w doniczkach warto palikować. Jeśli jest możliwość, można je prowadzić na sznurkach. Zapewni to stabilność uprawy i zapobiegnie łamaniu się pędów oraz pędów z ciężkimi gronami.

uprawa pomidorów na balkoniefot.: Owned by the author
Pomidory uprawiane w doniczkach warto palikować. Jeśli jest możliwość, można je prowadzić na sznurkach.

Oprócz powyższych zabiegów ważną czynnością jest również uszczykiwanie pędów bocznych oraz obrywanie dolnych liści (najlepiej do wysokości pierwszego grona). Dzięki tym zabiegom pomidory więcej „energii” przeznaczą na rozwój owoców, a nie na niepotrzebne pędy. Do uprawy pomidorów w doniczkach nadaje się większość odmian pomidorów – zarówno malinowych, jak również koktajlowych. Cieszyć się będziemy zarówno z dojrzałych pomidorów, jak również z pomidorów niedojrzałych.

Ochrona pomidorów balkonowych

Jak uprawiać pomidory w doniczkach, aby uzyskać piękne i zdrowe grona bez stosowania chemii? Ochrona pomidorów metodami naturalnymi polega m.in. na stosowaniu wywarów lub naparów z krwawnika czy też czosnku. Warto również usuwać dolne liście – najstarsze oraz te z widocznymi objawami chorób. Czynność ta zapobiega dalszemu rozwojowi chorób. Z kolei mszyce możemy eliminować, stosując np. wywar z aksamitki.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)