OgródZ kalendarza ogrodnika

Wiosenne prace w ogrodzie

4.9/5 - (10 votes)

Wiosna dla każdego właściciela działki czy też ogrodu jest z pewnością najbardziej pracowitym okresem. Ogród wymaga wówczas bardzo wiele pracy. Wiosna jest czasem, w którym należy wysiewać nasiona lub sadzić rośliny. Staranne wykonywanie niezbędnych prac ogrodowych z pewnością przyniesie nam efekty w postaci pięknego ogrodu oraz wysokich plonów. Jakie zatem wiosenne prace w ogrodzie należy wykonać?

Wiosenne prace w ogrodzie – przygotowanie narzędzi

Jeszcze przed początkiem nadchodzącego sezonu wegetacyjnego warto przygotować do pracy narzędzia ogrodnicze. Wiosenne prace w ogrodzie przed sezonem należy rozpocząć od sprawdzenia stanu sekatorów, łopat, szpadli, pił do cięcia oraz innych narzędzi. Poszczególne narzędzia ostrzymy, smarujemy i wymieniamy uszkodzone trzonki. Sprawdzamy sprawność kosiarki. W razie potrzeby oddajemy ją do serwisu lub samodzielnie eliminujemy usterki. W przypadku kosiarek spalinowych każdego roku wymieniamy oleje i filtry.

Przycinanie drzew owocowych oraz krzewów

Już w ostatniej dekadzie lutego, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych przycinamy zarówno drzewa owocowe, jak również krzewy. Zabieg cięcia zapewni właściwy pokrój oraz łatwiejszy dostęp promieni słonecznych do wszystkich części korony. Zapewni to lepsze kwitnienia oraz owocowanie. Cięcie wykonuje się jeszcze przed pojawieniem się liści. Usuwa się głównie gałęzie, które krzyżują się oraz te z objawami chorobowymi, uschnięte oraz połamane. Czereśnie i wiśnie przycinamy dopiero po zakończeniu owocowania. Wiosenne prace w ogrodzie związane z cięciem wykonujemy przy dodatnich temperaturach. Oprócz tego warto śledzić aktualne prognozy pogody, ponieważ w momencie prognozowanych przymrozków nie powinno wykonywać się zabiegów cięcia. Nie przycina się roślin, które już kwitną.

wiosenne prace w ogrodziefot.: Owned by the author
Wiosenne prace w ogrodzie związane z cięciem wykonuje się przy dodatnich temperaturach.

Cięcie drzew oraz krzewów ozdobnych wykonuje się w celu nadania ładnego pokroju roślinom. Eliminuje się gałęzie, które wchodzą na ścieżki lub uniemożliwiają dostęp promieniom słonecznym do innych roślin z ich bezpośredniego sąsiedztwa. Żywopłoty przycina się równo lub na dowolnie wybrany przez nas kształt.

Wertykulacja trawnika w ogrodzie

Wertykulacja to zabieg, którego celem jest usunięcie z trawnika zbitej warstwy martwej darni oraz mchu. Zabieg ten wykonuje się przy pomocy ostrych noży. Wiosenne prace w ogrodzie przed wertykulacją polegają na skoszeniu trawy, co znacznie ułatwi czynność usuwania martwej darni. W przypadku niewielkiej powierzchni trawnika stosuje się wertykulatory ręczne. W przypadku większych powierzchni warto zastosować wertykulatory elektryczne lub spalinowe. Po wertykulacji należy nawieść trawnik, najlepiej nawozami uniwersalnymi. W przypadku pustych placów po usuniętej martwej darni możemy dosiać trawę.

wiosenne prace w ogrodziefot.: Owned by the author
Wertykulacja to zabieg, którego celem jest usunięcie z trawnika zbitej warstwy martwej darni.

Wiosenne nawożenie gleby w ogrodzie

Poprawa struktury gleby polega na wykorzystaniu w tym celu obornika, kompostu lub preparatów ekologicznych, które mogą zastąpić obornik. Kompost jest doskonałym źródłem próchnicy, która zapewnia odpowiednie napowietrzenie gleby oraz lepszą sorpcję wody. Odpowiednio rozłożony kompost wyglądem przypomina czarną ziemię. Kompostem nie można przenawozić podłoża. Na rabatach oraz grządkach warzywnych rozkładamy go w postaci warstwy ok. 2-3 cm lub grubszej. Następnie mieszamy go z glebą, a na trawniku rozkładamy w warstwie ok. 1 cm i tak pozostawiamy. Najmniej kosztowną czynnością jest pozyskanie kompostu z własnej pryzmy kompostowej. Jako nawóz stosować można również torf, korę drzew lub nawozy zielone.

wiosenne prace w ogrodziefot.: Owned by the author
Poprawa struktury gleby polega na wykorzystaniu w tym celu obornika, kompostu lub preparatów ekologicznych, które mogą zastąpić obornik.

Porządkowanie rabat na wiosnę

W okresie zimy na rabatach najczęściej znajdują się stare, uschnięte gałęzie oraz rośliny, które wymarzły. Wiosenne prace w ogrodzie polegają w tym przypadku na eliminacji nadziemnych części bylin, aby stworzyć miejsce dla nowych pędów. Usuwa się również ewentualnie pozostałe zeschnięte liście oraz gałęzie. W miejsce roślin, które wymarzły, sadzi się nowe. Warto pamiętać, aby linie rabat były równe. Od strony, na której znajduje się trawnik, należy dociąć ją szpadlem. Wolne przestrzenie pomiędzy roślinami warto wyłożyć ściółką z przekompostowanej kory.

Wiosenne prace w ogrodzie – wysiew nasion roślin warzywnych

Marzec oraz kwiecień to miesiące, w których możemy wysiewać pod szkłem wybrane przez nas odmiany pomidorów oraz rzodkiew, rzodkiewkę, sałatę, kalarepę, seler naciowy i paprykę. Pod folią wysiewać można buraki ćwikłowe, kapustę oraz sałatę.

wiosenne prace w ogrodziefot.: Owned by the author
Marzec oraz kwiecień to miesiące, w których możemy wysiewać do gruntu nasiona wielu roślin warzywnych.

Siew nasion warzyw  do gruntu można rozpocząć w już marcu. Wówczas wysiewa się nasiona cebuli, kopru, marchwi, pietruszki korzeniowej oraz rzodkiewki. Do gruntu wysiewać można również wczesne odmiany szpinaku i groszku.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)