Ochrona roślin przed wiosennymi przymrozkami
Pojawiające się w naszych ogrodach niemal każdego roku wiosenne przymrozki mogą powodować poważne szkody. Odpowiednia ochrona roślin przed wiosennymi przymrozkami prowadzi nie tylko do zwiększenia wielkości plonów, ale przyczynia się również do poprawy ich jakości. W jaki sposób powinniśmy chronić rośliny przed wiosennymi przymrozkami?
Wiosenne przymrozki w ogrodzie
W okresie wiosennym dni stają się coraz cieplejsze, a słońce operuje coraz intensywniej. Skutkuje to szybkim rozpoczęciem wegetacji roślin, co wiąże się ze stopniową utratą przez nie odporności na mogące pojawiać się jeszcze spadki temperatur. Efektem może być przemarzanie roślin nawet przy spadkach temperatur lekko poniżej 0°C (warto pamiętać, że już przymrozki do -2°C mogą okazać się szkodliwe dla znajdujących się w ogrodzie roślin).
Punkt kulminacyjny zagrożenia ze strony przymrozków przypada na okres między 12 a 15 maja (zimni ogrodnicy i zimna Zośka). Jak powinna wyglądać ochrona roślin przed wiosennymi przymrozkami w naszych ogródkach działkowych?
Ochrona roślin przed wiosennymi przymrozkami
Na uszkodzenia powodowane przez przymrozki najbardziej narażone są rośliny, które wcześnie rozpoczynają wegetację oraz gatunki ciepłolubne. Liczne szkody mogą powodować również wiosenne przymrozki w sadzie. Jeśli chodzi o siew i sadzenie roślin nieodpornych na mróz w gruncie, nie powinniśmy się z nim spieszyć. Dotyczy to zwłaszcza gatunków ciepłolubnych, do których należą m.in. cukinia, dynia, arbuz, kabaczek, ogórek, papryka oraz pomidor. W ich przypadku zalecane jest sadzenie do gruntu po 15 maja. Często jednak ochrony przed przymrozkami wymagają również rośliny odporne na niskie temperatury, do których zaliczamy m.in. rzodkiewkę, groch czy też bób.
Stosowanie agrowłókniny w ogrodzie najlepszym sposobem ochrony przed przymrozkami
Skuteczną ochronę roślin przed wiosennymi przymrozkami zapewniają osłony. Powszechnie stosowaną i niezawodną osłoną jest agrowłóknina. Jest to materiał o niewielkiej masie, który zapewnia warzywom ochronę przed przymrozkami, mroźnym wiatrem, ulewami oraz gradem i szkodnikami.
Jest materiałem przepuszczającym zarówno promienie słoneczne, jak również powietrze i wodę. Zaleca się zastosowanie agrowłókniny białej wiosennej przed prognozowanymi przymrozkami.
Inne sposoby ochrony roślin przed wiosennymi przymrozkami
Nie tylko agrowłóknina może posłużyć nam do ochrony upraw przed wiosennymi przymrozkami. Ochrona roślin przed wiosennymi przymrozkami związana jest również z wykorzystywaniem plastikowych butelek, które możemy zastosować m.in. do ochrony dyni, ogórków lub papryki przed przymrozkami. Dobrym sposobem ochrony roślin jest również stosowanie folii ogrodniczej, doniczek plastikowych lub ceramicznych oraz specjalnych osłonek. Często wykorzystuje się również wiadra, które zakładamy przez prognozowanymi przymrozkami jeszcze przed zachodem słońca, a zdejmujemy w godzinach porannych.
Jak uratować rośliny, które zmarzły?
W przypadku, kiedy nie udało nam się na czas ochronić roślin przed przymrozkami, możemy podjąć działania mające na celu ograniczenie strat spowodowanych przez niskie temperatury dzięki odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym. Ważne jest cieniowanie przemarzniętych roślin, aby ich tkanki mogły spokojnie rozmarzać.
Przemarznięte rośliny możemy również zrosić delikatnym strumieniem zimnej wody, co w znacznym stopniu ograniczy uszkodzenia. Rośliny, które uległy przemarznięciu w znacznie większym stopniu podatne są na choroby i szkodniki, dlatego też powinniśmy zapewnić im odpowiednią ilość wody oraz właściwe nawożenie.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!