Ochrona warzywOgród

Mączlik szklarniowy – zwalczanie w ogrodzie

Rate this post

Mączlik szklarniowy jest owadem szkodliwym, mogącym zasiedlać rośliny uprawiane pod odsłonami (szklarnie lub tunele foliowe) oraz rośliny znajdujące się w gruncie. Jego szkodliwość jest duża. Jak zwalczać mączlika szklarniowego?

 

Mączlik szklarniowy – charakterystyka szkodnika

Jest niewielkim owadem uskrzydlonym o podłużnym i walcowatym ciele długości ok. 1,5 mm barwy jasnozielonej. Warstwa woskowatego nalotu, którym pokryty jest mączlik sprawia, że wydaje się on być koloru śnieżnobiałego. Mączlik szklarniowy jest niezwykle łatwy do rozpoznania, gdyż wyglądem przypomina niewielką „białą muszkę”. Jaja składane są przez samice na spodniej części liścia. Początkowo są barwy kremowobiałej. Następnie zmieniają barwę na ciemno szarą.

mączlik szklarniowyfot.: Owned by the author
Mączlik szklarniowy jest niezwykle łatwy do rozpoznania, gdyż wyglądem przypomina niewielką „białą muszkę”.

Każda samica w trakcie swojego życia jest w stanie złożyć od 150 do nawet 500 jaj. Larwy mączlika szklarniowego są płaskie, najczęściej barwy żółtobiałej, o długości poniżej 0,5 mm. Mączlik atakuje wiele gatunków warzyw uprawianych pod osłonami oraz w gruncie, jak również liczne gatunki roślin ozdobnych. Rozwojowi szkodnika sprzyja suche i ciepłe środowisko. Zwalczanie mączlika szklarniowego w ogrodzie jest dość trudne, niemniej jednak konieczne. Często spotkać go można również na roślinach znajdujących się w mieszkaniach – zwłaszcza w okresie zimowym.

Szkodliwość mączlika szklarniowego

Szkodliwość mączlika szklarniowego polega na wysysaniu soków z liści, w wyniku czego liście stopniowo żółkną. Z czasem zaobserwować można ich deformacje i zasychanie. Zarówno formy dorosłe, jak również larwy wytwarzają spadź, która pokrywa liście zaatakowanej rośliny. Spadź znacznie ogranicza procesy fotosyntezy oraz oddychania zaatakowanych roślin. Na jej warstwie najczęściej dochodzi do rozwoju grzybów spadziowych.

mączlik szklarniowyfot.: Owned by the author
Szkodliwość mączlika szklarniowego polega na wysysaniu soków z liści, w wyniku czego liście stopniowo żółkną.

Mączlik szklarniowy preferuje kolor żółty, dlatego też wybiera liście o odcieniu najjaśniejszym. Jak zwalczać mączlika? Preferencje mączlika szklarniowego dotyczące koloru żółtego stanowią podstawowy element potrzebny do zastosowania żółtych tablic lepowych, które stanowią ważny element biologicznej ochrony roślin oraz biologicznej ochrony roślin pod osłonami.

Mączlik szklarniowy – zwalczanie szkodnika

Skuteczna ochrona roślin przed mączlikiem to przede wszystkim regularne lustracje i związane z nimi jak najwcześniejsze wykrycie szkodnika, a następnie zwalczenie go w początkowym okresie występowania. Oprócz lustracji pomocne są również tablice lepowe barwy żółtej, które służą m.in. do monitoringu obecności tego szkodnika.

mączlik szklarniowyfot.: Owned by the author
Skuteczna ochrona roślin przed mączlikiem to przede wszystkim regularne lustracje.

Zwalczanie mączlika nie jest czynnością prostą. Mączlik szklarniowy zaliczany jest bowiem do szkodników, które ciężko zwalczać. Warto jednak skorzystać z naturalnych metod zwalczania mączlika szklarniowego. W pierwszej kolejności należy zastosować żółte tablice lepowe, których zadaniem jest przywabianie i odławianie dorosłych form szkodnika. Stosowanie tablic lepowych jest skuteczne w przypadku form dorosłych do czasu, kiedy nie złożą one jaj.

mączlik szklarniowyfot.: Owned by the author
Stosowanie tablic lepowych jest skuteczne w przypadku ograniczania liczebności form dorosłych mączlika.

W momencie złożenia jaj należy zastosować również inne metody. Jedną z nich jest stosowanie naturalnych preparatów, do których zalicza się m.in. wywar z ziela wrotyczu. Innym sposobem odstraszenia mączlika szklarniowego jest stosowanie naparu tytoniowego. Korzystne jest również stosowanie oprysków, będących wyciągami z pokrzywy, czosnku, mniszka lekarskiego lub piołunu. W obiektach zamkniętych (tunele foliowe, szklarnie) istnieje możliwość wprowadzenia naturalnych wrogów mączlika szklarniowego. Należy do nich n.in. dobrotnica szkalrniowa (Encarsia formosa) oraz dziubałeczek mączlikowy (Macrolophus caliginosus).

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)