Rozsada pomidorów w domu
Odpowiednio przygotowana własna rozsada pomidorów stanowi klucz do sukcesu w postaci wysokich plonów dobrej jakości. Jak wygląda przygotowanie rozsady pomidorów w domowych warunkach? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?
Przygotowanie podłoża do rozsady pomidorów
Najlepszym podłożem stosowanym do produkcji rozsady pomidorów jest mieszanka torfu z piaskiem w stosunku 1:1 lub gotowy substrat, który można nabyć w każdym sklepie ogrodniczym. Rozsada pomidorów wymaga odpowiedniego pH gleby i właściwej struktury.
Podłoże powinno charakteryzować się luźną strukturą oraz pH w granicach 6,0-7,0. Przed wysiewem nasion podłoże powinniśmy lekko ubić. Nasiona możemy wysiewać do skrzynek balkonowych, doniczek lub do inspektu.
Termin siewu nasion
Optymalnym terminem siewu nasion pomidorów do doniczek jest okres od drugiej połowy marca do pierwszej dekady kwietnia. Rozsada pomidorów powinna być gotowa na drugą dekadę maja, kiedy minie ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków (zimni ogrodnicy i zimna Zośka).
Nasiona pomidorów najlepiej wysiewać punktowo (bez konieczności późniejszego pikowania) lub rzutowo – po 2-3 nasiona w odległości ok. 1-3 cm. Głębokość siewu nasion powinna wynosić od 0,5 do 1 cm. Przygotowanie gotowej rozsady pomidorów trwa od 50 do 55 dni.
Przygotowanie rozsady – kiełkowanie, dalszy wzrost i rozwój siewek
Przygotowane wcześniej doniczki lub pojemniki z wysianymi nasionami powinniśmy ustawić w miejscu ciepłym i dobrze nasłonecznionym. Najlepiej umiejscowić je na parapecie okiennym. Odpowiednia temperatura potrzebna do wschodów mieści się w przedziale od 20 do 25°C.
Ważne jest również zapewnienie stałej wilgoci nasionom przed wschodami. W takich warunkach rośliny powinny wykiełkować już po 5-10 dniach. Tuż po wschodach temperaturę otoczenia powinniśmy obniżyć do ok. 20°C w dzień i ok. 18°C w nocy. Siewki powinny mieć stały dostęp do światła.
Podlewanie i nawożenie pomidorów
Rozsadę pomidorów powinniśmy regularnie podlewać, aby pomidory w doniczkach nie zostały przesuszone. Nie należy jednak podlewać ich zbyt obficie, aby nie doprowadzić do gnicia korzenie. Bezpośrednio przed pikowaniem, a następnie również przed sadzeniem pomidorów do gruntu rośliny powinniśmy obficie podlać.
Nawożenie pomidorów należy rozpocząć już od fazy trzeciego liścia właściwego, przynajmniej raz w tygodniu. Młode rośliny najlepiej nawozić, stosując nawozy naturalne. Rozsada pomidorów, która rośnie w doniczkach na domowych parapetach może być nawożona m.in. nawozami na bazie odchodów dżdżownic.
Rozsada pomidorów – kiedy pikować?
Pikowanie stanowi bardzo ważny etap rozmnażania pomidorów. Rozpoczynamy je w momencie, kiedy na roślinach pojawią się 2 pary liści (2 pierwsze liścienie, które odpadną w późniejszej fazie wzrostu i 2 pierwsze liście bezpośrednio nad liścieniami).
Optymalna wysokość siewek pomidorów przeznaczonych do pikowania powinna wynosić od 8 do 10 cm. Pomidory uzyskują taką wysokość po 2-3 tygodniach od momentu siewu.
Jak pikować pomidory?
Pomidory powinniśmy pikować do ziemi uniwersalnej, wymieszanej z kompostem w stosunku 2:1 -najlepiej do wielodoniczek lub plastikowych pojemników po jogurcie lub śmietanie. Pojemniki wypełniamy podłożem, które następnie ubijamy i podlewamy.
W ziemi robimy dołek, w którym umieszczamy sadzonkę najlepiej z wyprostowanym korzeniem. Pomidory pikujemy jak najgłębiej – najlepiej 2 cm poniżej dolnych liści.
Hartowanie rozsady pomidorów
Hartowanie jest bardzo ważnym procesem przygotowującym rozsadę pomidorów do uprawy w naszych ogrodach. Proces hartowania roślin powinniśmy rozpocząć już 7-10 dni przed planowanym terminem sadzenia pomidorów do gruntu.
Hartowanie polega na wynoszeniu przygotowanej w domu rozsady na zewnątrz oraz wietrzeniu pomieszczeń, w których rośliny rosną. Dzięki temu procesowi pomidory stopniowo przyzwyczajają się do warunków panujących na zewnątrz (temperatura, słońce, wiatr).
Sadzenie rozsady do gruntu i tuneli foliowych
Przed posadzeniem prawidłowa wysokość sadzonek powinna wynosić od 15 do 40 cm, średnica pędu głównego – od 4 do 7 mm przy 5-8 dobrze wykształconych liściach. Gotową rozsadę pomidorów sadzimy do gruntu w momencie, kiedy minie ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków. Najlepiej zrobić to w terminie od 15 maja do 10 czerwca. W sprzyjających warunkach atmosferycznych gotowa rozsada pomidorów może zostać posadzona w nieogrzewanym tunelu foliowym nieco wcześniej (już na początku maja).
Po posadzeniu rośliny należy obficie podlać. Uprawa pomidorów z siewu bezpośrednio do gruntu możliwa jest tylko w cieplejszych rejonach naszego kraju.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!