OgródZ kalendarza ogrodnika

Kiedy bielić drzewa owocowe?

5/5 - (1 vote)

Bielenie drzew owocowych jest bardzo ważnym zabiegiem, o którym nie można zapomnieć. Każdy, kto posiada własny ogród lub działkę powinien pamiętać, aby drzewa owocowe przynajmniej raz w roku pobielić, malując pień oraz nasady konarów wapnem. Kiedy bielić drzewa owocowe w ogrodzie?

Kiedy bielić drzewa owocowe?  

Wbrew powszechnej opinii bielenie drzew owocowych nie ma na celu zabezpieczenia ich przed groźnymi szkodnikami. Nie wykonuje się go również ze względów estetycznych. Bielenie w żaden sposób nie wyeliminuje szkodników, które znajdują się na pniach drzew oraz nie zniszczy zimujących zarodników grzybów. Wielu z nas zadaje sobie pytanie: kiedy bielić drzewa owocowe? Bielenie drzew owocowych w przydomowych ogrodach i na działkach jest starym i sprawdzonym zabiegiem mającym na celu ochronę pni naszych drzew przed groźnymi w skutkach uszkodzeniami mrozowymi. 

bielenie pni fot.: Owned by the author
Bielenie w żaden sposób nie wyeliminuje szkodników.

Zabieg ten może przynieść zamierzony skutek tylko w momencie, kiedy zostanie przeprowadzony w odpowiednim terminie. Szczególnie dokładnie i wysoko należy pobielić południową i południowo-zachodnią stronę pnia. Tam bowiem kora nagrzewa się w największym stopniu. Biały kolor odbija większą część promieni słonecznych, ograniczając tym samym ryzyko nagrzewania pni w okresie mroźnej i słonecznej zimy.  

Termin bielenia drzew owocowych

Kiedy bielić drzewa owocowe w ogrodzie? Optymalnym terminem bielenia drzew jest druga połowa grudnia. W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych zabieg bielenia drzew możemy przeprowadzić jeszcze na początku stycznia. Statystycznie to właśnie styczeń i luty w Polsce zaliczane są do najzimniejszych miesięcy w roku.

kiedy bielić drzewa owocowe fot.: Owned by the author
Bielenie pni drzew najlepiej wykonać w słoneczny i suchy dzień.

Wówczas w obecności słonecznych i mroźnych układów wysokiego ciśnienia na większym obszarze naszego kraju pojawiają się całodobowe mrozy, które w największym stopniu mogą przyczyniać się do uszkodzenia pni naszych drzew. 

Kiedy bielić drzewa owocowe?

Słoneczna aura w dzień oraz mroźne i bezchmurne noce prowadzą do znacznych różnic temperatur pomiędzy dniem a nocą. Szczególnie mroźne noce przyczyniają się do poważnych uszkodzeń pni drzew owocowych. Wykonanie zabiegu bielenia drzew owocowych w późniejszym terminie (marzec, kwiecień) nie ma już żadnego sensu. Dlatego warto pamiętać, aby drzewka owocowe w naszych przydomowych ogrodach pobielić jeszcze przed nadejściem zimy, a nie po jej zakończeniu. Bielenie pni drzew najlepiej wykonać w słoneczny i suchy dzień.

Czym powinniśmy bielić drzewa owocowe?

Do drzew najbardziej narażonych na pękanie kory pod wpływem gwałtownych zmian temperatury są jabłonie, brzoskwinie, morele, czereśnie, grusze i wiśnie. Niemniej jednak warto pobielić wszystkie drzewa owocowe, które rosną w naszych ogrodach. Drzewa owocowe najczęściej bielimy wapnem, które dostępne jest praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym. Pnie i konary bielimy przy pomocy dużego, okrągłego pędzla z miękkim włosem. 

bielenie drzew owocowychfot.: Owned by the author
Drzewa owocowe najczęściej bielimy wapnem.

Zamiast wapna zastosować możemy 10% białą farbę emulsyjną, która jest odporniejsza na zmywanie, przez co jest trwalsza. Lepszą przyczepność roztworu zapewnia również dodanie do niego gliny. W przypadku zmycia warstwy ochronnej przez pojawiające się opady deszczu lub śniegu zabieg bielenia powinniśmy powtórzyć. Decydując się na bielenie drzew owocowych powinniśmy pamiętać o zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa. Warto zaopatrzyć się w specjalne okulary ochronne, które zapewnią ochronę naszym oczom przed wapnem, które jest substancją drażniącą. W przypadku kontaktu z wapnem oczy należy jak najszybciej przemyć letnią wodą.  

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)