Tunel foliowy jako idealny sposób na przedłużenie wegetacji roślin
Klimat umiarkowany, z jakim mamy do czynienia w Polsce, nie pozwala w pełni na uprawę warzyw na wolnym powietrzu. Uprawy polowe wydadzą oczywiście plony, jednak nie zawsze są one zadowalające. Rozwiązaniem tego kłopotu jest uprawa pod tunelem foliowym, który można umieścić w ogrodzie lub na działce. Jak prawidłowo przygotować tunel foliowy?
Tunel foliowy stanowi dla roślin idealne warunki wzrostu, przede wszystkim dzięki większej ilości ciepła, które dostarcza roślinom w porównaniu do warunków panujących w uprawie polowej.
Tunel foliowy – wybór stanowiska i przygotowanie podłoża
Aby rośliny, które chcemy uprawiać rosły prawidłowo, powinniśmy wybrać odpowiednie miejsce na tunel foliowy i oczywiście właściwie przygotować podłoże. Tunel foliowy najlepiej umieścić w miejscu dobrze nasłonecznionym, które charakteryzuje lekkie nachylenie na południe. Tunel powinien być zlokalizowany możliwie blisko studni lub innego źródła wody, którym dysponujemy. Miejsce przeznaczone na uprawę roślin w tunelu powinno być osłonięte od silnych wiatrów, które mogą spowodować znaczne uszkodzenia lub nawet całkowite zniszczenie jego konstrukcji.
Gleba, którą przeznaczamy pod podłoże dla roślin, które będziemy uprawiali w tunelu powinna być przede wszystkim żyzna, ciepła i charakteryzować się średnią wilgotnością. W momencie, gdy nie ma takich warunków, wówczas możemy nawieźć podłoże, stosując np. ziemię torfową lub nawóz organiczny. Podłoże, na którym uprawiane będą rośliny dość szybko traci składniki pokarmowe ze względu na dłuższy, niż w przypadku warunków zewnętrznych okres użytkowania, dlatego też warto wymieniać je co jakiś czas. Tunel foliowy powinien być odpowiednio wietrzony, aby zapobiec rozwojowi groźnych chorób i szkodników.
Budowa tunelu foliowego
Budowa tunelu jest dość łatwa, głównie za sprawą sklepów ogrodniczych, w których można dokonać zakupu gotowych stelaży i bez większych problemów samodzielnie je złożyć. Stelaż tunelu foliowego stanowią podstawowe elementy, takie jak: metalowe lub plastikowe rurki, zawiasy, kolanka, trójniki i inne niezbędne elementy.
Dzięki temu, że tunele są stosunkowo lekkie, możemy je przestawiać po złożeniu bez żadnych przeszkód w dowolne miejsce.
Co powinno znaleźć się w tunelu foliowym?
Wyposażenie zależy od tego, co zamierzamy uprawiać w tunelu foliowym. W tunelu możemy umieścić regały szklarniowe (jeżeli jest on odpowiednio duży). Na nich możemy umieszczać sadzonki, które następnie znajdą się w glebie. Regały, które tworzy kilka półek umożliwiają ustawianie roślin jedna pod drugą. Tunel foliowy jest miejscem, gdzie będą uprawiane warzywa, stąd też w zależności od tego, co chcemy uprawiać możemy już wcześniej przygotować w nim specjalne paliki. Stanowią one podporę dla roślin. W przypadku pomidorów czy ogórków należy przygotować odpowiednią ilość sznurków, które będą wykorzystywane do ich podwiązywania. Można zaopatrzyć się również w specjalne klipsy, przy pomocy których pomidory będą przypinane do sznurka. Warto mieć również żółte tablice lepowe, które służą do monitoringu obecności szkodników oraz pośrednio ograniczają ich liczebność.
Wymiary tunelu foliowego
Wielkość tunelu powinna przede wszystkim zapewnić komfort użytkowania. Wysokość standardowych tuneli foliowych waha się od 150 do 200 cm w najwyższym punkcie. Dla osób wysokich warto zaopatrzyć się w tunel o maksymalnej wysokości stelażu (200 cm). Tunel foliowy o wymiarach 150-200 cm szybko się nagrzewa i łatwo w nim wykonać zabiegi pielęgnacyjne. Ważna jest również szerokość tunelu. Najczęściej spotykane są konstrukcje o szerokości 2 lub 3 metrów. Im wyższe i bardziej rozłożyste rośliny przeznaczymy do uprawy w nim, tym powinien być on szerszy. Długość tunelu zależy od wielkości działki i ogrodu. Najczęściej spotykane są tunele o długości od 3 do 6 m.
Oczywiście tunel foliowy, jaki wybierzemy zależy od nas i od naszych indywidualnych potrzeb.
Jakie rośliny warto uprawiać w tunelu foliowym?
W warunkach polowych w naszym klimacie nie jest łatwo uprawiać gatunki warzyw takie, jak pomidory, ogórki, paprykę, czy cukinię. Tunel foliowy jest miejscem, które zapewni powyższym warzywom optymalne warunki do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Chodzi tutaj głównie o wyższą temperaturę, wilgotność, brak kontaktu z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (wiatr, nadmierne opady deszczu, gwałtowne spadki temperatur). Ponadto w tunelu można uprawiać także rośliny korzeniowe oraz ozdobne, jak również kwiaty.
Tunel foliowy dla właścicieli działek czy osób, które mają własne ogródki przydomowe wiąże się również z przyśpieszeniem zbiorów nawet o miesiąc. Uprawę roślin w tunelu foliowym można rozpocząć już w połowie lutego.
Tunele foliowe są coraz bardziej popularne i stanowią częsty widok na działkach i ogródkach przydomowych. Osłona zapewnia roślinom uprawnym bardzo dobre warunki do prawidowego wzrostu i rozwoju, chroni również sadzonki przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!