Szkodniki ogórków gruntowych – charakterystyka, profilaktyka, zwalczanie
Ogórek jest popularnym gatunkiem warzyw, uprawianym w naszych ogrodach i działkach. Bardzo często słoneczna i ciepła aura sprzyja szybkiemu rozwojowi groźnych szkodników. Szkodniki ogórków gruntowych mogą powodować duże straty w plonach. Jak z nimi skutecznie walczyć?
Szkodniki ogórków gruntowych – profilaktyka
Liczebność szkodników pojawiających się w uprawie warzyw ogranicza się poprzez regularną eliminację chwastów. Dotyczy to przede wszystkim początkowego okresu wzrostu i rozwoju ogórków. Kwitnące chwasty wabią bowiem szkodniki ogórków gruntowych, które zasiedlają rośliny. Ich nektar jest dla nich źródłem pokarmu. Ogórków gruntowych nie lokalizuje się w sąsiedztwie tuneli foliowych. Również eliminacja resztek pożniwnych ogranicza liczbę groźnych szkodników. To tylko niektóre przykłady działań profilaktycznych, mających na celu ograniczenie liczebności szkodników atakujących ogórki.
Mszyca ogórkowa
Ciało szkodnika ma długość ok. 1,8 mm. Jest barwy ciemnozielonej lub żółtawej. Na końcu odwłoka znajdują się dwa czarne wyrostki (syfony). Gatunek ten może spowodować duże straty w uprawie ogórków. Mszyca wykazuje się dużym potencjałem rozrodczym. Stadium szkodliwym są formy dorosłe oraz larwy. Bezpośrednia szkodliwość mszycy ogórkowej związana jest z wysysaniem soków roślinnych z liści i zawiązków owoców oraz deformacjami liści. Szkodliwość pośrednia mszycy ogórkowej dotyczy przenoszenia wirusa, który powoduje mozaikę ogórka.
Szkodniki ogórków gruntowych można zwalczać, stosując odpowiednią profilaktykę. W przypadku mszycy ogórkowej profilaktyka polega na eliminacji chwastów, uprawie ogórków jak najdalej od roślin żywicielskich oraz stosowaniu oprysku preparatami roślinnymi z bylicy, pokrzywy, aksamitki lub czosnku. Ważna jest również izolacja przestrzenna między uprawami pod osłonami, a uprawą ogórka, która prowadzona jest w warunkach polowych. Zmniejsza to ryzyko zasiedlenia ogórków gruntowych przez mszycę ogórkową.
Przędziorek chmielowiec
Szkodnik ten jest roztoczem o niewielkich rozmiarach – do 0,5 mm długości, o owalnym ciele barwy jasnozielonej. Zimujące samice zmieniają barwę na czerwono-pomarańczową. Przędziorek chmielowiec stanowi poważny problem, zwłaszcza w latach z suchą i ciepłą aurą w czerwcu. Żeruje głównie na wierzchołkowych częściach pędów. Na blaszce liściowej zaobserwować można uszkodzenia w formie skupisk jasnych przebarwień. Objawy żerowania widoczne są również na zawiązkach owoców.
Profilaktyka w przypadku przędziorka chmielowca polega na dokładnym usuwaniu resztek pożniwnych wraz z zimującymi samicami. W uprawach pod osłonami stosuje się dobroczynka szklarniowego (drapieżnego roztocza). Warto zastosować również opryski preparatami roślinnymi z czosnku, cebuli, mniszka lub pokrzywy. Również stosowanie zabiegów agrotechnicznych, które umożliwiają utrzymanie uprawy ogórka gruntowego przez cały okres wegetacji bez chwastów zapobiega powodowanym przez tego szkodnika stratom.
Szkodniki ogórków gruntowych – mączlik szklarniowy
Szkodnik ten ma ciało niewielkich rozmiarów, dochodzące do 1,5 mm długości, barwy kremowej lub białej. Wysokie temperatury oraz suche powietrze stanowią idealne warunki do jego rozwoju. Szkodliwość mączlika szklarniowego polega na wysysaniu soków oraz przenoszeniu groźnych chorób, m.in. mozaiki ogórka.
Profilaktyka polega na dokładnym usuwaniu resztek roślinnych, a w przypadku uprawy ogórka pod osłonami –wykorzystanie dobrotnicy szklarniowej (pożyteczna błonkówka). W tunelach foliowych lub w szklarniach szkodniki ogórków gruntowych eliminuje się również stosując żółte tablice lepowe. Pozwalają one w znacznym stopniu ograniczyć liczebność mączlika szklarniowego (przy niewielkim nasileniu szkodnika).
Wciornastek szklarniowiec
Szkodnik ten jest niewielkim owadem, o brunatnym ciele dochodzącym do 1,5 mm długości. Obecności wciornastka sprzyjają wysokie temperatury oraz suche powietrze. Wciornastek jest szkodnikiem, który uszkadza blaszki liściowe, na których na górnej stronie pojawiają się niewielkie, z czasem brunatniejące plamy. Jego szkodliwość polega na wysysaniu soków z liści oraz pędów.
Profilaktyka w przypadku wciornastka szklarniowca polega m.in. na dokładnym usuwaniu resztek pożniwnych. W uprawach pod osłonami zaleca się wprowadzanie dobroczynka wciornastkowego (drapieżnego roztocza). W przypadku uprawy ogórków pod osłonami warto zastosować niebieskie tablice lepowe.
Śmietka kiełkówka i śmietka glebowa
Dorosłe muchówki jednego i drugiego gatunku są do siebie bardzo podobne. Mają ciało długości do 6 mm, barwy szarej. Posiadają parę bezbarwnych skrzydeł. Larwy śmietki kiełkówki dorastają do długości ok. 7 mm, a śmietki glebowej są mniejsze. W okresie wczesnej wiosny larwy szkodników żerują w resztkach organicznych w glebie (które się rozkładają). Następnie przenoszą się na kiełkujące rośliny. W uprawie ogórków gruntowych przyczyniają się do przerzedzania ich wschodów lub powodują brak wschodów.
Profilaktyka w przypadku obu szkodników polega na odpowiednim wyborze stanowiska przeznaczonego pod uprawę ogórków. Należy unikać stanowisk, które są zacienione i wilgotne. Staranne przygotowanie podłoża i właściwie wykonywane zabiegi agrotechniczne ograniczają zagrożenie związane z wystąpieniem śmietek w uprawie ogórka.
Zmienik lucernowiec
Forma dorosła szkodnika ma ciało barwy od oliwkowej do brunatnej. Długość ciała zmienika waha się od 4,5 do 6 mm. Larwa jest mniejsza od postaci dorosłej. Wszystkie stadia rozwojowe zmieników żywią się sokami roślinnymi. Ich miejscem żerowania są liście, zawiązki kwiatowe, kwiaty, zawiązki owoców oraz wierzchołki pędów. W uprawie ogórków najgroźniejsze uszkodzenia dotyczą wierzchołków pędów. Na pędach takich liście staja się poskręcane. Silnie uszkodzone pędy ogórków najczęściej zamierają.
Profilaktyka polega przede wszystkim na uprawie ogórków jak najdalej od plantacji roślin motylkowych. Ogranicza to liczbę zmieników w uprawie ogórków gruntowych. Ograniczenie szkodliwości zmieników możliwe jest również dzięki unikaniu gęstego siewu nasion ogórków oraz małej rozstawy ogórków. Eliminacja chwastów jest również dobrym sposobem ograniczenia liczebności tych szkodników. Przy dużym nasileniu zmieników warto zastosować oprysk środkami czosnkowymi.
Szkodniki ogórków gruntowych mogą doprowadzić do znacznych strat w uprawie ogórków na każdym etapie ich rozwoju. Zmniejsza się przez to wielkość oraz jakość plonów.
Szkodniki ogórków gruntowych mogą doprowadzić do znacznych strat w uprawie ogórków na każdym etapie ich rozwoju. Zmniejsza się przez to wielkość oraz jakość plonów. Przestrzeganie zasad właściwej profilaktyki pozwoli w dużym stopniu zmniejszyć ryzyko pojawienia się groźnych szkodników ogórka. Ważne jest stosowanie biologicznej ochrony roślin zarówno pod osłonami, jak również biologicznej ochrony w uprawach polowych. Takie metody ochrony pozwolą nam cieszyć się wysokimi, zdrowymi i dobrymi jakościowo plonami.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!