OgródZ kalendarza ogrodnika

Przygotowanie gleby przed zimą

5/5 - (3 votes)

Jesień to najlepszy czas na przygotowanie podłoża w ogrodzie. Po zakończonym sezonie o glebę w ogrodzie należy w odpowiedni sposób zadbać. Na czym polega przygotowanie gleby przed zimą?

 

Przygotowanie gleby przed zimą

W okresie jesiennym o glebę w ogrodzie należy w odpowiedni sposób zadbać. Wówczas w kolejnym sezonie wegetacyjnym z pewnością uzyskamy wysokie i dobre jakościowo plony warzyw. Po zakończonym sezonie w ogrodzie w momencie, gdy prowadzona w nim była uprawa roślin warzywnych glebę należy odpowiednio spulchnić oraz użyźnić. Na czym polega przygotowanie gleby przed zimą?

przygotowanie gleby przed zimąfot.: Owned by the author
W okresie jesiennym podstawową czynnością, jaką należy wykonać w ogrodzie jest eliminacja chwastów.

Jesienią, po zebraniu plonów i usunięciu roślin niewykorzystywane podłoże najczęściej pokrywa się chwastami. Dlatego też w okresie jesiennym podstawową czynnością, jaką należy wykonać jest eliminacja chwastów. W dalszej kolejności ważne jest nawożenie podłoża oraz jego dokładne przekopanie.

Jesienne nawożenie podłoża w ogrodzie

Przed zimą ważne jest usunięcie niepożądanych gatunków chwastów oraz zasilenie podłoża naturalnymi nawozami organicznymi lub zielonymi, a następnie dokładne przekopanie gleby. Odpowiednie przygotowanie gleby przed zimą wymaga wiele pracy, jednak z pewnością przyniesie oczekiwane efekty. Przed nadejściem zimy wiele gatunków chwastów jest jeszcze w stanie wykształcić nasiona, które zdążą rozsiać się w ogrodzie. Dlatego też ważna jest eliminacja chwastów – zarówno jednorocznych, jak również wieloletnich.

przygotowanie gleby przed zimąfot.: Owned by the author
Podłoże w ogrodzie powinno zostać wzbogacone w wartościowe naturalne nawozy organiczne.

Po usunięciu niepożądanych roślin podłoże w ogrodzie powinno zostać wzbogacone w wartościowe naturalne nawozy organiczne. W szczególności warto wykorzystać kompost, obornik lub nawozy zielone (np. gorczycę). Nawozy te należy dokładnie przekopać z podłożem.

Sposoby przygotowania gleby przed zimą

Najczęściej glebę w ogrodzie przekopujemy i pozostawiamy na okres zimy w ostrej skibie. Podłoże w ogrodzie zazwyczaj przekopuje się na głębokość szpadla, po czy gleba zostaje odwrócona. Gleby nie należy jednak przekopywać zbyt często. Częste przekopywanie prowadzi bowiem do wielu zmian w jej życiu biologicznym. Powoduje bowiem zmiany związane z proporcjami poszczególnych mikroorganizmów żyjących w glebie. Odwrócenie gleby powoduje bowiem śmierć zasiedlających głębsze warstwy profilu glebowego organizmy beztlenowe.

przygotowanie gleby przed zimąfot.: Owned by the author
Gleby nie należy przekopywać zbyt często.

Zmiany wilgotności, temperatury gleby oraz temperatury powietrza powodują z kolei śmierć mikroorganizmów glebowych, które znajdowany się przy powierzchni podłoża. Po przekopaniu znajdą się one wówczas na dnie bruzdy. Dlatego też częste przekopywanie gleby w ogrodzie może spowodować więcej szkód, niż pożytku. Zniszczeniu może więc ulec biologiczna aktywność gleby. Jak zatem odpowiednio przygotować glebę? Korzystniejsze jest spulchnienie gleby wykonane przy pomocy wideł. Spulchnianie ułatwia również eliminację perzu oraz chwastów o dłuższym systemie korzeniowym.

Przygotowanie podłoża w ogrodzie ekologicznym

W przypadku przydomowych ogrodów lub działek, w których dominuje ekologiczna uprawa warzyw nie zaleca się przekonywania podłoża przed zimą. Jak więc przygotować glebę przed zimą? Warto stosować ściółki organiczne, których celem jest m.in. zapobieganie erozji gleby. Ponadto skutecznie przeciwdziałają one nagrzewaniu podłoża oraz jego przesychaniu dzięki ograniczaniu procesu parowania wody.

przygotowanie gleby przed zimąfot.: Owned by the author
Odpowiednie przygotowanie gleby przed zimą wymaga wiele pracy, jednak z pewnością przyniesie oczekiwane efekty.

Gleba pozostawiona bez ochrony w okresie zimowym narażona jest na działalność mroźnego i wysuszającego wiatru oraz na opady, które często powodują spływy powierzchniowe. Z kolei zastosowaną ściółkę już w okresie wiosennym można wykorzystać do użyźnienia podłoża poprzez jej dokładne wymieszanie z wierzchnią warstwą gleby.

Przygotowanie gleby ciężkiej

Gleby ciężkie to gleby zimne i słabo przepuszczalne, które z reguły trudno się nagrzewają. Dlatego też w ich przypadku zaleca się głębokie przekopanie i pozostawienie ostrej oraz odwróconej skiby na okres zimowy. Czynność ta wpływa korzystnie na strukturę gleby.

przygotowanie gleby przed zimąfot.: Owned by the author
W przypadku gleb ciężkich zaleca się głębokie przekopanie i pozostawienie ostrej oraz odwróconej skiby na okres zimowy.

Ten rodzaj przygotowania gleby na zimę polecany jest również w ogrodach, które są dopiero przygotowywane pod uprawę warzyw.

Przygotowanie gleb lekkich

Gleby lekkie to gleby ciepłe, które łatwo się nagrzewają. Są one przepuszczalne i przewiewne. W przypadku gleb lekkich warto je spulchnić, mieszając np. z rozrzuconym kompostem. Do tego celu stosuje się widły, które wzruszają podłoże, nie odwracając go.

W przypadku gleb lekkich warto je spulchnić, mieszając np. z rozrzuconym kompostem.

Przygotowanie gleby przed zimą polegające na jej przekopaniu wykonuje się w momencie, kiedy w ogrodzie wysiane zostały wcześniej poplony (np. gorczyca). Wówczas po wcześniejszym rozdrobnieniu przekopywane są one wraz z glebą. Gleba zostaje użyźniona, a jej struktura ulega znacznej poprawie.

Jak przygotować glebę utrzymywaną w dobrej kulturze?

Gleby, które utrzymywane są w dobrej kulturze rolnej cechuje wysoka zawartość substancji organicznych. Wyróżnia je również niezwykle korzystna struktura. Taki rodzaj gleby w ogrodzie nie wymaga przekopania na zimę. Takie podłoże wystarczy jedynie lekko spulchnić.

przygotowanie gleby przed zimąfot.: Owned by the author
Gleby utrzymane w dobrej kulturze rolnej nie wymagają przekopania na zimę.

W celu ochrony gleby przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych w okresie zimowym warto zastosować ściółkowanie. Dobrym materiałem na ściółkę jest np. skoszona trawa, liście bez objawów chorobowych i wolne od szkodników, jak również drobno pocięte chwasty (niezawierające nasion). Jako ściółkę wykorzystać można również słomę lub trociny.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)