OgródZ kalendarza ogrodnika

Ochrona roślin przed mrozem i zimą

5/5 - (4 votes)

Zima to szczególny okres, w którym trzeba pamiętać o roślinach znajdujących się w przydomowych ogrodach oraz na działkach. Ochrona roślin przed mrozem jest niezwykle ważna. Warto zwrócić uwagę zarówno na rośliny dopiero posadzone, jak również na te już rosnące w ogrodzie. Jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem?

 

Ochrona roślin przed mrozem w ogrodzie

Już w okresie jesieni należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej ochrony roślinom w ogrodzie. Ochrona roślin w ogrodzie ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie roślin przed niekorzystnym wpływem niskich temperatur oraz skutkami związanymi z oddziaływaniem mroźnego wiatru. Największe zagrożenie dla roślin rosnących w ogrodzie stanowią zimy bardzo mroźne i bezśnieżne. Śnieg w ogrodzie chroni bowiem rośliny przed niekorzystnym wpływem niskich temperatur.

ochrona roślin przed mrozemfot.: Owned by the author
Śnieg w ogrodzie chroni rośliny przed niekorzystnym wpływem niskich temperatur.

Jednak nie każdy rodzaj śniegu „pomaga” roślinom. Szkodzić może zarówno lód, jak również ciężki i mokry śnieg. Z kolei śnieg puszysty powinien pomóc roślinom przetrwać okres zimy. Jakie są sposoby ochrony roślin przed mrozem?

Sposoby ochrony roślin przed mrozem – słoma i agrowłóknina

Istnieje kilka skutecznych sposobów ochrony roślin przed morzem i niekorzystnym wpływem wielu czynników zewnętrznych. Jednym ze sposobów ochrony roślin przed mrozem jest stosowanie słomy w ogrodzie. Jej zaletą jest możliwość przepuszczania powietrza. Chochoły ze słomy stosuje się w celu ochrony drzewek, krzewów i róż przed mrozem. Wadą stosowania słomy może być możliwość gniazdowania w niej gryzoni. Słomę należy umieścić w przestrzeniach znajdujących się pomiędzy gałęziami, zaczynając od samego dołu. Następnie roślinę należy otoczyć płótnem i związać sznurkiem (niezbyt ciasno).

ochrona roślin przed mrozemfot.: Owned by the author
Powszechnie stosowanym materiałem do ochrony roślin przed niskimi temperaturami jest agrowłóknina.

Najlepszą ochronę roślin przed mrozem stanowi włóknina. Powszechnie stosowanym materiałem do ochrony przed niskimi temperaturami jest agrowłóknina. Musi być koniecznie koloru białego. Osłania ona rośliny przed mroźnym wiatrem, niskimi temperaturami i niekorzystnym działaniem promieni słonecznych (podobnie jak zabieg bielenia drzew). Włóknina biała zapewnia również prawidłowy przebieg zimowej wegetacji roślin, tworząc im optymalne warunki aż do okresu wiosny.

ochrona roślin przed mrozemfot.: Owned by the author
Zaletą stosowania agrowłókniny jest możliwość wykorzystywania jej również w kolejnych sezonach.

Ma ponadto zdolność do przepuszczania wody i powietrza. Zaletą stosowania agrowłókniny jest możliwość wykorzystywania jej również w kolejnych sezonach.

Ochrona przed mrozem – kopczyki, żywopłot i… podlewanie

Istnieją również inne metody ochrony roślin w ogrodzie przed mrozem. Ochrona roślin przed mrozem możliwa jest także dzięki usypywaniu kopczyków. Jako materiał do stosowania kopczyków stosować można ziemię, jak również zrębki, trociny czy też korę. Korzenie drzew i krzewów rosnących w ogrodzie można ochronić, usypując kopczyki na wysokość 20-30 cm. Nie zaleca się stosowania liści, gdyż mogą one gnić. Oprócz tego mogą stanowić źródło groźnych chorób grzybowych – zwłaszcza liście z drzew owocowych.

ochrona roślin przed mrozemfot.: Owned by the author
Nie zaleca się stosowania liści, gdyż mogą one gnić.

Naturalną barierę ochraniającą rośliny przed działaniem mroźnego wiatru stanowi żywopłot. Oprócz funkcji ochronnych żywopłot w ogrodzie pełni także funkcje estetyczne. Ochrona roślin przed mrozem i zimą polega również na ich odpowiednim nawadnianiu. W związku z tym rośliny wymagają obfitego podlewania zarówno jesienią (przed mrozami), jak i w okresie zimy – w czasie odwilży (gdy podłoże rozmarznie).

Kiedy zabezpieczać rośliny przed mrozem?

Ciężko jest jednoznacznie określić daty graniczne, w których zaleca się wykonywanie okrywania roślin. Przede wszystkim należy śledzić na bieżąco prognozy pogody. W szczególności warto zwrócić uwagę na prognozowane temperatury w nocy. Roślin nie należy okrywać zbyt wcześnie – zanim jeszcze przejdą w spoczynek. Najodpowiedniejszym terminem ochrony roślin przed mrozem jest okres po wystąpieniu kilkudniowych przymrozków (do ok. -5°C), gdy wierzchnia warstwa podłoża lekko przemarznie.

ochrona roślin przed mrozemfot.: Owned by the author
Najodpowiedniejszym terminem ochrony roślin przed mrozem jest okres po wystąpieniu kilkudniowych przymrozków (do ok. -5°C).

W tym czasie ochrona roślin przed mrozem z pewnością przyniesie zamierzony skutek. W przypadku, gdy rośliny zostaną przykryte zbyt wcześnie – kiedy temperatura będzie dodatnia, wówczas nie zdążą odpowiednio się zahartować. Dlatego też będą bardziej wrażliwe na mróz w zimie. Oprócz tego mogą zacząć również gnić. Zbyt wczesne okrycie roślin przyciąga także gryzonie, które szykują kryjówek na zimę. Zdarzają się jednak również sezony, kiedy okrywanie roślin ze względu na przebieg pogody może okazać się zbędne.

Kiedy zdjąć osłony z roślin?  

Osłony, którymi zostały zabezpieczone rośliny na zimę należy zdjąć w momencie, gdy podłoże w ogrodzie rozmarznie. W tym okresie ryzyko wystąpienia silnych przymrozków zazwyczaj spada do minimum. Teoretycznie najlepszym terminem zdjęcia osłon jest marzec lub kwiecień. Coraz częściej jednak pogoda nawet w kwietniu może nas niejednokrotnie zaskoczyć. Dlatego też śledzenie na bieżąco prognoz i tego, co dzieje się za oknem stanowi najlepszy wyznacznik na podjęcie powyższych czynności.

ochrona roślin przed mrozemfot.: Owned by the author
Najlepszym terminem do zdjęcia osłon jest marzec lub kwiecień.

Ważnym elementem w trakcie zdejmowania okrywy z roślin jest stopień zachmurzenia. Należy pamiętać, aby osłony z roślin ściągać tylko w dni pochmurne, gdyż rośliny nie będą wówczas wystawione na działanie promieni słonecznych.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)